בשבע 470: אצלנו בחצר

הצמד נדב בכר ואורן צור מחדש ניגונים חסידיים עם הרבה נשמה ומצליח לשמר את האווירה המיוחדת של חצר הרבי

אמציה האיתן , ה' בכסלו תשע"ב

'דלתי תשובה', נדב בכר ואורן צור

יש מוזיקה מקורית ויש מוזיקאים מקוריים. כאשר מדובר במוזיקאים מקוריים, כל מה שיוצא תחת ידם יהיה מיוחד. קחו למשל את נדב בכר ואורן צור, שני מוזיקאים מוכשרים. יחד הם שיתפו פעולה בהרכב 'הלב והמעיין', יחד הם הוציאו את האלבום המאוד מיוחד 'התנועה לשחרור המיותר' (שהתארח כאן במדור), ובימים אלה הם חונכים אלבום חדש - 'דלתי תשובה'.

נדב פורט על גיטרות מכל הסוגים ואורן מושך בקשת הכינור והוויולה. 'דלתי תשובה' מחדש ניגונים חסידיים המיוחסים לבעל שם טוב ולחסידות חב"ד. נדב ואורן אחראים על כל העיבודים באלבום והם הצליחו לשמר את האווירה המיוחדת של חצרות הרבי.

התחברתי הרבה יותר לביצועים האקוסטיים, שמונה מתוך אחת עשרה הרצועות באלבום. נגינה רגועה, מלאת נשמה, ועם תוספת ייחודית - הקלרינט המרגש של חיליק פרנק. נדמה לי שכבר כתבתי יותר מפעם אחת על כישוריו של חיליק פרנק כנגן קלרינט עם נשמה, ולכן אסתפק בכך שגם באלבום הזה הוא מצדיק את התואר הבלתי רשמי: יורשו של גיורא פיידמן האגדי.

חסידות חב"ד ידועה בניגונים המותאמים לכל אירוע וגם בסיפורים העומדים מאחורי הניגונים. בחוברת המצורפת לאלבום נוגעים היוצרים בקצרה במקורות של הניגונים. לא היה מזיק כלל אם היו מרחיבים עוד מעט על הסיפורים המופלאים שמאחורי התווים.

אחד השירים המרגשים באלבום מיוחס ל'שפאלער זיידע' מתלמידי הבעל שם טוב, והוא מתאר באופן ציורי את ייסורי הגלות והגעגוע לחיבור בין עם ישראל לבוראו: "קול ביער אנוכי שומע, אב לבנים קורא, בני בני היכן הלכתם אשר עלי כך שכחתם, בני בני בואו לביתי, לא אוכל לשבת לבדי". ארז לב ארי מבצע את השיר הזה וממש אפשר להרגיש את השכינה המבקשת לחזור למקומה.

מי שפחות הצלחתי להתחבר לשירתו הוא מנחם מנדל קפלן ששר שני שירים באלבום. תסלחו לי על הבוטות, אבל הייתי מוותר על שני השירים האלה. אולם על השירים האחרים לא הייתי מוותר בשום אופן. האווירה החסידית האותנטית, הצלילים הכל כך יהודיים והנשמה שזועקת מכל ניגון, יכניסו אותנו אל היכל הנגינה האמיתי, שאחר כך כבר יהיה קשה לצאת ממנו.

seret@etrog.tv