בשבע 469: חקירת ההלכה

הפרקליטות הורתה לפתוח בחקירה נגד הרב שמואל אליהו בחשד להסתה לגזענות

חגית רוטנברג , כ"ז בחשון תשע"ב

היועץ המשפטי לממשלה הודיע השבוע על פתיחת חקירה פלילית נגד הרב שמואל אליהו, רב העיר צפת, בחשד להסתה לגזענות, בגין התבטאויות שונות שפורסמו בשם הרב בכלי התקשורת אשר בהן התייחס לציבור הערבי. עם זאת, החליט היועץ כי אין מקום לפתוח בחקירה פלילית נגד הרב בגין 'מכתב הרבנים', שעליו חתום גם הוא, האוסר למכור או להשכיר דירות לערבים.

יוזכר כי לפני כחמש שנים הועמד הרב אליהו לדין בגין עבירות דומות בשל דברים שפרסם אודות הציבור הערבי. סיכום בין בא כוחו של הרב למדינה הוליד הסתייגות של הרב מהדברים שיוחסו לו, והמדינה חזרה בה מכתב האישום.

כאמור, היועץ הודיע כי אין מקום לפתוח בחקירה נגד הרב בגין פסק ההלכה האוסר מכירה והשכרת דירות לערבים, זאת מכיוון שיקשה להוכיח כי פסק ההלכה פורסם במטרה להסית לגזענות, וכן מכיוון שעמדת היועץ היא להימנע ככל האפשר מהליכים פליליים כשמדובר בפסקי הלכה.

ד"ר אביעד הכהן, המשמש פרקליטו של הרב שמואל אליהו יחד עם פרופ' דב פרימר, בירך על ההחלטה שלא לפתוח בחקירה בנוגע לפסק ההלכה. באשר לחקירה שכן נפתחת בגין הסתה לגזענות, אמר: "אנו סבורים שאין זה עניין לחקירה פלילית, ומכל מקום מעריכים שגם תוצאת חקירה זו, במידה ותתקיים, לא תוביל להעמדתו של הרב אליהו לדין בגין התבטאויות שאמר בכובעו הרבני".

מלשכתו של הרב שמואל אליהו נמסר בתגובה כי "הרב שמואל אליהו מברך על הודעת היועמ"ש כי אין מקום לפתיחת חקירה בעניין פסק ההלכה של מכתב הרבנים האוסר למכור קרקעות ובתים לנכרים. הרב סמוך ובטוח כי חקירה בעניין התבטאויות ציבוריות שונות, תאפשר להבהיר את עמדתו באופן ברור וחד משמעי כי על המדינה לפעול נגד אוכלוסיות תומכות טרור במגזר הערבי ולא נגד המגזר הערבי בכללותו. הרב מקווה שיבוא יום ובו יהיה שיוויון אמיתי בפני החוק גם בתחום חופש הביטוי של אנשי רוח, ללא אפליה בין ימין לשמאל", נמסר.

יו"ר האיחוד הלאומי ח"כ יעקב כ"ץ (כצל'ה), קרא בתגובה לרבני 'צוהר', אשר לדבריו בשבועות האחרונים נשאו את דגל המאבק בממסד סביב חופשיות ועצמאות ההלכה, לקום כאיש אחד ולהתייצב לימינו של הרב שמואל אליהו. "מצופה מרבני 'צוהר' שיקראו ליועמ"ש ולפרקליטות להסיר ידם מתלמידי חכמים, ויגנו את רדיפת הרבנים בגין פסיקת הלכות על פי התורה וההלכה".

בתוכניתו השבועית בערוץ 7, התייחס הרב דב ליאור לחקירתו של הרב אליהו. "מה שהרב אליהו אמר זו דעת תורה, והניסיון למנוע מרבנים לבטא את דעתם התורנית, זה מזכיר את השיטות הבולשיביקיות - שלא נתנו ליהודי להביע את דעתו", קבע הרב ליאור, "אין פה חופש הביטוי אלא סתימת פיות. אם רב אומר שזו דעת תורה והוא מנמק ומסביר את דעתו, אז אפילו אם יש רבנים שחולקים עליו, עדיין זו דעת תורה".

"העמדת רבנים המביעים את דעתם לדין, נוגד את תורתנו הקדושה וגם את כללי הדמוקרטיה", ציין הרב ליאור, "לא ייתכן שרב לא ישמיע דעת תורה בנושאים מסוימים. הוא לא אדם פוליטי שהולך נגד חוקי המדינה, אלא אומר מהי דעת תורה בנושא הזה. זה כמו שיאסרו לפסוק בהלכות שבת מהסיבה שהחוק במדינה מאפשר תנועה בשבת".

בתנועת 'קוממיות' אומרים כי החלטה זו של הפרקליטות מלמדת על הניתוק בין מערכת המשפט להלכי הרוח בעם. "העובדה היא כי רובו המכריע של הציבור היהודי מזדהה עם אמירותיו של הרב אליהו", אומרים בתנועה, "הציבור הוא המתמודד עם בעיית הגיס החמישי מקרב ערביי המדינה. האזרח הפשוט חשוף שעה שעה לאידיאולוגיות מסוכנות המטופחות על ידי טובי שונאינו ומיושמות על ידי אזרחים מקרבנו. הרב אליהו שימש פה לרוב אזרחי ישראל המזדהים עם הדברים וחשים כך".