בשבע 472: עניין אישי

הרצל מקוב. בן 55. תושב כפר אדומים. נשוי לאורנה. אב לארבע. מנהל ומייסד מרכז מורשת מנחם בגין

עפרה לקס , י"ט בכסלו תשע"ב

הרצל מקוב. בן 55. תושב כפר אדומים. נשוי לאורנה. אב לארבע. מנהל ומייסד מרכז מורשת מנחם בגין

התחלה: 56' מושב 'נחלת ז'בוטניסקי' בבנימינה, היחיד מבין יישובי חומה ומגדל שהשתייך לאנשי ז'בוטניסקי, "ולכן הפך למבצר שלהם". 28 משפחות, כולן בית"ריות מושבעות.

המשפחה: ההורים היו חניכי בית"ר עוד בחו"ל ועלו לארץ ב-36' כדי ללמוד בירושלים. לימודיו של האב נקטעו בשל גיוסו לאצ"ל. הרצל הוא בן הזקונים אחרי אחות ושני אחים.

הרצל: על שם הסבא רבה. "השמועות מספרות שאימו, בתיה מקוב, שהייתה דתייה, פמיניסטית ומבוני רחובות, שינתה את שמו להרצל בעקבות הביקור של בנימין זאב הרצל ברחובות".

לימודים: יסודי בבנימינה, תיכון באזורי בפרדס חנה. בשני המקומות היה יו"ר מועצת התלמידים. "הפסקתי לעשות שיעורים בכיתה ד' ועסקתי בעניינים ציבוריים".

תנועת נוער: בית"ר כמובן. חניך, מדריך ומכיתה יא' ועד הגיוס גם מפקד מעוז (= מרכז סניף).

הגיוס: ההתחלה היתה בקורס טיס וההמשך בבקרת טיסה. כשחיל האוויר רכש מטוסי בקרה, נמנה על הקבוצה שטסה ללמוד להפעיל אותם, ואחרי שנה של לימודים בחו"ל היה בין מקימי טייסת ה'הוק- איי'. מאז ועד השחרור היה "איש צוות מוטס שעובד עם המכ"ם ומכוון מטוסים שלנו למטרות אויב".

מטרות אויב: "מכיוון שהייתי קצין מודיעין בטייסת, כשהגיעה הפקודה להפציץ את הכור בעיראק הטילו עליי להכין אותה". המטוס שלו היה באוויר למקרה של תקלה או הסתבכות, אבל בסוף הכל עבר בשלום.

בשלום: "לפני המבצע ידענו שהוא ישיג את מטרתו ושזה ערך ראשון במעלה, אבל היה די ברור שיהיו נפגעים". להפתעת החיילים ולשמחתם - הם התבדו.

איראן: "בגין אמר 'לא ניתן לאויב של מדינת ישראל להתחמש בנשק להשמדה המונית'. אני חושב שהעיקרון הזה תופס גם היום, אבל התסריט הרבה יותר מסובך".

הנהגה ארצית של בית"ר: אחרי שבע שנות צבא עמדו בפניו שתי אופציות לתפקידים נחשקים במדים, אבל היתה גם פנייה מתנועת 'בית"ר' שיבוא ויעמוד בראשה. "הנחתי שבחיל האוויר ימצאו אנשים אחרים שיעשו את העבודה". במשך שלוש שנים הנהיג את התנועה שהיו בה 4000-5000 חניכים "והייתה אז מאוד אידיאולוגית".

הרעיה: אורנה. ההכרות בבית"ר. הוא היה ראש מחלקת הדרכה, והיא מפקדת מעוז בבת ים.

הגזמתם: אפילו החתונה נערכה באולם שב'מצודת זאב'. הרב המקדש היה הרב צפניה דרורי, מכיוון ששם שירתה אורנה בשירות לאומי. "אורנה היא שומרת מצוות ובנינו את הבית בהתאם לכך".

הבית: אורנה היא יועצת חינוכית בתיכון 'הרטמן', ובתקופת ולרשטיין היתה סגנית יו"ר המועצה במטה בנימין. "שנים רבות נשאתי בכבוד את התואר בעלה של אורנה". לזוג ארבע בנות, השלישית נישאה לפני כמה ימים, הרביעית השתחררה מהצבא. "כולן דתיות".

הבחירה: "אם אתה חושב שלהיות דתי זה אסון, או להיות חילוני זה אסון, אתה לא יכול לגור בכפר אדומים". חוץ מזה לזוג אין בנים, מה שמאפשר הרהורים על כך שהם היו ממשיכים את דרכו של האב.

כפר אדומים: שותפים בשמירות ביישוב מ-79', עלו לגור ב-82' "איך שהשתחרר קראוון". בשנים הראשונות כיהן פעמיים כיו"ר המזכירות וועדת החינוך.

המקום שלהם:"זה שיהודים דתיים ושאינם דתיים חיים יחד, לא צריך להיות יוצא דופן. האתגרים והמטרות הלאומיות של עם ישראל עדיין מחייבים חיים משותפים. גם בהקשר החינוכי זה דגם ראוי. בכפר אדומים יש הכי פחות מעברים של הילדים בין המחנות, בהשוואה ליישובים הומוגניים".

אקדמיה: תואר ראשון בסוציולוגיה ומדעי המדינה, תואר שני במינהל ומדיניות ציבורית, שניהם מהעברית.

סוכנות 1: אחרי בית"ר, שנתיים במחלקת העליה של האירגון, "אבל ראיתי שזה לא בשבילי". הוא עוד ישוב.

בית"ר העולמית: עמד בראש האירגון במשך ארבע שנים. התנועה כללה אז סניפים ב-15 מדינות בעולם.

לשכת ראש הממשלה: נשלף אליה כשהתקשר להזמין את ראש הממשלה ליום י"א באדר, בתל חי. בראיון שאל יצחק שמיר שלוש שאלות ולא יותר, ומקוב היה בטוח שהתפקיד לא שלו. "בשישי-שבת אנחנו לא שומעים רדיו, אז פספסנו את ההודעה על המינוי. כשהגעתי ביום ראשון לעבודה, התקשרו ממשרד ראש הממשלה ושאלו למה אני לא שם. רצתי לקנות נעליים וחולצה קצת יותר מכובדת ובאתי". למחרת כבר טס לחו"ל עם שמיר.

שמיר: "אחד מראשי הממשלה החשובים שהיו במדינת ישראל שהיו לו הישגים רבים. בתחום הביטחוני: חוסלה האינתיפאדה; בתחום הכלכלי: היתה הצמיחה הגבוהה ביותר עד אז, והייתה גם עלייה וקליטת יהודי ברית המועצות אחרי מאבק עם ממשל ויהדות ארצות הברית. מבחינה מדינית כ-100 מדינות חידשו יחסים עם ישראל. בטעות חושבים שזה קרה בעקבות אוסלו".

געגועים: "הוא אדם מדהים, לא מתלהם ולא זורק אחריות על אחרים, נטול אגו וכולו למען שירות העם. ברמה הלאומית הוא צדק בכך שלא רצה לוותר. אנחנו רואים את התוצאות של האסכולה השנייה".

סוכנות 2: תקופה קצרה אחרי ההפסד בבחירות יצאה המשפחה לשליחות בקנדה, כשמקוב משמש ראש משלחת הסוכנות למדינה. בהמשך היה לראש מינהל השליחות באירגון.

הסוכנות: "עוסקת בדברים הכי יפים והכי חשובים של עם ישראל: עלייה, התיישבות חינוך יהודי והקשר בין התפוצות למדינת ישראל. אבל זו פדרציה של אירגונים שמוציאים המון אנרגיה, משאבים ומאמץ על פוליטיקה פנימית". הפתרון: די לסודיות, והתאמת המבנה האירגוני לימינו.

מרכז מורשת מנחם בגין: הוקם בעקבות חוק. מייסד המקום ועומד בראשו.

החזון: "במידה רבה לאחר פטירתו של בגין וסיום הקריירה הפוליטית של שמיר, האידיאולוגיה הלאומית-ליברלית נעלמה מהנוף התרבותי והחינוכי של מדינת ישראל. אנחנו חשבנו שמדובר בגישה נכונה ורלוונטית לאתגרים והצרכים של המדינה, ורצינו להקים מרכז שיפיץ מחדש את משנתו ופועלו של בגין, בעיקר לדור הצעיר".

האתגר: למנחם בגין היו מצד אחד תודעה היסטורית חזקה מאוד, הוא דיבר הרבה על לפני 2000 שנה ועל הדורות הבאים. מצד שני, הייתה לו תודעת תיעוד ששואפת לאפס, לא יומנים, לא הקלטת נאומים". 

הפעילות: "המוזיאון עוסק בפועלו של בגין ומורשתו וגם מציג את המנהיגות שלו שהייתה מונחית ערכים". הפעילויות מותאמות לקהלי יעד שונים: מתלמידים ועד כוחות הביטחון. "ויש גם פעילויות לציבור הכללי" - ימי עיון, הרצאות ערבי תרבות והוצאה לאור.

בגין האיש: "אוהב אנשים, עם ישראל וארץ ישראל. אפשר לראות בתמונות במוזיאון איך הוא חיבק כל אדם. תמיד פעל מתוך ערכים בסיסיים כשהתשובות משתנות בהתאם לסיטואציה".

 הסיטואציה: "הסכם השלום לא היה טעות. הוא נתן לנו 35 שנים של שקט עם מצרים, מה שאיפשר לעשות את מבצע ההתיישבות הגדול ביו"ש. אני משוכנע שזה עמד מול עיניו. ממשלתו היא זו שנתנה את הגיבוי הפוליטי להקים את ההתיישבות".

אלטלנה: בקרוב יחודשו החיפושים אחר שרידי האונייה. "מי שרוצה לעסוק בשנאת אחים - כבר עושה את זה. אבל מה שעולה מאלטלנה זה 'מלחמת אחים לעולם לא'. השאיפה היא להקים מהשרידים מונומנט שזה המסר שלו.

אילו לא היית במסלול הזה: "אני עוסק בהשקפתי ומביא אותה להיות נחלת הכלל. נראה לי טבעי להיות שם".  

  • ובמגרש הביתי:

על הבוקר: קם, שותה תה ("נגמלתי מקפה") ומבשל. "זה ההובי שלי".

התמחות מיוחדת: "מאמין בלבשל פשוט". לאחרונה מדובר במרק עם גונדי שזה "כדורי בשר עוף, עם קמח חומוס". נכון פשוט?

דיסק ברכב: יעקב שוואקי בקיסריה.

שבת:שלוש ארוחות שבת כהלכתן. הבת שמתגוררת בכפר אדומים מגיעה עם בעלה, מארחים או מתארחים, ומעבר לכך "מנוחה וקריאה".

יום כיפור: בבית הכנסת. בשנים האחרונות מצטרף למניין במכינה הקדם צבאית 'עין פרת' בכפר אדומים, שהוא משמש יו"ר העמותה שלה. "זה מניין מדהים, מלא שירה ואנרגיה".

ידיד על ארבע: "תמיד. עד לא מזמן היו שניים. הכלב הזקן נפטר לפני חצי שנה ונשארנו עם זושא". הטרנד לקרוא לבנות בשמות של בנים הגיע גם לכאן.

עזרה בבית: "בישול זו המחלקה שלי".

מפחיד אותך: "שחלילה משהו רע חלילה למישהו מבני המשפחה. בזה אני מאוד דאגן".

דמות מופת: "היחיד שאני מעריץ הוא ז'בוטינסקי, אולי כי לא הכרתי אותו בחייו". בין כל החיים הוא מעריץ חמש: "את אשתי ובנותיי".

פנאי: קורא ומשחק במחשב. התמחות ב"סוליטרים למיניהם".

כשתהיה גדול: "זכיתי להגשים חלום בהקמת מרכז מורשת בגין, להיות שותף בהקמת טייסת ושותף זוטר בהקמת כפר אדומים. נראה לי מוגזם שאדם יבקש להגשים עוד חלומות".