בשבע 474: על מנת לקבל פרס?

סרטו החדש של יהודה גרובייס מתאר במיומנות כיצד זכייה בפיס הופכת את עולמו של בחור ישיבה, עד הסוף הטוב, כמובן

אמציה האיתן , ג' בטבת תשע"ב

 

'הזכייה הגדולה', יהודה גרובייס

 נוסחה מנצחת. 'הזכייה הגדולה'

הנה לכם מקרה קלאסי של השגחה פרטית. בטור הקודם הלנתי על כך שלא יוצאים מספיק סרטים חדשים לציבור הדתי, והנה, תוך ימים ספורים הגיע אלי הסרט החדש של יהודה גרובייס – 'הזכייה הגדולה'. השם של גרובייס ידוע ומוכר לכל מי שמשתמש במדיה הקולנועית התורנית. גרובייס הוא אחד מפורצי הדרך בתחום סרטי העלילה החרדיים, ועם הזמן גם הלך והתמקצע. לאחר הפסקה יחסית גדולה הוא מוציא סרט עלילתי דרמטי ומותח, שגם המסקנה שלו מובילה, איך לא, חזרה לבית המדרש של הישיבה ולדרך הסלולה של ישראל סבא.

נסו לדמיין מצב שבו אתם זוכים בשלושים וארבעה מיליון שקלים בלוטו. כבר התחלתם לתכנן תוכניות ולבנות בניינים? חכו עד שתצפו בקורותיו של שלומי, גיבור הסרט החדש של גרובייס. שלומי הוא בחור ישיבה קלאסי, אבל יש לו נטייה גאונית בכל הקשור למתמטיקה. יום אחד עולה במוחו רעיון מבריק, והוא מצליח לפצח את הנוסחה העומדת מאחרי הגרלת הלוטו (מזכיר לכם את הסרט 'איש הגשם'? בהמשך העלילה כבר אין קשר בין שני הסרטים). לא תאמינו, אבל הוא אכן זוכה בסכום הדמיוני של 34 מיליון שקלים, ומכאן והלאה חייו משתנים מן הקצה אל הקצה. הוא שוקע בעולם ההשקעות, פותח חברה שנסחרת בבורסה ואף עוזב את בית אביו, שמנסה להרחיק אותו מהדרך החדשה. העלילה הולכת ומסתבכת, שלומי נקלע למצב לא פשוט, ואף מתעמת עם אנשי העולם התחתון. את סופו של הסרט לא אגלה, כדי שלא לקלקל לכם את חוויית הצפייה. אולם זאת אוכל להבטיח - לא אלמן ישראל...

כשהגעתי לסצינת הזכייה של הגיבור הראשי בסכום הענק, ידעתי שזו עומדת להיות נקודת מבחן לא פשוטה של הבמאי והשחקן גם יחד. האם יצליח להעביר לצופה את הסצינה הזו בצורה שתהיה לא מוגזמת מצד אחד, אבל גם אמינה מספיק להמחיש את האירוע הדרמטי? מסתבר שגם גרובייס עצמו ידע שמדובר בתפקיד רגיש, וכפי שהעיד - מעולם לא עשה כל כך הרבה אודישנים לתפקיד אחד. הבחירה הסופית היתה בדותן רמות, ואכן מדובר בבחירה מוצלחת. המשחק של דותן אמין ורגיש מאוד, ואפילו את סצינת הזכייה הוא עובר בהצלחה רבה.

הסרט סובל מאותה 'מחלה' שממנה סובלים כל הסרטים החרדיים - שולחן שבת המורכב מבנים בלבד, וגם הבדלה במוצאי שבת שאינה מכילה כלל נשים. סצינות אלה קצת פוגעות באמינות של הסרט, אבל כל מי שצופה בסרטים מהז'אנר הזה כבר לא מתרגש מהסיטואציות הלא טבעיות האלה. לי דווקא הפריע יותר ה'פיצוח' של שיטת הלוטו, המבוסס על כך שאנשי מפעל הפיס בונים בכוונה בתקופת הפרסים הגדולים רצף מספרים שהמהמרים לא יחשבו עליו. אפעס, נשמע לי קצת מופרך.

בסך הכל מדובר בסרט מרתק ודרמטי, באורך קולנועי מלא ובהפקה מושקעת ומרשימה.

seret@etrog.tv