בשבע 472: שטח מגזרי

השר סילבן שלום: "לטפח את ההתיישבות ולא להרוס אותה" | התחדש המאבק החרדי בבית הספר הממ"ד בבית שמש

רבקי גולדפינגר , י"ט בכסלו תשע"ב

 

  • הגרעין התורני בקריית מלאכי חגג 15 שנה באירוע הצדעה רב משתתפים

מאות תושבים ואורחים השתתפו השבוע (ב') באירוע לציון 15 שנים לפעילות 'מרכז נריה', הגרעין התורני בקריית מלאכי. אבשלום קור הנחה את הערב שהתקיים במעמד הרב הראשי לישראל הרב יונה מצגר, ראש ישיבת אור עציון הרב חיים דרוקמן, שר המדע והטכנולוגיה הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ, ח"כ זבולון אורלב, ראש העיר קריית מלאכי מוטי מלכה, הרב אלישע וישליצקי, רב העיר הרב חיים פינטו, חבר הכנסת לשעבר ניסן סלומיאנסקי, מנכ"ל קרן קהילות ארגון הגג של הגרעינים התורניים בישראל שי תוכל, מנכ"ל ה-OU בישראל אבי ברמן, ראש הגרעין הרב אשר בנימיני, משפחות הגרעין ומאות תושבים.

בערב הוכרז חגיגית על בניית 'בית הציונות הדתית' בקריית מלאכי, אשר עתיד לשמש כמרכז קהילתי של הגרעין. ראש העיר מוטי מלכה, שהוא שותף לקידום הפרויקט, הצהיר שכפי שסייע להקצאת השטח ולהשגת היתרי הבנייה כך יסייע בעתיד גם בבניית בית הציונות הדתית. "אני רואה בכם, בני הציונות הדתית, שותפים מצוינים לדרך ולקידום קריית מלאכי אל העתיד הטוב שאנו מתקדמים לעברו", אמר ראש העיר.

הרב הראשי לישראל, הרב יונה מצגר, סיפר סיפורים מיוחדים על מידת הכרת הטוב שלמד בנערותו מהרב משה צבי נריה זצ"ל, שהשבוע מלאו שש עשרה שנים לפטירתו. בהמשך דבריו שיבח את פעילות 'מרכז נריה', כממשיכי דרכו של הרב נריה בהפצת תורה ובדאגה לזולת, מתוך אהבת ישראל.

שר המדע, הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ, סיפר כי שעות ספורות קודם לכן שב משטוקהולם, מטקס הענקת פרס נובל לפרופ' דן שכטמן מהטכניון. בדבריו הוא ציטט את הפסוק "בשוב ה' את שיבת ציון היינו כחולמים". הוא תיאר את הפלא של תקומת מדינת ישראל והישגיה העצומים בכל התחומים באופן על-טבעי: "מרכז נריה בקריית מלאכי פועל מתוך ערכי הציונות הדתית המשלבים עם, תורה וארץ ופועלים במסירות רבה לקידום העיר קריית מלאכי וסביבתה".

 

  • 'המילון היהודי-ציוני המעודכן' יוצא לדרך

תנועת 'רעננים' של צעירי הציונות הדתית קוראת לציבור להשתתף בניסוח 'המילון היהודי-ציוני המעודכן'. לאחר שנים בהן רטנו אנשי התנועות הלאומיות לנוכח השימוש המעוות והרכושני של ארגוני השמאל במילים וביטויים כמו 'זכויות אדם', 'הומניות', 'דמוקרטיה' ו'כיבוש', החליטו בתנועת 'רעננים' לפתוח ביוזמה חדשה ויצירתית לניסוח מחודש של מילון יהודי-ציוני.

 "נמאס לנו לשבת מהצד ולראות את הארגונים המתקראים 'זכויות אדם' מטיחים בנו האשמות שווא", מסביר אהוד גרנד, רכז רשת חברתית בתנועה. "לקראת ההפגנה שקראה לעצירת ההגירה ההמונית של אלפי המסתננים מאפריקה, שמענו ברחוב אנשים שצעקו לנו: 'די לגזענות!' ואני חשבתי לעצמי: אנחנו גזענים? ומי שאכפת לו מאנשים שאינו מכיר ובדרך הוא מתעלם במזיד מהסבל והסיכון שהוא יוצר לאומה שלמה, הוא האדם הנאור? שם למעשה, נולד הרעיון לקמפיין החדש".

יוני שטבון, יו"ר תנועת 'רעננים', מביע בשיחה ל'בשבע' תקווה שהיוזמה הנוכחית תשנה את פני השפה. "ההשתלטות על השפה העברית בידי קבוצת מיעוט של השמאל הפוסט-ציוני פוגעת בכולנו. הגיע הזמן שהציבור הישראלי, שברובו הוא ציוני אמיתי, ייקח אחריות על השפה. כמו כל דבר, זה מתחיל אולי ביוזמה קטנה, אבל אני מקווה שיהפוך לשינוי השפה והחזרת המילים לעם".

המילון היהודי-ציוני המעודכן מזמין אנשים מכל רחבי הרשת להצטרף לדף של תנועת 'רעננים' ולנסח מחדש מונחים וערכים שזכו עד כה לשימוש מסולף. הניסוחים המוצלחים שיגרפו את מספר הלייקים הגדול ביותר יזכו לעיצוב מיוחד ויופצו ברחבי הרשת. ב'רעננים' מבטיחים גם שוברים לקניית ספרים ברשתות הספרים המובחרות.

 

  • התחדש המאבק החרדי בבית הספר הממ"ד בבית שמש

לאחר שנוצר הרושם כי המאבק הדתי-חרדי בבית שמש סביב בית הספר הממלכתי-דתי היסודי לבנות 'אורות נריה' שכך, שבו השבוע (ב') מספר חרדים קיצונים וניסו להצית את האש מחדש. קבוצת החרדים הפגינה בסמוך לבית הספר והתלמידות, אשר שהו באותה עת בכיתות הלימוד, נחשפו לצעקות הרמות שהוטחו לעברן מכיוון המפגינים.

המאבק סביב בית הספר השוכן בסמוך לשכונה החרדית פרץ עם פתיחת שנת הלימודים הנוכחית. החרדים ערכו הפגנות קולניות ותועדו מספר מקרים של אלימות מצידם. לטענתם, מיקום בית הספר לבנות בסמוך לבתיהם פוגע ברגשותיהם. ניסיונות להביא להבנות בין הורי התלמידות הדתיים-לאומיים ובין הקבוצה החרדית נכשלו, ובמשך תקופה פעל בית הספר תחת אבטחת המשטרה והורים מתנדבים שהתגייסו לסייע.

לאחר כחודשיים ללא אירועים חריגים, התייצבו השבוע, כאמור, מפגינים חרדים מחוץ לחצר בית הספר והשמיעו קריאות גנאי לעבר התלמידות. בין הביטויים שהושמעו: 'ציונים טמאים, אל תטמאו את מחננו', 'שיקצע', 'פריצקע' ועוד.

ד', תושב העיר והורה לתלמידה בבית הספר, דואג לתעד כל התגרות חרדית ולהעלותה לאחר מכן לצפייה ברשת. השבוע הוא הוזעק שוב למקום כדי לצלם את ההפגנה. בעודו מצלם הותקף ד' על ידי אחד המפגינים, שקפץ עליו והצמידו בכוח לקרקע. ניידת משטרה הוזעקה למקום אך הגיעה לאחר שהמפגינים כבר הספיקו להתחמק.

בשיחה עם 'בשבע' מתאר דב ליפמן, פעיל ותושב העיר, את הסאגה המתמשכת סביב בית הספר. "מדובר בסיפור ארוך ומסוכן והשבוע הסתבר לכולם שהוא רחוק מסיום. התלמידות סופגות מאותם בריונים עלבונות והתנכלויות. למה ילדות בנות שש או עשר צריכות לסבול מציאות טראומטית כזו?" שואל ליפמן. "הכל נובע מכך שהנהגת העיר והמשטרה נותנות לקנאים האלו יד חופשית לפעול. נכון, המשטרה פעלה לפרק זמן קצר בתחילת השנה והבריונים הוזזו הצידה, אבל ברגע שהיא הרפתה, החוליגנים חזרו להפחיד ולהטריד. אוזלת יד כזאת לא מובנת לרוב תושבי העיר ולא אשקוט עד שהתופעה הזו תמוגר".

ליפמן מספר שאף הוא עצמו זכה ממפגינים לגידופים ואיומים מפורשים לפגיעה אישית. השבוע נפגש ליפמן עם מפקד תחנת המשטרה המקומית והתריע על תחושת חוסר ביטחון בקרב התלמידות. במקביל פנה לשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', למבקר המדינה השופט מיכה לינדנשטראוס וליועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין בבקשה להתערבותם המיידית.

בשיחה עם ראש העיר משה אבוטבול, הוא מגנה בכל תוקף כל ביטוי של אלימות וקורא להרגעת הרוחות. "אני מגנה בצורה מלאה כל אלימות מילולית או פיזית כלפי כל אדם ובפרט כלפי ילדות תמימות, שהולכות לתומן לבית הספר", מדגיש אבוטבול. "אני דורש ממשטרת ישראל שתעשה את עבודתה ותמצה את הדין עם כל מי שפורע חוק. יחד עם זאת, לתועלת העניין, אני ממליץ להחליף בין בית הספר לבנות לבית הספר לבנים ובכך להקטין את החיכוך", אומר ראש העיר.

 

  • השר סילבן שלום: "לטפח את ההתיישבות ולא להרוס אותה"

המשנה לראש הממשלה השר סילבן שלום נפגש לאחרונה מספר פעמים עם תושבי מגרון גם בביתו וגם בכנסת, והביע תמיכה בדרישתם שהמדינה תאפשר להם להשמיע את עמדתם בפני בג"ץ.

השר הודיע כי הוא מתנגד להריסת מגרון. "תנועת הליכוד הניפה כל השנים את דגל ההתיישבות וחובה עלינו לטפח את ההתיישבות ולא להרוס אותה. יש לפעול בכל דרך משפטית כדי למנוע את ההריסה", אמר השר שלום והבטיח כי יקיים בקרוב ביקור הזדהות וחיזוק במגרון.

 

  • מרוץ הלפיד לזכר הרב מאיר חי הי"ד חוזר לשומרון

לאחר שנים של הפוגה חוזר 'מרוץ הלפיד'. המרוץ, אשר מתוכנן להתקיים ביום שני כ"ז כסלו, נר שלישי של חנוכה, חודש על ידי מחלקת הספורט במועצה המקומית שומרון. האירוע יוקדש לזכרו של הרב מאיר חי הי"ד שנרצח לפני שנתיים, וייפתח בתפילת שחרית חגיגית במקום הרצח על הציר שבין היישוב עינב לשבי שומרון. לאחר מכן תתקיים צעדה למשפחות ומרוץ תחרותי לנוער ממקום האנדרטה לזכרו של הרב מאיר הי"ד ועד לתחנת הרכבת בסבסטיה.

אלמנתו של הרב מאיר חי, אלישבע, אומרת בשיחה עם 'בשבע' כי אופי האירוע משקף את אישיותו השמחה ובעלת האמונה של בעלה הי"ד. "מאיר היה אדם שמח. הוא קיבל הכל באהבה וידע להודות גם על מציאויות קשות. החיים שלו נבעו מאמונה גדולה בבורא ואנחנו משתדלים על ידי כך להמשיך את דרכו".

במעמד הסיום ישתתפו רב היישוב שבי שומרון הרב יהושע שמידט, ראש המועצה גרשון מסיקה ויו"ר ועד המתיישבים בני קצובר. המרוץ פתוח לציבור הרחב.

 

מבזקים:

  • ישיבת ההסדר פתח תקווה מצטרפת לרשת אמי"ת

ישיבת ההסדר 'אורות שאול' בראשות הרב יובל שרלו תעבור לרשת אמי"ת. כך הוחלט השבוע בפגישה בין הנהלת אמי"ת להנהלת הישיבה. מנכ"ל אמי"ת, ד"ר אמנון אלדר, אמר כי "הרשת רואה בהצטרפות ישיבת פתח תקווה צעד מרכזי בהעצמת שליחותה כרשת המבקשת להוביל את החינוך הדתי ברוח ערכי היסוד של הציונות הדתית. בכוונתנו לפעול שבשנים הקרובות ישיבת פתח תקווה תהיה מגדלור של תורה באזור המרכז". הרב יובל שרלו, ראש הישיבה, אומר כי הוא מאמין שההצטרפות לרשת אמי"ת תקדם את הישיבה ותסייע לה להצליח במימוש החזון לטפח את שיבת התורה למרכז הארץ.

 

  • סוף סוף: ברגע האחרון הועבר תקציב ישיבות ההסדר לשנה האזרחית הנוכחית

בעקבות פרסומים בתקשורת ולחץ פוליטי, הודיע השבוע (ב') משרד הביטחון כי הורה להעביר את תקציבן של ישיבות ההסדר לשנת 2011, העומד על סך של 15 מיליון שקלים. איתן עוזרי, מנכ"ל איגוד ישיבות ההסדר, מציין כי העיכוב בהעברת התקציב גרם לחוסר ודאות ולנזק בלתי מבוטל. "חבל שרק באמצעות לחץ תקשורתי ופוליטי משרד הביטחון העביר ברגע האחרון את התקציב שמגיע על פי דין".

  • יריד חסד באולפנית ישורון

אולפנית בני עקיבא 'ישורון' בפתח תקווה קיימה השבוע, זו השנה החמישית, את יריד חנוכה שבו משתתפים כ-25 ארגונים ועמותות העוסקים בקידומן של אוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים. כל ההכנסות הן קודש לעמותות המשתתפות. היריד עצמו היווה את שיאו של תהליך חינוכי, הכולל שיחות, הרצאות ולימוד במהלך החודש האחרון. ראש האולפנית רעות גיאת מציינת שיריד זה מהווה חלק משמעותי בחינוך הבנות לחסד ונתינה.

rivki@besheva.co.il