בשבע 470: כמו במשטרים אפלים

משרד המשפטים ממשיך בצעדי דיכוי נגד חופש המחשבה והביטוי של רבני ישראל, וברמיסת זכויות האדם של פעילי ימין

חגית רוטנברג , ה' בכסלו תשע"ב

משרד המשפטים ממשיך בצעדי דיכוי נגד חופש המחשבה והביטוי של רבני ישראל, וברמיסת זכויות האדם של פעילי ימין | השבוע האריך אלוף פיקוד המרכז את צווי ההרחקה נגד שני תושבי יצהר, ושלושה רבנים נחקרו במשטרה בגלל התבטאויותיהם | הרדיפה נמשכת: שלושה רבנים נחקרו, שני צווי הרחקה חודשו

משטרת ישראל בהוראת הפרקליטות, המשיכה השבוע בסבב חקירות הרבנים החתומים על הקריאה שלא להעסיק ערבים. מכתב הרבנים המדובר יצא בחתימת עשרות מרבני הציונות הדתית לאחר הטבח במרכז הרב. אתמול (ד') זומנו לחקירה במשטרת ירושלים שניים מחותמי המכתב: הרב יעקב שמעון, ראש מוסדות נחלת צבי, והרב חיים גרינשפן, ר"מ בישיבה הגבוהה במצפה יריחו.

לרב גרינשפן נאמר כי החקירה נגדו נפתחת בעקבות פניית ארגוני שמאל ובחשד להסתה לגזענות. הוא נשאל על הקשר שלו למכתב הרבנים וכן לעלון 'קוממיות'. הרב יעקב שמעון סיפר לערוץ 7 לאחר החקירה כי שמר על זכות השתיקה. "שאלו אותי המון שאלות ועל הכל עניתי 'שומר על זכות השתיקה' 'זו רדיפה פוליטית' - חקרו ונגמר". הרב שמעון אינו חוזר בו מחתימתו על המכתב ולא התנצל או הביע חרטה. שני הרבנים שוחררו לאחר זמן קצר.

יום קודם לכן (ג') נחקר הרב גדעון בנימין, רב היישוב נוף איילון וראש כולל בישיבת שעלבים. תחילה זומן הרב לחקירה במשטרת מודיעין הסמוכה, אולם הרב סירב באומרו כי מדובר ב"ביטול תורה".

 לבסוף סוכם כי חוקר יגיע לחניית הישיבה בשעלבים, והחקירה תיערך ברכב המשטרה. החוקר שהגיע לרחבת הישיבה, מצא את הרב בנימין כשהוא מלווה ברבני הישיבה ובעשרות מתלמידיה שהצהירו כי ימתינו בסמוך, על מנת למחות "על קיום החקירה הפוגעת בכבוד התורה ובתפקידם של הרבנים להורות הלכה", כהגדרתם.  

 דקות ספורות לאחר שנסגרו דלתות הרכב המשטרתי, הן נפתחו שוב לאחר מספר שאלות לקוניות - ובכך הסתיימה החקירה. התלמידים והרבנים פרצו בצחוק לנוכח אורך החקירה, וליוו את הרב אל בית המדרש בשירה ובריקודים.

הרב לא הודה בחקירה במיוחס לו. הוא הצהיר בסופה כי "אל לפרקליטות ולמשטרה להתערב בהוראת הלכה, ולנסות להשפיע על רבנים להימנע מלהביע דעת תורה". סירב לחתום על הפרוטוקול והסביר כי הוא אינו מוכן לשתף פעולה עם החקירה בהיותה רדיפה פוליטית. 

מקורביו של הרב בנימין הפנו אצבע מאשימה לעבר עורך הדין שי ניצן, המשנה לפרקליט המדינה. "ההתנהלות של המשנה לפרקליט המדינה שהורה על פתיחת החקירה מגיעה לשיאים חדשים של גיחוך. רק השבוע הורה שי ניצן כי הפצת תמונתו של נתניהו במדי אס אס אינה מהווה הסתה, ומצד שני - לאחר למעלה משלוש שנים מתעקשת הפרקליטות לקיים חקירה כה מגוחכת. הסתירה הזו מציבה באור נלעג את התנהלות הפרקליטות, אך בעיקר מדגישה כי לחקירות הרבנים ישנה מטרה אחת - ניסיון כוחני לכופף את דעת התורה ולאיים על רבנים מלהביע דעתם בעניינים ציבוריים".

גירוש לחצי שנה נוספת

רדיפה במישור אחר נרשמה השבוע גם בתחום צווי ההרחקה: בליל יום ד' פרצו שוטרים לדירת המורחקים המנהליים בירושלים, והניחו בפתח הדירה שני צווי הרחקה מנהליים מיו"ש. הצווים יועדו לשניים מהמורחקים, שתקופת ההרחקה שלהם אמורה היתה להסתיים בעוד יומיים. הצווים החדשים הם לתקופה של חצי שנה נוספת.

נזכיר כי לפני ארבעה חודשים הוצאו 12 צווי הרחקה מנהליים מיו"ש לתושבים מיצהר, חברון וירושלים. לאחר כחודש הוצא צו הרחקה נוסף. חלק מהמורחקים גורשו מבתיהם לתקופה של שנה.

הצווים, עליהם חתום אלוף פיקוד המרכז אבי מזרחי, הוצאו בהמלצת השב"כ. אחד ממקבלי הצווים המחודשים, נעצר בחשד למעורבות בהצתת המסגד בכפר טובא זנגרייה, אך שוחרר לאחר שלא נמצאה כל ראיה נגדו. מקורביו מסרו כי נראה שלאחר שבשב"כ לא הצליחו להפליל אותו, החליטו להתנקם בו באמצעות צו הרחקה מנהלי.