בשבע 472: שרים וזוכרים

איך מלמדים ילדים את סדר הפרשיות והמסכתות בעל פה? פשוט מאוד: שרים את זה

אמציה האיתן , י"ט בכסלו תשע"ב

 'בשינון ובניגון', תלמוד תורה אלון מורה

כיתוב תמונה: בסיס מוצלח. 'בשינון ובניגון'

נסו נא להגיד בעל פה את חמשת חומשי תורה. הצלחתם? נהדר. עכשיו הגידו את סדר ספרי התנ"ך בעל פה. עשיתם זאת? אתם באמת תותחים. נראה אתכם מצטטים את רשימת המסכתות בסדר טהרות...

אתם ודאי תוהים מה פתאום החלטתי לשגע אתכם עם רשימות סדרים ומסכתות. דעו לכם שגם אם עמדתם בכל המשימות שלעיל, עדיין רבים הסיכויים שילדי התלמוד תורה באלון מורה יודעים יותר מכם. זו לא רוח נבואה שנפלה עלי אלא אלבום חדש שהגיע לידי. 'בשינון ובנגינה' הוצא על ידי הרב יהודה ריכטר מאלון מורה, לאחר שתלמידיו ובני משפחותיהם לחצו עליו לזכות את הציבור הרחב במה שזכו תלמידיו הצעירים.

כבר לפני זמן רב הגיע הרב ריכטר לתובנה שבלי הבסיס אי אפשר להתקדם הלאה. הבסיס מבחינתו הוא קודם לכל לדעת את סדר הספרים והמסכתות. לאחר מכן יגיע גם השלב של לימוד הספרים. ילדים שלא יודעים את סדר עשרת הדיברות יגדלו לנערים ואחר כך למבוגרים שאינם בקיאים בדברים הבסיסיים ביותר בתורה שבכתב ובעל פה.

לאחר התובנה הזו מגיעה השאלה הגדולה: כיצד מחדירים לילדים הרכים את הידע הבסיסי אך המאוד מפורט הזה. הפתרון נעוץ באהבת הילדים את השירה וביכולתם לצטט שורות שלמות ומורכבות מתוך שירים שהם מרבים לזמר. המלמד האהוב מהתלמוד תורה באלון מורה הדביק את סדר הפרשיות והמסכתות לשירים מוכרים, והתלמידים שרים אותם בהתלהבות וכך גם זוכרים אותם, לזמן רב אם לא לנצח. לאחר שהניסיון המקומי הצליח מעל ומעבר למצופה, החליט ריכטר לשכפל את ההצלחה ולנסות להפיץ את השיטה לכלל ישראל.

זה היה לפני עשר שנים. אז למה אני כותב על זה רק עכשיו? מכיוון שרק לאחר עשר שנות מאמץ, בשעה טובה ומוצלחת הגיע האלבום לשלב הגמר. מסתבר שרק רצון טוב לא תמיד מספיק בכדי להרים פרויקטים שאינם מובנים מאליהם. ריכטר נחל אכזבות רבות בדרך לאלבום, אבל לא הרים ידיים. האולפן הראשון שהקליט בו נשרף כליל, האישורים שהשיג מהיוצרים לשימוש בשירים לא התקבלו מכיוון שלא היו בכתב, את השיר 'ויקרא' היה צריך להקליט מחדש שמונה שנים לאחר ההקלטה הראשונה שנמצאה בה טעות, ועוד סיפורים שיכולים למלא ספר הרפתקאות.

את השם של ריכטר לא תמצאו על האלבום, מכיוון שהוא אינו מחפש לא כבוד ולא פרסום. הדבר היחיד שמניע אותו הוא כבוד שמיים, והרצון להנחיל לילדי ישראל את הידע הבסיסי, שממנו הם יכולים ללכת ולהתקדם מעלה מעלה.

seret@etrog.tv