בשבע 474: שטח מגזרי

מופע של יעקב שוואקי חתם נופש של אלפי משפחות דתיות באילת

רבקי גולדפינגר , ג' בטבת תשע"ב

מופע של יעקב שוואקי חתם נופש של אלפי משפחות דתיות באילת

באילת חגגו גם השנה את חג החנוכה בהשתתפות אלפי משפחות הציונות הדתית שנהרו אל העיר הדרומית. חופשת החג נערכה בהפקת 'מפעלות הציונות הדתית' ובניהול 'אל ארצי' והגרעין התורני 'אל עמי' באילת. על פי הערכות, פקדו את העיר בימי החג יותר מעשרת אלפים נופשים בני הציבור הדתי-לאומי.

אירוע השיא היה הופעתו של הזמר החסידי יעקב שוואקי והדלקת נר שמיני של חנוכה במעמד שר התחבורה ישראל כץ, מנהל האגף לתרבות תורנית במשרד החינוך שמריהו הרמן, ניסן סולומיאנסקי ומנכ"ל 'מפעלות הציונות הדתית' צבי צביבל. באירוע נכחו אלפים מבני הציונות הדתית מכל הארץ אשר התארחו בבתי המלון ברחבי אילת.

במהלך ימות החג נהנו הנופשים מהופעות, מתקנים והפעלות לילדים ומשיעורי תורה. מנכ"ל 'מפעלות הציונות הדתית' בירך את ציבור הבאים בשערי אילת. "מרנין את הלב היה לראות את הציבור שלנו נהנה ונופש דווקא בעיר שבדרך כלל לא נוכחים בה הרבה דתיים. לפגוש ברחובות העיר משפחות ברוכות ילדים, מתנחלים, אנשי עיר וכפר, מבלים יחד מתוך אחוות אחים", אומר צביבל. מנהל האגף לתרבות תורנית במשרד החינוך שמריהו הרמן הוסיף כי המראה של המונים מהציבור הדתי-לאומי הממלאים את העיר אילת החילונית היה גאווה לעיניים.

רשתות החינוך הדתי ייצאו בקמפיין נגד העלאת שכר הלימוד, צילום: יניב גנון

לאחר גל ביקורת הולך וגדל בנוגע לגובה שכר הלימוד בישיבות ובאולפנות, מפנים כעת ראשי רשתות החינוך של הציונות הדתית אצבע מאשימה דווקא לכיוון משרד החינוך. לטענתם, המשרד קיצץ את התקציב לחינוך הדתי בעשור האחרון בקרוב לשמונים אחוזים, ועקב כך הם נאלצו להעלות את שכר הלימוד.

לאור הקיצוץ הנרחב הוחלט על הקמת מטה מאבק שבו יהיו שותפות ארבע רשתות החינוך המובילות בחינוך הציוני-דתי: מרכז ישיבות בני-עקיבא, אמי"ת, נועם צביה ואור תורה, במטרה להביא להורדת שכר הלימוד בתיכונים התורניים, בישיבות התיכוניות ובאולפנות.

בישיבת הפורום הובעה דאגה מהקיצוץ המתמשך בתקציבי החינוך הייחודי על ידי משרד החינוך, שמביא לידי שכר לימוד גבוה ונטל כלכלי כבד על ההורים. במטה אמרו כי בעשור האחרון ירד התקציב הממוצע לתלמיד מ-3,000 שקלים לשנה בתשס"ב, ל-650 שקלים בלבד בתשע"א.

ברשתות החינוך מודעים לביקורת הציבורית על שכר הלימוד, והחליטו לצאת ולהסביר לציבור על הגורמים שאחראים לטענתם לעליית שכר הלימוד בשנים האחרונות.

הקמפיין הציבורי יוצג תחת הסיסמה: 'למה 7' ויפורטו בו שבע עובדות על הגורמים האמיתיים לטענת הרשתות לעלות הגבוהה של שכר הלימוד בישיבות התיכוניות ובאולפנות.

בנוסף לכך מתכוון מטה המאבק ליזום שולחן עגול יחד עם נציגי ההורים ונבחרי ציבור כדי למנוע את הקיצוצים הנוספים הצפויים ולפעול להורדת שכר הלימוד.

נחנך מועדון לזכרם של האחים אוריאל ואלירז פרץ הי"ד

מועדון חדש לבני נוער דתיים נחנך השבוע בבאר שבע. המועדון, שייקרא 'אתנחתא', שוכן בשכונה ד' בעיר ויישא את שמותיהם של שני האחים לבית משפחת פרץ הי"ד, שנהרגו בקרב. סגן אוריאל הי"ד נפל בלבנון לפני שלוש עשרה שנים בעת קרב עם מחבלים, ואחיו רס"ן אלירז הי"ד נהרג לפני כשנה וחצי בתקרית אש בגבול עזה. לא רבים יודעים, אך שני האחים נולדו בבאר שבע ובמשך תקופה התגוררו עם משפחתם בעיר. האם, מרים פרץ, אף עבדה באותה העת בעיריית באר שבע.

בטקס המרגש לחנוכת המועדון השתתפו ראש העיר רוביק דנילוביץ', סגנו אבי וורצמן, חברי מועצת העיר הרב גד מזוז ויעקב אוחיון, ראש ישיבת בני עקיבא 'אוהל שלמה' הרב ישראל ליפשיץ, ראש אולפנת בנות עקיבא הרב יוני סמואל, ראש אולפנת אמי"ת הרבנית נועה הכהן, אישי ציבור, בני המשפחה השכולה ורבים מחניכי וחניכות בני עקיבא בעיר.

ראש העיר רוביק דנילוביץ' כינה בדבריו את האחים לבית פרץ "ילדים וגיבורים של כולנו". דנילוביץ' שיבח את האם השכולה על גדלות הנפש שלה, "את אשת חיל", אמר לה. סגן ראש העיר אבי וורצמן ציין את חשיבות הקמת המועדון לטובת בני הנוער הדתי בעיר, אשר ימצאו במקום מועדון חם ואוהב שישמש אותם לפעילות תרבותית ענפה ועשירה.

מרים פרץ, שגדלה בבאר שבע במעברת חצרים ובשכונה ד', דיברה בפני בני הנוער על משמעות החיים וההקרבה למען העם והחברה בישראל. בתום הטקס המרגש העניקה פרץ לבני הנוער את הספר 'שירת מרים' שכתבה סמדר שיר והמגולל את סיפורה. הספרים נתרמו על ידי הוצאת 'ידיעות ספרים' במיוחד לכבוד האירוע.

 

חניכי תנועת הצופים בתל אביב נחשפו לראשונה לסיפור גוש קטיף

עשרות חניכי תנועת 'הצופים' מתל אביב הגיעו השבוע למרכז הממלכתי להנצחת גוש קטיף וצפון השומרון שבניצן, במסגרת טיול של התנועה באזור הדרום. מארגני הקבוצה ציינו כי היה להם חשוב להגיע למרכז על מנת לחשוף את החניכים לסיפור גוש קטיף, אשר אינו מוכר מספיק בקרב צעירים חילונים.

החניכים, שמיניסטים מתל אביב, שמעו לראשונה על היסטוריית גוש קטיף מתחילת ההתיישבות במקום ועד היום.

חגית ירון, תושבת נווה דקלים לשעבר ופעילה בוועד מתיישבי גוש קטיף, העבירה את ההדרכה לבני הנוער וציינה כי ההתעניינות שלהם היתה גדולה במיוחד. "הצעירים גילו סקרנות מיוחדת לסיפור גוש קטיף. הם ציינו כי שמעו על המקום רק באמצעי התקשורת והרגישו שחסרים להם חלקים בתמונה הכוללת ולכן הגיעו למרכז קטיף. חניכי התנועה שאלו שאלות ויצאו עם ראייה כוללת יותר על פרק מרתק בהיסטוריה של מדינת ישראל". מספר צעירים אף ניגשו לירון לאחר ההדרכה והדגישו כי הם התרשמו מהשיחה ואף יפנו לחבריהם בצופים על מנת שגם הם יגיעו לביקור במקום.

מרדכי (מוכי) בטר, מנכ"ל המרכז הממלכתי להנצחת גוש קטיף וצפון השומרון, מציין כי היום יש חשיבות גדולה לספר את סיפור גוש קטיף, מכיוון שמדובר בפרק לא מספיק ידוע בקרב הציבור הישראלי. "חשוב להעביר את הערכים האלו והסיפורים על המקום לדור הצעיר, אשר לרוב לא נחשף באופן אישי ולא יודע מה אירע בחבל עזה במשך 35 שנים עד לקיץ 2005".

 

מבזקים:

 יקיר העיר באר שבע ליו"ר הגרעין התורני בית מוריה

יו"ר הגרעין התורני 'בית מוריה', אריה בודנהימר, קיבל השבוע (א') את אות יקיר באר שבע בטקס שנערך במעמד ראש עיריית באר שבע, סגניו ועובדי הנהלת העיר. בודנהימר, בעל תואר שני בכימיה ובניהול כלכלי, עבד במפעלי ים המלח במשך שלושים ושלוש שנים. לאחר פרישתו לגמלאות שימש נציג ציבור בבית הדין האזורי לעבודה. בודנהימר היה בין מייסדיי 'בית מוריה' לפני כשני עשורים ומאז ועד היום משמש כיו"ר ההנהלה. לאורך שנות פעילותו הוא מקפיד להעביר בהתנדבות שיעורי תורה ויהדות. כמו כן פעל לרווחת נזקקי העיר. בעבר אף ניהל את סניף 'יד שרה' בבאר שבע וכיו"ר 'בית מוריה' הפעיל מגוון רחב של תוכניות חינוכיות ופעילות קהילתית לכלל האוכלוסייה בעיר. מנכ"ל 'בית מוריה', שמעיה ברקוביץ אמר: "אריה פועל רבות למען תושבי העיר ולאורך השנים תרם משמעותית לקידומה ולפיתוחה של העיר באר שבע, ומגיעה לו על כך כל הערכה והוקרה".

 

הכנסת ספר תורה בגרעין התורני בלוד

מאות חברים, בני משפחה וחברי הגרעין התורני בלוד, השתתפו ביום שני בטקס הכנסת ספר תורה מרגש לבית הכנסת של קהילת נווה נוף בלוד. הספר הוא הראשון שהוכנס מאז הקמת הגרעין התורני בעיר ונכתב לזכרו של ד"ר שילה ליפשיץ, אשר בתו חברה בקהילה. הספר נתרם על ידי הוריו במלאות שנה לפטירתו. נשאו דברים: ליאת אנגל, בתו של ד"ר ליפשיץ ז"ל, אשר סיפרה על אביה, איש משפחה למופת ומרצה נערץ על תלמידיו, רב הגרעין התורני הרב ישראל סמט, מנכ"ל העירייה עו"ד יאיר רביבו ונציג הקהילה דורון מלצר.

 

הדלקת נרות חנוכה בקבר יוסף

למעלה מאלפיים איש מרחבי הארץ השתתפו השבוע בכניסה מיוחדת לקבר יוסף לרגל נר שביעי של חנוכה. הכניסה לקבר יוסף היתה באישור ובליווי צה"ל ואורגנה על ידי אגודת 'שכם אחד' והמועצה האזורית שומרון. את הנרות הדליקו מפקד חטיבת שומרון אל"מ נמרוד אלוני, קצין הגמ"ר שומרון רס"ן אליצור טרבלסי, רב השומרון הרב אליקים לבנון, הרב משה אודס, ח"כ מיכאל בן ארי, רמת"ק שכם סא"ל קובי גרצוולף, קמ"ט דתות אריק שפטר ורב חטיבת שומרון הרב דוד פייג. ההתרגשות הרבה הקיפה גם את האזרחים הרבים וגם את החיילים והשוטרים במקום. הרב אליקים לבנון אמר: "עם ישראל זקוק היום לגבורת החשמונאים, כדי לנצח את אויביו ולהאיר הרבה אור בעולם".