בשבע 469: שטח מגזרי

תושבי בנימין מוחים | מפקחת ארצית בחמ"ד רוצה לבטל | ישיבת שעלבים מחפשת שידוך ו'חברים לרפואה' קיימו מחנה נופש לילדים מיוחדים

רבקי גולדפינגר , כ"ז בחשון תשע"ב

תושבי בנימין מוחים: ההמתנה הארוכה במחסום חיזמא בלתי נסבלת

תושבי אזור בנימין העושים את דרכם מידי יום לירושלים, מעלים בתקופה האחרונה טענות קשות בנוגע לפקקים ארוכים הנוצרים במחסום חיזמא שמצפון לירושלים. על פי עדויות התושבים, נאלצים הנוסעים להמתין במעבר המחסום במשך שעה ארוכה.

נריה ויתקין, תושב עופרה ומבעלי חברת הפרסום 'אשחר ויתקין', מתאר בשיחה עם 'בשבע' "מציאות בלתי נסבלת", כהגדרתו. "בתקופה האחרונה יש הרבה פקקים במחסום. גם אנשים שיוצאים מהבית בחמש ורבע בבוקר סובלים מהפקק. במוצאי שבתות יש עומס גדול, ואפשר לעמוד במחסום אפילו שעה וחצי. זה מצב אבסורדי. התושבים נאלצים לבזבז שעות על גבי שעות בכל חודש על עמידה מיותרת ומורטת עצבים בפקקים. אנחנו דורשים מהגורמים הרלוונטיים להיכנס בדחיפות לעובי הקורה בניסיון לפתור את הבעיה". ויתקין מציע מספר פתרונות: "צריך לפתוח באופן רציף את שלושת המסלולים הקיימים. דבר נוסף, לא לבדוק כלי רכב על מסלול הנסיעה עצמו, כי זה גורם עיכוב נוסף ומיותר לכולם, אלא להפנות את הרכב הנבדק הצידה לעמדה מיוחדת".

ראש המועצה האזורית מטה בנימין, אבי רואה, אומר ל'בשבע' כי קטע הכביש המדובר אינו בנוי להכיל את התנועה הרבה שעוברת בו בשעות השיא. "זו סאגה שנמשכת כבר כמה שנים. בשעות העומס נוצר מעין צוואר בקבוק שגורר פקקים כבדים. כבר ביקשנו בעבר כמה פעמים שיפתחו גם את הנתיב השלישי בשעות הבוקר המוקדמות, אבל בינתיים משום מה זה מתעכב".

הפתרון הרצוי, מבחינת רואה, הוא לדאוג בשעות הלחץ לצמצום התנועה הערבית, שהינה לטענתו, פי שלושה מכמות כלי הרכב היהודיים. "בעוד שערבים ישראלים יכולים לעבור גם במחסום קלנדיה, התושבים היהודים יכולים לעבור אך ורק במחסום חיזמא. לכן, יועיל מאוד אם ידאגו לווסת את התנועה בצורה מבוקרת, כך שבזמנים מסוימים יופנו התושבים הערבים למחסום קלנדיה".

בד בבד, מציע ראש המועצה לאפשר לתושבים היהודים לנסוע בכביש 60 הישן, ולפתוח את השער בחומת קו התפר לכיוון אזור התעשייה עטרות. "זה כביש נוסף שיכול להפחית את העומס על מחסום חיזמא. כבר קיבלתי לפני שנתיים את הבטחתו של אלוף הפיקוד לכך, אבל בינתיים מכל מיני סיבות שום דבר לא קרה".

בנוסף מגלה רואה כי בימים אלו שכרה המועצה את שירותיו של מהנדס מיוחד, העמל על תוכנית לבניית שני נתיבים נוספים במחסום. "כמובן, שזה אינו פתרון לטווח הקרוב", מדגיש רואה.

מדובר צה"ל נמסר ל'בשבע' כי "בימים אלו מתקיימת עבודת מטה בפיקוד המרכז מול מע"צ בנושא זרימת התנועה, במטרה לשפר את משטר התנועות במעבר חיזמא. נציין כי מע"צ בשיתוף עם צה"ל כבר ביצעו שינויים ושיפורים בצירי הגישה, למשל הסדרת כיכר אדם ושיפורים נוספים".

מפקחת ארצית בחמ"ד קוראת לבטל בחינות הכניסה לישיבות ואולפנות באנגלית ומתמטיקה

תחת הכותרת 'מעבר מבתי הספר היסודיים למסגרות ההמשך', נערך השבוע (א') יום עיון בו השתתפו כ-60 ראשי ישיבות ואולפנות מכל רחבי הארץ. מטרת הכנס, שהתקיים ביוזמתה של הגב' דסי בארי, מפקחת ארצית לבתי הספר העל יסודיים בחמ"ד, להיערך כראוי למעבר התלמידים למסגרות ההמשך.

בכינוס נדונו בהרחבה נושאים הנוגעים לבחינה הארצית האחידה, אותה יזם מנהל החינוך הדתי במקום שלל הבחינות אשר התקיימו עד כה בנפרד בכל ישיבה ואולפנה.  הוצגו לראשונה נתונים הנוגעים לבחינות הארציות, ונמסר כי בשנה שעברה כרבע בלבד מכלל תלמידי כיתות ח' פנו לבחינה הארצית, במטרה להתקבל לישיבות ולאולפנות. עם זאת, לא כל התלמידים שנבחנו אכן בחרו בסופו של דבר ללמוד בישיבות ובאולפנות. עוד צוין, כי החמ"ד הגביל השנה ללא יותר מ-60 ₪ לילד את המחיר עבור תהליך המיון הנוסף שמקיים כל מוסד בנפרד.

באירוע נמסרו התאריכים והנהלים שנקבעו לבחינה האחידה, ודובר רבות על הרצון לקליטה כמה שיותר מלאה של כל המעוניינים להיקלט בישיבות ובאולפנות. במהלך היום הצהירה בארי כי החזון של החמ"ד הינו ביטול בתוך מספר שנים של בחינות הכניסה באנגלית ובמתמטיקה לישיבות ולאולפנות, ובכך לאפשר לתלמידים חזקים וחלשים כאחד ללמוד יחדיו במוסדות המתאימים לאמונתם ולזרם אליו הם משתייכים בתוך הציבור הדתי. עוד אמרה בארי : "יש מקום לראיונות  ולסינון על פי התאמה אידיאולוגית לבית ספר תיכון, שכן אנו סבורים שכל פרט זכאי לקבל חינוך על פי אמונתו. עם זאת, אני סבורה שעל כל מוסד לקחת אחריות על הקהילה אותה הוא מייצג, ולקבל הן את התלמידים החלשים והן התלמידים החזקים המתאימים לזהות בית הספר".

בארי הדגישה כי הקושי בהחלת נוהל שכזה נובע לעיתים דווקא מצד ההורים, אשר דורשים את הבחינות הללו מתוך הנחה שהן מצביעות על איכותה של הישיבה או האולפנה. "עלינו לקחת אחריות גם על החלשים. בסופו של דבר מדובר בילדים שהולכים לבי"ס במטרה ללמוד, וגם ילד מתקשה יכול להפוך לתלמיד מצטיין עם הובלה נכונה".    

ישיבת שעלבים תחפש שידוך לבוגריה הרווקים

בישיבת ההסדר 'שעלבים' דואגים לבוגריהם הרווקים. ביוזמה חדשה, המתבצעת בשיתוף פעולה עם עמותת 'ישפה', עמותה להיכרויות ושידוכים בציבור הדתי-לאומי, נקראים הבוגרים הלא-נשואים להירשם ולהיעזר בישיבה כדי לזכות להקים בית נאמן בישראל. מרכז הפרויקט, יהודה (גורי) פרוידיגר, מספר על המניע העומד מאחורי היוזמה: "ישיבת שעלבים מרגישה אחריות לבוגרים שלה גם לאחר שהם סיימו את הלימודים, ולכן בעקבות שיחות עם חלקם, החלטנו לגעת באחת הנקודות היותר כואבות - הרווקות. אני, כמנכ"ל 'ישפה' לשעבר, אמון על ביצוע ראיונות לבוגרים הפונים ללא עלות, ועל המשך הדאגה והטיפול בהם. תוך שבוע כבר פנו אלינו כעשרה בוגרים, שהם אגב בגילאי שלושים פלוס לחייהם", מציין פרוידיגר.

חיים פלק, מייסד ויו"ר 'ישפה', מברך על היוזמה וקורא לראשי ישיבות וראשי אולפנות נוספים להרים אף הם את הכפפה. "בעיית הרווקות מורגשת בכל גווני האוכלוסייה הדתית-לאומית ומשום כך, הפתרונות לכך חייבים להיות מקיפים ובעלי מאמץ ציבורי נרחב", קובע פלק. "טוב יעשה כל ראש מוסד אם ירכז את מערך הבוגרים הרווקים שלו בצורה מסודרת, ויפעל יחד עם ראשי מוסדות מקבילים. אנחנו ב'ישפה' נשמח לשיתוף פעולה שכזה, כי רק בפעולה גדולה ניתן יהיה לסייע באמת לכל אותם צעירים ששואפים, גם הם, לזכות להקים בית".

 'חברים לרפואה' קיימה מחנה נופש לילדים עם צרכים מיוחדים

זו השנה השביעית בה מתקיים מחנה נופש של עמותת 'חברים לרפואה' עבור ילדים בעלי צרכים מיוחדים. הילדים, בעלי שיתוק מוחין ומוגבלויות נוספות, הדרימו עד אילת וזכו לימי נופש שאורגנו במיוחד עבורם. במשך שלושה ימים נהנו עשרות הילדים מאטרקציות וחוויות מהנות, זכו למתנות ופינוקים, וחשו לזמן מוגבל כמו ילדים 'רגילים'. הקבוצה נהנתה מביקור במרומי המצדה, סרט תלת-מימדי באיימקס, שייט בספינת זכוכית, ביקור בעיר המלכים, 'על האש' בחוף הים וביקור במצפה התת ימי.

לכל ילד הוצמד בימי המחנה מתנדב או מתנדבת, אשר למעשה היוו תחליף להוריהם. המתנדבים טיפלו במשך 24 שעות ביממה במסירות רבה בילדים ודאגו לכל צרכיהם הפיזיים, החברתיים והנפשיים.

יצוין כי מעבר להנאה של הילד אשר יוצא מביתו למשך מספר ימים, שוהה בחברת ילדים במצב הדומה לשלו ונהנה מאטרקציות וחוויות מבלי להיות כבול למוגבלותו הפיזית - מאפשר המחנה גם זמן חופשי להוריו. ההורים, אשר במשך כל השנה מטפלים בילדים יום-יום ושעה-שעה, זוכים להזדמנות נדירה לנפוש וליהנות מזמן חופשי לעצמם, או להקדיש יותר זמן לשאר בני המשפחה.

המתנדבים, בני נוער אשר מגיעים ברובם המוחלט מן המגזר הדתי-לאומי, מקדישים עצמם למען הילדים בהתנדבות מלאה, ומעידים כי התמורה האמיתית היא החיוך וההנאה של הילד המיוחד אותו הם מלווים.

חופשה מיוחדת למתנדבים ממשפחות המגורשים:

מנכ"ל מנהלת השירות האזרחי-לאומי, שר שלום ג'רבי, העביר לאחרונה החלטה להענקת חופשה מיוחדת למתנדבי השירות הלאומי ממשפחות עקורי גוש קטיף וצפון השומרון, העוברים לבית הקבע. החופשה המיוחדת תאפשר לאותם מתנדבים לסייע למשפחתם בעת העברת הדירה, ותוענק בנוסף לימי החופשה הרגילים להם הם זכאים במהלך תקופת השירות הלאומי.

טקס חלוקת מילגות לזכרה של מירי אמיתי הי"ד:

טקס  אזכרה מרגש התקיים השבוע (ב') במכללה הדתית לחינוך 'חמדת הדרום', לזכרה של המורה מירי אמיתי הי"ד, שנהרגה בפיגוע 'אוטובוס הילדים' מכפר דרום לפני 11 שנה. מירי היתה בוגרת המכללה. הטקס התקיים בהשתתפות סטודנטיות, חברי הסגל, מוקירי זכרה ובני משפחתה. בטקס נשא דברים לזכרה ראש המכללה, ד"ר אבי לוי, ממגורשי נווה דקלים.  במהלך הטקס הושק לראשונה אתר חינוכי על שמה של מירי. בהמשך התקיים מעמד חלוקת  מלגות לסטודנטיות מצטיינות. את הטקס חתם בעלה של מירי, אליעזר אמיתי, שאמר: "השמחה שלה והדבקות במטרה מתוות את הדרך להמשך החיים של כל המשפחה. ליצור, להקים משפחה מחודשת ולאהוב".