בשבע 473: קול ואישה

אמונה, שואה ויהדות אמריקה - רובין גרבוז רקחה מהחומרים הללו סרט קולנוע מעניין ומרגש, אך גם תמים במקצת

עפרה לקס , כ"ו בכסלו תשע"ב

'הלב ששר' - סרט לנשים ונערות, הפקה תסריט ובימוי: רובין גרבוז, הפצה: Go2films

פשוט ונוגע ללב. 'הלב ששר'

ההקרנה של 'הלב ששר' בפסטיבל הקולנוע היהודי בירושלים בשבוע האחרון היא סגירת מעגל עבור היוצרת רובין גרבוז. לפני שלוש שנים היא הוזמנה לפסטיבל עם 'אור למגדל האפור', אך נזרקה ממנו בגלל דרישתה שרק עיניים נשיות ישזפו אותו. בינתיים הוא הוקרן בתל אביב ואחר כך בירושלים, אבל לא זכה להיות חבר מן המניין בתוכנייה של הפסטיבל. היום המעגל הושלם, והוא יוקרן בימים הקרובות במקומות שונים בארץ. גברים, הרי אתם מודרים.

ואם כבר משווים: הסרט החדש, 'הלב ששר', הרבה יותר מואר, מעניין ומקצועי מקודמו ואפילו כולל טויסט ממש מפתיע בעלילה, מהסוג שסוחט דמעה או שתיים. עם זאת, החומרים עדיין תמימים. יש שיראו בזה יתרון, אחרים אולי יכולים לטעון לפשטנות מסוימת.

הפרק הראשון בחייה של מרים כולל ילדות מאושרת בהונגריה, ובו היא ואחיותיה מציגות בפני המשפחה בשיר ובזמר. האב, המשמש כחזן בקהילה, שר לבנותיו לפני השינה שיר ייחודי על אמונה. אחיותיה של מרים נרדמות. אבל היא, הבכורה, מודאגת מאפשרות של פלישת הגרמנים להונגריה ועיניה אינן נעצמות. האב אינו מכחיש, אבל מסביר שלעיתים החיים מאתגרים. גם חייהן של האימהות לא היו קלים.

בתמונה הבאה מרים צופה מן המחבוא בגירוש בני משפחתה על ידי הנאצים. אחר כך נמזגות היריות והצרחות בתקתוק מכונת התפירה שמרים עובדת עליה, הפעם בארצות הברית, שמונה שנים אחרי ההתרחשויות ההן, כשבזרועה חקוק מספר.

המתפרה איננה מקום סימפטי, וחברתה של מרים, שעומדת להינשא ולעזוב אותה, ממליצה עליה לתפקיד מורה לדרמה ושירה במחנה קיץ לבנות אמריקאיות עשירות, מפונקות וריקניות. מרים אמנם מצליחה בדוחק לקבל את התפקיד, אך האם תצליח לשמח את הבנות ולהיות הרוח החיה במחנה של בנות שמגיעות מרקע כל כך שונה משלה?

במחנה מתרחשים כמה אירועים שמביאים לשיא מפתיע. השירים יפים, הקולות מדהימים, השחקניות מוצלחות, הבגדים מושקעים, הרקע - מחנה קיץ בטבע - צבעוני ומואר, וכל היצירה משאירה טעם של מתיקות ואמונה. אבל עם כל אלה, נראה שגרבוז הביאה את ההתרחשות למקום שהיה אפשר לחצוב ממנו הרבה יותר: אמונה למרות השואה, הניסיון לחזור לחיים במובן היותר עמוק, התמודדות יהדות ארצות הברית עם הפליטים והראייה של הבנות האמריקאיות שאכן החיים מורכבים יותר. בכל אלה היא לא נגעה לעומק אלא ריפרפה, וקצת חבל. נכון, עיסוק בסוגיית אלה היה גורם למחזמר להיות כבד יותר, אבל נראה שגם הצופות היו יוצאות נשכרות.

בתמצית: מדובר בסרט יפה שהצפייה בו נעימה, אם כי בהיבט של התוכן היה אפשר יותר. מומלץ לגילאי 10 ומעלה.

ofralax@gmail.com