בשבע 473: שטח מגזרי

סיכום אירועי השבוע בתוך המגזר

רבקי גולדפינגר , כ"ו בכסלו תשע"ב

הוועדה הציבורית לבחינת שכר הלימוד החלה לפעול

השבוע (א') התכנסה לראשונה באופן רשמי "הוועדה הציבורית לבחינת התשלומים הנדרשים מהורים בחינוך העל-יסודי הציוני-דתי", אותה מינה ח"כ זבולון אורלב, כיו"ר ועדת המשנה לחינוך דתי ותרבות תורנית.

לאחר היכרות קצרה ודברים שנשא אורלב הוחלט על ידי יו"ר הוועדה, בנצי דל, כי היא תחולק לשתי תתי ועדות: ועדה לבדיקה כלכלית בראשות רמי הופנברג, יו"ר מינהל החינוך בעיריית פתח תקווה, ולוועדה לבחינה פדגוגית, בראשות המפקחת הארצית על החינוך העל-יסודי בחמ"ד, דסי בארי.

הוועדה, אשר תתכנס מדי שלושה חודשים, אמורה להביא בפני ח"כ אורלב את המלצותיה ומסקנותיה. "אני דבק בעמדתי כי אקבל את דברי הוועדה ואפעל ליישם את המלצותיה שייטיבו עם המערכת כולה מבלי לפגוע בתלמידים", אמר אורלב. בנצי דל, יו"ר הוועדה, ששימש בעברו כמנכ"ל משרד החינוך, אמר כי הנושא הפך להיות סוגיה בוערת בציונות הדתית ויש לפותרו בטרם ייווצר משבר קשה עוד יותר.

נציג ההורים, עו"ד צבי ילינק, אמר כי הורים רבים קורסים תחת הנטל הכבד של תשלומי שכר הלימוד: "אני מכיר ויודע על הורים שפונים לבנקים ולוקחים הלוואות כדי לממן את הלימודים. זה מצב בלתי אפשרי והפתרון הוא לסגור מוסדות. אין צורך שלכל 100 ילדים יהיה מוסד משלהם". עוד התריע ילניק כי המצב עלול להגיע לפתחו של בית המשפט העליון: "לא רחוק היום שבו יגישו הורים עתירות לבג"צ, ואז אין ספק מה תהיה ההכרעה. ולכן מוטב לפעול להפחתה דרסטית כבר עתה".

חברי הוועדה הדגישו כי היא חייבת להביא המלצות חד-משמעיות ולדאוג שהחלטותיה יתקבלו. "עוד ועדה ועוד ועדה רק כדי להרגיע את השטח אין לה משמעות. הציבור לא יקבל החלטות שבסופו של דבר לא תשנינה את המצב הכלכלי הקיים. הרשתות ומנהליהן צריכים לדעת שהורים לילדים בישיבות ובאולפנות לא יסכימו שהמצב הקיים יימשך כפי שהוא", נאמר בדיון שבו השתתפו היו"ר בנצי דל, המפקחת דסי בארי, רמי הופנברג, אבי סולימן, עודד רביבי, ויויאן אלבוים, הרב שמעון אמור, עו"ד צבי ילינק, שמואל ביבר, הרב רונן בן דוד ועוד.

  • השירותרום חוגג 30 ומצדיע לחיילי המילואים

השירותרום, יום ההצדעה השנתי לחיילי צה"ל של האגודה למען החייל, חוגג 30 שנה במתכונת חגיגית: השנה, לראשונה, יעסוק השירותרום בהצדעה למערך חיילי המילואים. כמיטב המסורת יתקיים אירוע ההתרמה בחג החנוכה ביום שלישי הקרוב. במהלך היום יעסוק המשדר המיוחד בחיילי המילואים ויתמקד בסיפורים מיוחדים מתוך מערך המילואים. לאורך היום כולו יתארחו באולפן מילואימניקים וחיילים עם סיפורים מרתקים ומרגשים. ביניהם, איך לא, גם רבים מהמגזר. אחד מאותם מילואימניקים הוא הרב אברהם שר שלום, בן 56, רב היישוב אלוני הבשן.

הרב שר שלום, נשוי, אב לתשעה ילדים וסב גאה לשבעה נכדים, ממשיך לשרת כלוחם בגדוד 'דוד' של התותחנים, למרות הזדמנויות רבות להשתחרר או לעבור לתפקיד נוח בהרבה. הרב שר שלום מציין כי יש למשפחתו חלק ניכר בהתמדתו בשירות הצבאי. "איך אני עוזב בכל פעם בית עם תשעה ילדים כדי לצאת למילואים? זו לא החלטה אישית שלי בלבד. כשאני יוצא למילואים, יש לי עורף שהוא שותף מלא. לא רק בעשייה אלא גם בהחלטה. זו אשתי והילדים. מאז שאני רב יכולתי לצאת ממערך המילואים. שנתיים אחרי כן נולדה בתי השישית, וגם זה היה יכול להוציא אותי מהמילואים. יצא לי לפחות שלוש פעמים שיכולתי לעזוב. ואז ניסו להעביר אותי לשירות מילואים כזה שעושים בבית. אבל אני הפעלתי פרוטקציה כדי להישאר בגדוד", מספר הרב.

לשאלה מה מניע אותו להמשיך ולהתנדב כלוחם הוא עונה בפשטות: "בואי נאמר שבשבילי זו מצווה. כשאתה יכול לתרום אתה תורם, כמה שאתה יכול. זה מרנין, לפגוש את עם ישראל על כל גווניו. יש לנו בגדוד את כל החתכים האפשריים מהעם. זה להרגיש שבאמת יש אנשים שאתה יכול לסמוך עליהם".

בניו של הרב שר שלום משרתים ביחידות מובחרות. בנו השלישי משרת אף הוא במילואים. "יש לי בן, שהוא גם כבר במילואים. בן 30 אוטוטו. המילואים הראשונים שלו היו במלחמת לבנון השנייה, שם הוא נפצע. יש לו אחוזי נכות, אבל הוא חזר לצוות שלו. הבן החמישי עכשיו בשייטת". לפני כעשור זכה בתואר חייל מצטיין של הרמטכ"ל. לפני שנתיים קיבל בנו אות מצטיין הנשיא. "השירות של הבנים בהחלט ממלא אותי גאווה", הוא אומר.

עד מתי מתכנן הרב להתנדב למילואים? "פעם שאלו אותי אם אבוא למילואים על קלנועית, אז לא. אבל כל עוד אוכל לתפקד אני אמשיך".

  • אולפנת צפירה החליטה: צנעני לא תבצע עבודות שירות במוסד

הנהלת אולפנת בני עקיבא צפירה פרסמה השבוע (ב') את החלטתה, כי הזמרת מרגלית צנעני שנדונה לשישה חודשי עבודות שירות לא תוכל לבצעם במסגרת האולפנה.

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר שישה חודשי עבודות שירות על הזמרת מרגלית צנעני, שהורשעה במסגרת הסדר טיעון בסחיטה באיומים של אמרגנה. תחילה נקבע כי העונש יבוצע באולפנת צפירה, אולם כעת מתברר כי העונש יועבר למקום אחר.

החלטת צוות האולפנה לדחות את הבקשה לקבל את הזמרת המוכרת לתחומה, נבעה ככל הנראה בראש ובראשונה מהקושי החינוכי והערכי שזיהו אנשי החינוך עם נוכחותה במתחם. החשש הנוסף היה מהפרעת השגרה החינוכית בעקבות השתלבותה במקום. כמו כן, התעוררה בעיה בחשיפת התלמידות למצלמות ולצוותי התקשורת שילוו את הזמרת בעת שהותה באולפנה. החלטת האולפנה קיבלה גיבוי מלא ממשרד החינוך.

  • מלון כינר חוגג חצי יובל להיווסדו

לציון 25 שנה להיווסדו של מלון כינר-גליל הגיעו רבים להשתתף בחגיגות. אירוע חצי היובל נפתח בתערוכה נוסטלגית מרשימה על המלון. לאחר מכן הוקרנו באוהל רחב ידיים סרטים על המקום. כמו כן הופיעו הזמר והשחקן גולן אזולאי, אברימי רוט, צמד רעים והזמר החסידי דב הנדלר. את הערב חתמו שלישיית טיש בשלושה: משה להב, ג'קי לוי וקובי אריאלי.

ביום שישי יצאו הנופשים לטיול באזור בעקבות 'שפוט השופטים' ובשבת נהנו מהרצאות בנושאי תקשורת מפי ח"כ אורי אורבך, אברי גלעד, העיתונאית שרה בק והתחקירן קלמן ליבסקינד.

תחילתו של המלון עם הקמתו לפני חצי יובל במפגש בין הגליל ורמת הגולן. בתחילה הוקם כינר על ידי היישובים הדתיים של רמת הגולן, ככפר נופש המיועד לציבור הדתי, מתוך מטרה לספק מקום כשר ואיכותי לציבור זה. אולם בהמשך התפתח המלון והפך לאחת מנקודות התיירות החשובות בציבור הדתי.

בין המשתתפים בסוף השבוע היו הרב יצחק דוד גרוסמן, רב הכותל הרב שמואל רבינוביץ', ח"כ דוד אזולאי, מוזיקאים שהנעימו לאורחים את הזמן, עיתונאים מאמצעי תקשורת רבים ומגוונים וכמובן המייסדים, אנשי רמת הגולן. "כולנו נרגשים אחרי 25 שנים של פעילות ענפה", אומר אחיקם רמות, מנכ"ל כינר-גליל, "ואנחנו עם הפנים קדימה בציפייה ל-25 השנים הבאות".

  • בני נוער דתיים מדליקים נרות עם ניצולי שואה

במסגרת פרויקט 'אור מדור לדור' יגיעו במהלך החג נערים ונערות בני הציונות הדתית לביתם של ניצולי שואה, יעניקו להם חנוכייה, נרות וברכה מעוצבת, וידליקו יחד עימם את נרות החנוכה עם הרבה אהבה והוקרה על גבורתם. הפרויקט הוא פרי שיתוף פעולה של 'מפעלות הציונות הדתית', מכון 'שם עולם', 'מרימים את הדגל', 'מעלה - המרכז לציונות דתית', החמ"ד ובני עקיבא עם ארגוני ניצולי שואה מכל רחבי הארץ. מטרת הפרויקט היא ליצור חיבור של בני הנוער לערכי הציונות ושורשי העם היהודי, דרך מפגש אישי ובלתי אמצעי עם ניצולי השואה.

מבזקים:

  • חנוכיות ענק הורכבו בכבישים ובצמתים בשומרון

עובדי המועצה האזורית שומרון הרכיבו בצמתים ובכבישים הראשיים בשומרון חנוכיות חשמליות עם נורות שיידלקו בערבי החנוכה לפי מספר הנרות של אותו יום. במועצה האזורית שומרון הסבירו כי מדובר במעין פרסומי ניסא. ראש המועצה, גרשון מסיקה, הסביר את הרעיון שעמד מאחורי היוזמה: "החנוכיות ישמחו את ליבם של מאות אלפי הנוסעים בכבישי השומרון. דווקא בימים אלו, של הסתה והשמצות נגד חצי מיליון האזרחים תושבי יהודה ושומרון, אור החנוכיות בצמתים מזכיר שמעט מן האור דוחה הרבה מן החושך. במיוחד בחג החנוכה אנו זוכרים ומזכירים כי אור ההתיישבות הציונית בשומרון דוחה את ההסתה והחושך".

  • קריאה לשר התחבורה להגברת האכיפה בכבישי יו"ש

מ"מ ראש מועצת גוש עציון, יאיר וולף, מזהיר מפני התנהגותם של נהגים ערבים בכבישי יהודה ושומרון. "הנהיגה בכבישי יהודה ושומרון מתאפיינת בטרור של נהגים", אמר וולף השבוע (ג') במהלך טקס חניכת כיכר באפרת. וולף הציג נתונים מדאיגים ביחס לתאונות הדרכים ביהודה ושומרון וקרא לשר התחבורה ישראל כץ לדאוג לאכיפה מוגברת בכבישי יהודה ושומרון.