בשבע 472: חרדים לצה"ל

ביקורת רבה מוטחת בציבור החרדי סביב סוגיית הגיוס לצה"ל. מתברר כי בשטח ישנו שינוי שקט אך משמעותי

שמואל אדלמן , י"ט בכסלו תשע"ב

ביקורת רבה מוטחת בציבור החרדי סביב סוגיית הגיוס לצה"ל. חלקה, יש להודות, עטוף גם בלא מעט שנאה לחרדים. מתברר כי בשטח ישנו שינוי שקט אך משמעותי.

כ-3,000 חרדים משרתים כיום בצבא ומספרם נמצא במגמת עלייה ברורה. רוב החיילים מרוכזים בשתי תוכניות ייעודיות לחרדים: 'נצח יהודה' - מסלול הנח"ל החרדי המיועד לבני 21-18 שאינם משתלבים בישיבות, ופרויקט 'שחר כחול' (שח"ר – ראשי תיבות שילוב חרדים) המיועד לתלמידי ישיבה בגילאי 27-22, המשתלבים במערך הטכני של חיל האוויר במגוון של מקצועות.

הרב דוד בלוך, ממקימי הנח"ל החרדי, רואה במגמה תופעה מבורכת, אך מסביר ל'בשבע' כי לא חל שינוי אידיאולוגי בחברה החרדית. "ההימנעות מגיוס נובעת משני גורמים: הרצון להשאיר כמה שיותר לומדי תורה בכוללים, והבעייתיות של שירות בסביבה חילונית ומעורבת. כשם שהנח"ל החרדי נתן מענה לנוער מסוים בתוך הציבור החרדי, כך תוכנית 'שחר כחול' מאפשרת לאברכים שנמצאים במצוקה כלכלית לרכוש מקצוע ולשרת בתנאים המתאימים לחרדים".

גורם בכיר בצה"ל מסביר כי מדובר בשינוי תפישה: "הצבא בנה מסגרת שבה חייל חרדי יוכל להישאר חרדי ולא ייאלץ לשנות את אורח חייו". צה"ל מצא את עצמו מספק אוכל עם שישה סוגי כשרויות שונים, עיגן בפקודה שעת לימוד תורה ביום ודאג להפרדה במעגל הקרוב של החיילים. מעבר לשירות הצבאי לומדים החיילים מקצוע שמאפשר להם להשתלב במעגל העבודה לאחר תום השירות".

ההצלחה של הפרויקט מגובה במספרים. בשנת 2008 שירתו 130 חיילים בתוכנית שחר כחול, שנה לאחר מכן עלה המספר ל-350 ושנת 2011 מסתיימת עם 700 חיילים. הפרויקט עתיד להגיע ל-2,400 איש עד שנת 2015. סקר חיצוני מצא כי יותר מ-80 אחוזים מהחרדים המשרתים משתלבים בעבודה לאחר שירותם.

בצה"ל עמלים על תוכניות נוספות לחרדים. גדוד נצח מתרחב למסלולים לחיילים לא קרביים שישרתו בחיל הים ובחיל החימוש במקצועות כמו טכנאי טילים ומפעילי ציוד מכני כבד. כמו כן מתוכננת 'שוחר טוב' – תוכנית לנוער נושר חרדי בגילאי 18-16 במסגרת כיתות של לימודים טכניים ותוכנית שלב ב' לחרדים שבמסגרתה ישרתו חיילים בני 27 ומעלה במשך שלושה חודשים וישתלבו במערך המילואים.

ובעניין העימות המתוקשר בנושא שירת נשים אומר הגורם הצבאי הבכיר: "ישנם פערים בין העולם התרבותי החרדי והחילוני. יש אנשים שיש להם עניין ללבות את הנושא. ואולם, המפקדים מספיק חכמים כדי לתת פתרונות".