בשבע 470: בעירבון מוגבל מאוד

הצעת חוק חדשה מנסה לתת מענה לאופנת 'תספורות' האג"ח שמובילים חלק מהטייקונים

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ה' בכסלו תשע"ב

לא בכל יום זוכה חבר כנסת מהאופוזיציה לשכנע את ראש הממשלה בנחיצותה לכאורה של הצעת חוק פרטית. האירוע הנדיר הזה אירע בשבוע שעבר לחבר הכנסת מאיר שטרית מקדימה, שפנה מעל הדוכן לבנימין נתניהו, וניסה לשכנע אותו בנחיצות החוק למניעת 'תספורות' אג"ח. החוק של שטרית מבקש לקבוע כי מרגע שנכנסה חברה עם נושיה להסדר חוב הכולל הפחתה בתשלומי החוב (המכונה בעגה המקובלת 'תספורת'), לא תוכלנה החברות שבשליטת אותו אדם לגייס יותר כסף באמצעות אג"ח, וזאת עד להשלמת תשלום החוב בידי החברה או בעל השליטה.

שטרית הסביר לח"כים שנכחו במליאה, ובתוכם גם לראש הממשלה, כי "בעלי הון הולכים לבורסה יום אחרי יום ומגייסים מיליארדים מכספי הציבור, ומבטיחים להם תמורת האג"ח הזה לשלם להם את הכסף בעוד, נגיד, חמש שנים בריבית 7 או 10 אחוז. בעל החברה שקיבל את הכסף עושה בו כראות עיניו, מה שהוא רוצה. והנה, מסתבר, מגיע זמן הפירעון, והוא בא ואומר: אין לי כסף לשלם, ואני מבקש מכם: תוותרו על 50 אחוזים מהחוב, תדחו את התשלום לעוד חמש שנים. ושום דבר לא קורה, והציבור אוכל אותה פעם אחר פעם אחר פעם, ובעלי ההון עומדים בשער אחד אחרי השני ומצטדקים שאין להם יכולת לשלם".

לדברי שטרית, "החוק שלי אומר דבר פשוט: אדם שגייס הון בבורסה באמצעות אג"חים, ולא פורע את החוב שלו במלואו, לא יוכל לגייס יותר שום שקל נוסף בבורסה, עד שיפרע את החוב שלו. מה לא הגון בזה? אני לא מסוגל להבין למה הממשלה מתנגדת לחוק הזה".

נתניהו, אשר ככל הנראה חשב שיש מקום לשינוי עמדת הממשלה ששללה את הצעת החוק, שוחח עם סגן שר האוצר שהשיב להצעה והציע לשטרית להמתין עם ההצבעה עד לדיון נוסף בהצעתו במסגרת הממשלה. שטרית, אשר ידע כי העלאה מיידית של הצעתו פירושה דחייה אוטומטית נענה להצעה, וכעת הכדור שב למגרשו של משרד האוצר ולמגרשה של הממשלה, אשר תידרש לגבש עמדה מעודכנת בנושא.

לא נושא באחריות אישית | יצחק תשובה בימים יפים יותר | צילום ארכיון: פלאש90'

הצעתו של שטרית אולי בוסרית ואינה נותנת תשובה מלאה לבעיה שהיא מבקשת לפתור, אולם אין ספק שהבעיה כשלעצמה דורשת פתרון, כפי שמסביר בשיחה עם ערוץ 7 בכיר בבית השקעות גדול בישראל. "מדובר בסיטואציה מורכבת, שבה יש הבדל ניכר בין המצב החוקי הפשוט לבין ההיגיון הבריא, ומי שתפקידו להיות 'קול ההיגיון' לא עושה זאת. המצב החוקי הוא לכאורה פשוט: חברה בעירבון מוגבל לוותה כסף. לחברה אין כסף להשיב לנושים ואז היא מציעה להם לא להביא לפירוקה המלא, דבר שיביא לאובדן של כמעט כל הכסף, אלא להסתפק בקבלת חלק מהכסף. לבעליה של החברה, בעלי השליטה ובעלי המניות מקרב הציבור אין לכאורה קשר לכל העסק, וזאת משום שזהו טיבה של חברה 'בעירבון מוגבל'. כיום אין לבעלי האג"ח, נושיה של החברה, שום טענה חוקית נגד בעל השליטה, כל עוד נהג ביחסיו עם החברה בהתאם לקבוע בחוק. כל זה לכאורה טוב ויפה, אולם מי שמכיר את המצב בשוק יודע שזו איננה התמונה המלאה. כאשר חברה עסקית הנמצאת בשליטת 'טייקון' מגייסת כסף מהציבור, ובעצם מהגופים המנהלים את כספו של הציבור, היא עושה שימוש במוניטין של אותו 'טייקון' ושל הקבוצה העסקית שהיא שייכת אליה. כאשר חברה בשליטת יצחק תשובה לווה כסף, המוניטין של תשובה האיש ממלא תפקיד משמעותי בגיוס הכסף. וכך גם כשמדובר על נוחי דנקנר, לב לבייב, אליעזר פישמן או כל איש עסקים בכיר אחר. למרות זאת, כאשר חברה נקלעת לקשיים, אז היא פתאום מזכירה לנושיה את עובדת היותה 'חברה בעירבון מוגבל'".

"את הפער הזה", אומר הבכיר, "היו צריכים לסגור מנהלי אותם הגופים העוסקים בניהול כספו של הציבור: קופות הגמל, קרנות הפנסיה, קרנות ההשתלמות ויתר הגופים המוסדיים. כל 'טייקון' יודע שעם הבנק לא משחקים. אם חברה שבשליטתו של טייקון כלשהו תשמוט חלק מחובה לבנק מסוים, אותו הבנק לא ידבר יותר עם אף אחת מהחברות שבשליטת ה'טייקון' עד לתשלום מלוא החוב. מנהלי קופות הגמל וקרנות הפנסיה שלנו משום מה אינם נוהגים בדרך הזו. יש לכך סיבות רבות, אולם השורה התחתונה פשוטה, הציבור ממשיך להלוות כסף לחברות בשליטת אנשי עסקים אשר חברות אחרות שבשליטתם פשטו את הרגל. לעיתים הציבור מלווה אפילו לאותה החברה שאך לפני כמה חודשים ביצעה 'תספורת' לחובותיה. במקום שמנהלי הגופים הללו יעמידו את אותם בעלי שליטה על מקומם, הם ממשיכים להלוות להם כסף ומי שמשלם את החשבון הוא הציבור".

לתוך הוואקום הזה נכנסת הצעת החוק של מאיר שטרית שראש הממשלה הבטיח לבחון פעם נוספת, אולם מומחים בדיני חברות מעלים ספקות באשר לתוצאותיה. לדבריהם, הישות המשפטית של 'חברה בע"מ' באה לעולם על מנת להקל על עשיית עסקים. החוק רואה כיום בחברה אישיות משפטית נפרדת מבעלי המניות, לטובה ולרעה, וקובע כי כל עוד בעלי המניות לא פוגעים בחברה במכוון הם אינם נושאים באחריות אישית למה שמתרחש בה. יצירת קשר חוקי ברור כל כך בין החברה לבין בעלי המניות, גם אם מדובר רק בבעל השליטה, נוגדת לחלוטין את התפישה הזו. אותם מומחים טוענים כי הדרך לפתור את אוזלת ידן של הרשויות בטיפול בבעיה אינה עוברת בחקיקה בעייתית, אלא בחיזוק הפיקוח על הגופים המוסדיים והתערבות ממשלתית בשיקוליהם המקצועיים.

 

לוגו: כלכלת בית

כותרת: לחמם בלי להתרושש

קרדיט: שי אבו

 

מחירי החשמל הלכו ונסקו בשנה האחרונה, והחורף כבר כאן וחייבים לחמם את הבית. אז איך מחממים וגם חוסכים? נתחיל במכשירי החשמל הנפוצים יותר.

רדיאטור: בטיחות גבוהה. לרוב קיים תרמוסטט פנימי ואפשרות לקבוע דרגות חימום. ניתן להתקין טיימר שיאפשר לקבוע זמן הדלקה וכיבוי אוטומטי של המכשיר. צריכת חשמל במכשיר זה נעה בין 3-2 קילווואט לשעה (מחיר קילוואט לשעה הוא 0.53 שקלים). לחלק מהרדיאטורים המתקדמים יש מנגנון 'טורבו' שמחמם יותר מהר. מחירי הרדיאטורים נעים בין 400 שקלים ל-1,300 שקלים.

מזגן: ביחס לשאר המכשירים צריכת החשמל בו נמוכה. כדאי לנקות את הפילטרים, לסגור את דלתות החדר ומומלץ לבצע אטימה מירבית לחלונות.

תנורי ספירלה והלוגן: זולים ופשוטים לתחזוק והפעלה. ברוב המכשירים ניתן לווסת את עוצמת החימום על ידי בחירה בהפעלת פס אחד, שניים וכן הלאה. החיסרון הגדול של תנורים אלה הוא חימום איטי יחסית. צריכת החשמל של תנור כזה נעה בטווח של 3.2-1.2 קילוואט (ההלוגן חסכוני יותר), בהשוואה לחוסר היכולת לחמם חדרים שלמים, מושקעת כאן אנרגיה נוספת. כמו כן, בתנורי ספירלה אין תרמוסטט, כלומר, התנור לא מפסיק את עבודתו בהגיעו לטמפרטורה רצויה, וזה כמובן גורם לבזבוז אנרגיה מיותר. מחיר התנורים נע בין 80 ל-300 שקלים. על כך נאמר: "אל תהיו עשירים לקנות בזול".

מפזרי החום: החימום מהיר יחסית ויעיל בחדרים קטנים וסגורים, אך פחות אפקטיבי בחימום חללים גדולים. זהו אמצעי יעיל במיוחד לחימום לזמן קצר. יתרון נוסף של מפזר החום הוא בניידות - ניתן להעבירו מחדר לחדר. מחירו נע בין 90 שקלים ל-300 שקלים בלבד. צריכת החשמל נעה בין 0.8 ל-2 קילוואט.

סוף מעשה במחשבה תחילה. כדאי לחשב עלויות של כל מכשיר לפני הרכישה באמצעות אתר חברת החשמל.

וכלל חשוב לסיום: להתלבש חם ואז לחמם פחות. זה נכון לכל המכשירים.

 

הכותב הוא יועץ כלכלי של ארגון פעמונים

walla.com@SHAYABO


 

 

תרמוסטט

וסת חום. רכיב שתפקידו לוודא שהטמפרטורה במערכת היא הטמפרטורה הרצויה שכוונה מראש.
לרכישת המוצר לחץ כאן

awRTL=[on]