בשבע 470: מאומן להר הזיתים?

בשנה האחרונה צוינו 200 שנה לפטירתו של רבי נחמן מברסלב וקברו כבר מזמן איננו נחלת חסידי ברסלב בלבד

רבקי גולדפינגר , ה' בכסלו תשע"ב

בשנה האחרונה צוינו 200 שנה לפטירתו של רבי נחמן מברסלב וקברו כבר מזמן איננו נחלת חסידי ברסלב בלבד. מאות אלפי מאמינים פוקדים מדי שנה את קברו של הרב באומן שבאוקראינה. המאמינים, המבקשים את קרבת הרבי, מותירים את משפחתם מאחור ואף נושאים בנטל כלכלי כבד הכולל עלויות טיסה, הזנה ולינה. בעיה נוספת שאף התגברה בשנים האחרונות, היא הסכנה הביטחונית וההתרעות הרבות להתנכלויות ופגיעה בנפש מצד תושבים מקומיים וארגוני טרור.

בעבר כבר היו יוזמות של גורמים שונים להעלאת עצמותיו של רבי נחמן לישראל. רבנים, אישי ציבור וראשי ממשלות נגעו בסוגיה ואף הוקם על ידי קבוצה מחסידות ברסלב 'ועד להעלאת עצמותיו של רבי נחמן מאומן לירושלים', שפועל להשגת היעד.

לאלה נוספה לאחרונה יוזמה חדשה של תורם המבקש להישאר בעילום שם, המציע לממן פרויקט זה. התורם האנונימי הבהיר כי הוא מוכן להשקיע כל סכום שיידרש בכדי להביא את עצמות הרב לקבורה בישראל.

בנוסף לכך, פנה השבוע סגן יו"ר הכנסת ח"כ דני דנון לראש הממשלה בנימין נתניהו, בבקשה להעלות בפני נשיא אוקראינה שמבקר בארץ את נושא העלאת עצמות רבי נחמן לארץ.

בשיחה עם 'בשבע' מסביר דנון כי כיהודי מאמין הוא רואה חשיבות עליונה בהעתקת קבר של צדיק לארץ. "מאות אלפי מאמינים מישראל שאין בידם את היכולת הכלכלית להגיע עד לאומן, יוכלו כך לממש את אמונתם". כמו כן, ציין דנון כי ביקורו של נשיא אוקראינה בישראל מהווה הזדמנות היסטורית להגשמת הדבר. "יש לנו הזדמנות נדירה לעשות צדק עם הרב נחמן מאומן, אשר ארץ ישראל היתה כל כך חשובה לו. העלאת עצמותיו לארץ תהיה תעודת כבוד היסטורית למדינת ישראל". יש כאלו שאף החלו בבחינת מקומות אפשריים להעלאת העצמות, כמו טבריה או צפת. אך הר הזיתים בירושלים, ככל הנראה, הוא המיקום המועדף.

ליוזמה זו יש מצדדים רבים, אך מסתבר שגם מתנגדים לא מעטים. למרבה ההפתעה, ההתנגדות המרכזית מגיעה דווקא מחסידי ברסלב עצמם. המתנגדים טוענים שהדבר נוגד את רצונו של רבי נחמן, שביקש מפורשות "להיקבר באומן לדורי דורות", כהגדרתם. "לאף אחד אין סמכות להחליט החלטה שכזאת. רבי נחמן טמון באומן כבר מאתיים שנה על פי בקשתו ורצונו ואסור לשנות זאת", אומר ישראל, חסיד ופעיל בחסידות ברסלב.

המתנגדים למהלך מעלים ספק בנוגע לטוהר כוונות היוזמים. "בהעלאת עצמותיו של רבי נחמן לירושלים גלום רווח כלכלי עצום למדינת ישראל", אומר ישראל. "זה נודף ריח של כסף ולא שיקול אמיתי לטובתו ולכבודו של הרבי. הרבי קבור באומן, בבקשה אל תיגעו בקדוש".