בשבע 474: פנסיה לא שוויונית

הכנסת אישרה השבוע חוק שיקפיא את גיל הפרישה של הנשים על 62, ודחתה את הצעת הוועדה שהמליצה להעלותו ל-67

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ג' בטבת תשע"ב

 הכנסת אישרה השבוע חוק שיקפיא את גיל הפרישה של הנשים על 62, ודחתה את הצעת הוועדה שהמליצה להעלותו ל-67 * באוצר לא מרוצים וטוענים שהחוק יפגע כלכלית בנשים מבוגרות, ואילו הח"כים וארגוני הנשים מאמינים שעמדת האוצר נובעת בעיקר משיקולים של יציבות קרנות הפנסיה

עכשיו זה סופי. גיל הפרישה לנשים, אחד מסלעי המחלוקת הגדולים ביותר במהלך השנים האחרונות בין בכירי המערכת הכלכלית לבין ארגוני הנשים ומרבית הפוליטיקאים, הוכרע לטובתן (ויש שיאמרו דווקא לרעתן) של הנשים בישראל. הכנסת אישרה השבוע בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק הקובעת כי עד שנת 2017 לא יעלה גיל הפרישה לנשים ויישאר 62. במקביל לכך, יישאר במקומו גם גיל הזכאות לקבלת קצבת זקנה מהביטוח הלאומי, ככל שהדבר נוגע לנשים. הצעת החוק, שאושרה סופית, היא מיזוג של חמש הצעות חוק שיזמו הח"כים אילן גילאון (מרצ), חיים כץ (הליכוד), משה גפני (יהדות התורה), יעקב אדרי (קדימה), ציון פיניאן (הליכוד), שלי יחימוביץ' (העבודה), מוחמד בראכה (חד"ש), חנא סוייד (חד"ש), דב חנין (חד"ש), עפו אגבאריה (חד"ש), דליה איציק (קדימה), ציפי חוטובלי (הליכוד), זהבה גלאון (מרצ) וניצן הורוביץ (מרצ).

כמנהג שנוהגים בכנסת ישראל, עם אישורה של הצעת חוק בקריאה שנייה ושלישית, גם הפעם עלתה ח"כ דליה איציק לברך על האישור. איציק אמרה כי "מדובר בחוק המהווה הישג חשוב ומשמעותי ביותר עבור ציבור הנשים במדינת ישראל. מהיום כל אישה עובדת מעל גיל 62 חופשייה לבחור בעצמה מתי לצאת לפנסיה. חוק זה סותם את הגולל לפחות בחמש השנים הבאות על ניסיונות האוצר לפגוע בציבור הנשים ולהדיר אותן מזכויות הפנסיה שלהן". ח"כ איציק הוסיפה שעבורה מדובר בהישג אישי החשוב ביותר מאז תחילת כהונתה של הכנסת ה-18.

מי שהתעקש לקלקל את החקיקה, ולנסות להסביר לח"כים ולארגוני הנשים את מה שהוא רואה כטעות חמורה, היה שר האוצר יובל שטייניץ, אשר עלה לדוכן לאחר אישור החוק. שטייניץ אמר כי "הכנסת הלכה כאן לאחור, נגד ההיגיון הכלכלי והתעסוקתי. זה ניצחון הפופוליזם על השכל הישר. זה לא סוג ההצבעות שיאפשרו לנו לשמור על ההישגים של הצמיחה הכלכלית ואחוז האבטלה הנמוך. אני לא שותף למסיבה הפופוליסטית שהתרחשה כאן לפני כמה רגעים".

הישג חשוב לציבור הנשים? הפגנת גימלאים בירושלים | צילום: פלאש90'

הוועדה טורפת את הקלפים

עמדתו של שר האוצר, ד"ר יובל שטיניץ, מתבססת על המלצותיה של ועדה מקצועית שמינה משרד האוצר על מנת לבדוק את סוגיית גיל הפנסיה לנשים, בעקבות המהומה שקמה כבר בראשית השנה לנוכח האפשרות שגיל הפנסיה יועלה. הצורך בהקמת הוועדה עלה לאחר שהתברר לחברי הכנסת כי החוק שהעלה את גיל הפנסיה לגברים מ-65 ל-67 ואת גיל הפנסיה לנשים מ-60 ל-62, קבע גם כי החל מראשית שנת 2012 יועלה גיל הפרישה לנשים ל-64. זעמם של הח"כים התעורר לאחר שהתברר כי בעת החקיקה נקבע כי לאחר אישורו של החוק תוקם ועדה מיוחדת אשר תבחן את ההעלאה הנוספת בגיל הפרישה לנשים, אשר תגיש את המלצותיה לממשלה ולכנסת. אולם ועדה כזו לא קמה והנושא, על השלכותיו השונות, כלל לא נבדק.

לאחר שגברו הלחצים מצד חברי הכנסת אכן הוקמה הוועדה, בראשותו של מי שהיה אז הממונה על התקציבים ובינתיים פרש מתפקידו, ד"ר אודי ניסן, אשר קיבלה את המנדט לבחון את סוגיית גיל הפרישה לנשים. הוועדה, בה היו חברים וחברות ממשרדי הממשלה, בנק ישראל, גופים עסקיים, נציגי עובדים ומעבידים ונציגי ארגוני הנשים, החליטה לטרוף את הקלפים. חברי הוועדה ביקשו לקבוע כי לא זו בלבד שהחוק להעלאת גיל הפרישה לנשים מ-62 ל-64 ייושם גם אם בהדרגה מסוימת, אלא שבהמשך למהלך זה יועלה גיל הפרישה לנשים בהדרגה, תוך כעשור וחצי, ויושווה לגיל הפרישה של הגברים, 67.

עם הגשת ההמלצות הסביר יו"ר הוועדה, אודי ניסן, כי "להעלאת גיל הפרישה חשיבות מאקרו-כלכלית רחבת היקף. אני סבור כי העלאת גיל הפרישה תתרום לנשים בישראל, באופן שישפר את מצבן הכלכלי ויאפשר להן לצבור יותר משאבים לתקופת הפנסיה". ניסן הוסיף כי המצב החוקי הקיים היום פוגע בנשים ומפלה אותן לעומת גברים. לטענתו, למרות העובדה שגם כיום אישה זכאית לפרוש בגיל 67 בדומה לגבר, העובדה שהיא יכולה לפרוש כבר בגיל 62, גורמת לעיתים קרובות להפעלת לחץ סמוי כלפיה לפרוש כבר אז, ובכך לאבד יתרונות כלכליים רבים שהיתה יכולה להפיק מהארכת משך עבודתה. עוד טוען ניסן כי גיל הפרישה המוקדם לנשים מעצים את אפלייתן בקבלה לעבודה בשנים שבהן גם לנשים וגם לגברים קשה מאוד למצוא עבודה, גילאי ה-50 וראשית ה-60. ההנחה היא כי מעסיק יעדיף לקבל לעבודה מי שאופק התעסוקה שלו ארוך יותר, על פני מי שכבר עומדת על סף פרישה.

 אינטרסים סמויים

ארגוני הנשים לא קנו את טענותיו של ניסן ויתר חברי הוועדה, וכאשר נציגותיהן בוועדה הבינו לאן נושבת הרוח, הן החליטו לפרוש באופן מיידי. גם יתר 'מייצגות הנשים' בפוליטיקה לא רוו נחת ממסקנותיה של הוועדה, והחליטו לצאת למתקפה חזיתית אשר נחלה השבוע ניצחון, ורק ימים יגידו אם היה זה ניצחון אמיתי או דווקא ניצחון פירוס. בארגוני הנשים טענו כי מטרתו האמיתית של החוק איננה לסייע לנשים ולהאריך את שנות עבודתן, אלא לסייע לאיזונן התקציבי של קרנות הפנסיה ולהפחית את נטל תשלומי הביטוח הלאומי. לטענתן, אישור העלאת גיל הפרישה לנשים במצבו הנוכחי של שוק העבודה, אשר איננו מאיר את פניו לנשים, משמעותו הותרתן של אלפי נשים דווקא בגילאים המבוגרים יותר ללא כל מקור פרנסה: לא קצבת פנסיה, לא קצבת זקנה, ומנגד גם לא משכורת. בשלב זה כאמור קיבלו הח"כים את העמדה הזו, אולם בחודשים ובשנים הקרובות יתברר אם אנשי האוצר נואשו מהעניין, או שמא הם ינסו לדחוף את הנושא עוד קודם שנת 2017.

 

 

 פרשנות

איציק פלגר

 מי ימצמץ ראשון בשוק הנדל"ן

כל מי שמצוי בשוק הנדל"ן בעיצומם של הימים הללו, מוכרים פוטנציאליים, קונים פוטנציאליים והמתווכים שברקע, שותף לתחושה שהשוק פשוט 'מת'. מזה כחודשיים וחצי יושבים כולם על הגדר וממתינים. אנשים שמעוניינים למכור מתעכבים ומחכים לעליית המחירים, אנשים שהתעניינו ברכישת דירה ממתינים בציפייה דווקא לירידת מחירים, ובתווך שוק הדירות מיד שנייה קפוא ועסקאות אינן נסגרות. בשוק הדירות החדשות הקיפאון פחות מוחלט, משום שהקבלנים אינם יכולים להרשות לעצמם להחזיק במלאי הדירות לאורך זמן והם מעניקים הנחות של שלושה עד ארבעה אחוזים. אולם גם בתחום זה השוק רחוק מלהיחשב עירני.

מצבו של השוק נובע במידה רבה מהציפיות שנטעו בו גורמים חיצוניים, ובראשם בנק ישראל ומשרד האוצר. שורת הצעדים שנקטו הבנק והאוצר הביאו לצפייה בקרב הקונים לירידות מחירים קרובות. התבטאותו של הנגיד בנוגע לחשש מירידת מחירים חדה, התפרשה אצל זוגות רבים דווקא כאמירה מעוררת תקווה מבחינתם. התוצאה היא קונים שמשעים את התעניינותם ברכישת דירה, מתוך תקווה שהמתנה של כמה חודשים תתברר כמהלך כדאי, שיחסוך סכומי כסף ניכרים ברכישה. המוכרים לעומתם, מגובים בהערכות אחרות, ממתינים דווקא להמשך מגמת עליית המחירים ומסרבים להתפשר ולהניח את דירתם 'על המדף'.

כעת נותר לחכות ולראות מי ימצמץ ראשון. מי יהיה הצד הראשון שיבין שהזמן אינו משחק לטובתו ויביא להפשרת השוק מקיפאונו. נראה שהיום הזה לא רחוק, משום שבשלב זה כל הצדדים מפסידים מהקיפאון. תוך חודשיים שלושה אנו צפויים לראות התחדשות של הפעילות בשוק, אולם קשה עדיין להעריך איזו מגמה תנחה את המחירים באותה העת. המרוויחים הגדולים מהמצב שנוצר הם משכירי הדירות, אשר נהנים מביקושים גדלים והולכים מצד כל אותם זוגות ומשפחות אשר ויתרו ודחו את הניסיון לרכוש דירה. עליית הביקוש הביאה מטבע הדברים לעליית מחירים בשוק זה, והמשכירים יוצאים נשכרים ומרוויחים על גב השוכרים.

הכותב הוא יועץ נדל"ן באזור ירושלים