בשבע 473: סופגניות נאכל לרוב?

משה כהן מנכ"ל חסדי נעמי מסביר ל'בשבע': "אנו עוסקים כבר 28 שנה בחלוקת מזון לנזקקים, אך כיום החשיבה השתנתה

שמואל אדלמן , כ"ו בכסלו תשע"ב

הרבה לפני חג החנוכה, כבר ניתן למצוא בשווקים סופגניות שונות ומגוונות. סופגניות קלאסיות עם ריבה אדומה מבפנים ואבקת סוכר מעל, עם ריבת חלב, בציפוי שוקולד וכאלו עם עיטורי מרציפן.  המשותף לכולן היא כמות השמן הרבה, שככל הנראה גדולה יותר ממה שמצאו המכבים באותו פך שמן טהור. הערך הקלורי של כל סופגנייה עומד על 400-500 קלוריות בלתי מזינות בעליל. עמותת 'חסדי נעמי' שעוסקת בימי שגרה בחלוקת מזון לנזקקים, החליטה לאחרונה להתייחס לא רק לאוכל עצמו אלא גם לאיכותו. סקר שנערך בהזמנת העמותה נתן תוקף רשמי למה שכולם יודעים: עם ישראל אוהב לאכול סופגניות בחנוכה, והרבה. כדי להתמודד עם הנזק ערכה העמותה כמה ימים לפני החג "סדנת גמילה מסופגניות".

משה כהן מנכ"ל חסדי נעמי מסביר ל'בשבע': "אנו עוסקים כבר 28 שנה בחלוקת מזון לנזקקים, אך כיום החשיבה השתנתה. המטרה היא לתת מזון בריא עד כמה שאפשר, ולהקנות הרגלי אכילה נכונים למשפחות ולילדיהם. אנו מתכוונים לעמוד הן מול המשפחות הנתמכות והן מול המפעלים התורמים לנו  בסדרה של פעולות הסברה והכוונה. תקוותנו כי המודל החדש הזה שבו ישנה חשיבה גם לבריאות האוכל יחלחל גם לשאר העמותות הברוכות העוסקות בחלוקת מזון".

הדיאטנית ליאורה חוברה ציינה בסדנה כי במהלך שבוע החנוכה לא מעט אנשים מוסיפים קרוב לשני קילוגרם למשקלם. זאת בנוסף לבעיות של צרבות, כולסטרול ועוד, כל זאת בעטיין של הסופגניות. בסדנה ניתנו כמה פתרונות אפשריים. הוצע למשתתפים לתכנן מראש את החג ולחשוב מראש על איזו סופגניה ניתן לוותר. כמו כן הומלץ להתחלק בסופגניה עם שותף ולהעדיף את הסופגניות הקטנות יותר. למי שכבר טעם סופגניה אחת או שתיים מומלץ לנצל את ימי החופשה לא רק לבילוי בפסטיבלים, אלא גם לטיולים הכוללים הליכה ומאמץ גופני על מנת לשרוף לפחות חלק מהקלוריות.

יעל שפיר-גריבי, ממכללת רטר, מנחה מנוסה בדמיון מודרך, עמדה על הפער בין ההבנה השכלית להימנעות המעשית מאכילה. כמה תרגילי דמיון מודרך שנעשו על משתתפים מהקהל הוכיחו כי ניתן להתגבר על הדחף לחטוף עוד סופגנייה.

ניתן לשער כי הרגלים של עשרות שנים לא נעלמים ביום אחד, מצד שני דווקא ימי החנוכה הם ימים מסוגלים לניסים בריאים.