בשבע 474: אסור להעתיק

ראש מועצת בנימין קורא להסדיר את המשך קיומו של היישוב מגרון במקומו הנוכחי | ריבלין: "אין לפתור עוול אחד באמצעות יצירת עוול אחר"

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ג' בטבת תשע"ב

 יו"ר הכנסת רובי ריבלין בסיור בגבעת האולפנה בבית אל: הריסת השכונה לא מתקבלת על הדעת

יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, הגיע ביום שלישי השבוע לביקור ביישוב בית אל, בישיבה הגבוהה ובשכונת האולפנה אשר 30 מהדירות בה עומדות בסכנת הריסה. ריבלין, אשר ביקר ביישוב כאורחו של יו"ר האיחוד הלאומי, ח"כ יעקב כ"ץ (כצל'ה), הדגיש בביקורו בשכונת האולפנה את תמיכתו בהכשרת הבתים ואת התנגדותו הנחרצת להרס במקום. "ראיתי חובה לבקר כאן, במקום שבו נתניהו כראש ממשלה הכריז שתוקם שכונה. אנו מדינת חוק, ואין דבר שהוא מעל החוק. אף אדם איננו רשאי לשבת על אדמת אחר. ואולם במקרה זה, נדמה שהחוק איננו הולך יד ביד עם הצדק, ואין לפתור עוול אחד באמצעות יצירת עוול אחר. התושבים כאן לא באו לכאן כפושעים, לא כגזלנים ולא במטרה לנשל אחר מאדמתו, אלא במטרה לבנות את ביתם בכסף מלא, בהבטחת ראש ממשלה, בשליחות מדינת ישראל ותוך מתן תמריצים מהמדינה. הריסת השכונה לא מתקבלת על הדעת המוסרית של בן אנוש".

עוד אמר ריבלין לתושבי השכונה: "אני יודע שהרגשתכם לא טובה, משום שאתם שומרי חוק ולפתע מצאתם עצמכם תחת אשמה של עוברי חוק. באתם לכאן בתמימות כדי ליישב את הארץ בדרך חוקית. לדעתי יש דרך חוקית לעשות צדק עם המקום הזה. היה מקום אחר בבנימין, בגבעת היובל, שבתחילה היה נראה שאין דרך אחרת מלבד להרוס את בתיהם של גיבורי ישראל, ולבסוף מצאנו את הדרך לעשות צדק. אני בטוח שניתן למצוא את הדרך גם כאן, אם צריך גם בחקיקה שמביאה צדק. צריך למצות כל דרך שלא ייוצר עוול שלא נוכל לתקנו אחר כך. לי יש אמנם רק קול אחד, אך אתמוך בכל כוחי בחוקי ההכשרה", אמר יושב ראש הכנסת בהתייחסו ליוזמות החקיקה בנושא כמו זו שמקדם ח"כ כץ, יחד עם יושב ראש ועדת החוקה ח"כ דוד רותם, יו"ר הקואליציה זאב אלקין ויו"ר ועדת הכנסת יריב לוין.

ריבלין אף ניצל את הסיור בבית אל, אשר במסגרתו הדליק נרות חנוכה בהיכל הישיבה הגבוהה, על מנת להצטרף לעמדת חברו לסיעה, השר גדעון סער, השוללת את פתרון שתי המדינות אותו אימץ ראש הממשלה. "הציונות כולה היא תנועה מתנחלת. פתרון הסכסוך הישראלי-ערבי לא יבוא מתוך ויתור על חבלי מולדת אלא מתוך הבנה של שני העמים החיים כאן. פתרון שתי המדינות אינו חיוני לביטחון ישראל. חיונית היא ההכרה בזכותנו לחיות בכל מקום בארץ ישראל והיא שתעניק לנו ביטחון".

חבר הכנסת יעקב כ"ץ (כצל'ה) שאירח את ריבלין אמר כי "אנו מוקירים ומעריכים את הנכונות של ריבלין לבוא לכאן ולהביע תמיכה בהתיישבות, גם בחקיקה. אנחנו רואים בו שליח נאמן לראש הממשלה, שהכריז על בניית השכונה הזו לפני 15 שנים ומחויב להכשירה כעת עם כל המאחזים שהוקמו מאז".

 "אני בטוח שניתן למצוא את הדרך, אם צריך גם בחקיקה". רובי ריבלין בסיור עם ח"כ כץ בגבעת האולפנה, השבוע

 

הסכם על רמת גלעד: תשעה קרוואנים יועתקו – המאחז יוכר כשכונה של קרני שומרון

רבקי גולדפינגר וניצן קידר

רמת גלעד, מעתה כבר לא מאחז אלא שכונה של קרני שומרון: בתיווכו של השר בני בגין הושגה בימים האחרונים הסכמה ולפיה תשעה מהקרוואנים ברמת גלעד יוזזו ממקומם הנוכחי, לעבר אדמות המצויות בבעלות המדינה, במקום להרוס אותם, ובמקביל המקום יוכשר. הסיכום עתיד להיות מוגש כתשובת המדינה לבג"ץ בתביעה של 'שלום עכשיו' שדרשה לפנות את המאחז. גורמים במשרד הביטחון אמרו כי על פי ההסכם החלטת בג"ץ לפנות כל מה שבנוי על אדמה פרטית תבוצע, אך כדי למנוע הרס ללא הסכמה הוחלט שהמתיישבים יפנו את המבנים הבנויים על קרקע פרטית עד לתחילת חודש מרץ.

ב'שלום עכשיו' זעמו על ההחלטה וגינו אותה במילים חריפות. יו״ר מועצת יש״ע דני דיין אמר בתגובה כי טענות השמאל כאילו ההסכמות ברמת גלעד הן כניעה לאלימות, הן שקריות ודמגוגיות. האירועים האלימים בחטמ״ר אפרים עיכבו את ההסכמות וכמעט מוטטו אותן. בוודאי לא סייעו להשגתן. אני מבין את אכזבת השמאל ״שוחר השלום עם הערבים והמלחמה בין היהודים״, על שהושג הסדר בדרכי שלום ומבטיח להמשיך לאכזב אותו בהרבה בנייה ביו"ש בתקופה הקרובה. דיין גם בירך על ההסדר שלדבריו "גם מונע עימות וגם מחזק את רמת גלעד בפרט ואת ההתיישבות בכלל".

השר משה יעלון אמר כי "טוב שהדברים נעשים בהסכמה ומתוך הבנה שמייתרות את הסיכוי להגיע לעימותים. המסר הברור הוא שהממשלה תומכת בהתיישבות ובהמשך התפתחותה ובד בבד שומרת על שלטון החוק ולא תאפשר כל בנייה בלתי חוקית על קרקעות פרטיות או כאלו שאינן מאושרות לשם כך. במקום בו ניתן לאפשר בנייה, כך ייעשה בהתאם למדיניות שהתווינו".

לסיכום הזה קדמה שורה של עימותים בין המתיישבים ומערכת הביטחון, על רקע ההיערכות להרס המאחז, כולל האירועים בחטיבת אפרים, שבסופו של דבר, ככל הנראה, רק קידמו את המגעים והביאו להבשלתם לכדי הסכם.

המשטרה: המתפרעים בחטיבת אפרים – לא מ"נוער הגבעות"

השבוע גם נחשף כי חקירת המשטרה לגבי האירועים בחטיבת אפרים מעלה כי הצעירים שפרצו לבסיס כלל לא היו תושבי יהודה ושומרון, ומי שאירגן את האירוע היו תלמידים מישיבת 'מרכז הרב' בירושלים, אשר ממנה, לטענת המשטרה, יצא אוטובוס שהוביל את הצעירים לצומת קדומים. צעיר אחד, תושבי קרני שומרון ותלמיד בישיבה, אף נעצר ובמשטרה טוענים כי הוא עומד מאחורי ההתארגנות, חרף העובדה שעד כה לא הוצגו ראיות הקושרות אותו למעשה. גורמים בישיבה אמרו כי אין למוסד שום קשר לאירועים, והם גילו בדיעבד שבאוטובוס היו תלמידים ממרכז הרב. במשטרה אמרו כי החקירה נמשכת, וצפויים בקרוב מעצרים נוספים.

תושבי מגרון דורשים מהממשלה: מתווך אחר במקום השר בגין

ובמקביל לבשורות מרמת גלעד, השבוע פנו תושבי מגרון במכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו בדרישה למנות מטעמו מתווך אחר כמחליף לשר בני בגין לצורך ניהול המשא ומתן בנוגע למבנים המיועדים להריסה. על פי התושבים השר בגין אינו מתווך הוגן ואינו קשוב דיו לטענותיהם. בשבועות האחרונים ניהל בגין כנציג המדינה את המגעים עם תושבי היישובים השונים שאיום הפינוי מרחף מעליהם, בניסיון למצוא פתרונות מעשיים בעניינם. לטענת תושבי מגרון השר פועל להעתקת המבנים ולא להכשרתם, דבר שהם מתנגדים לו בכל תוקף.

מאחר ומדינת ישראל התחייבה בפני בית המשפט לפנות כחמישים משפחות המתגוררות במגרון עד לסוף חודש מרץ הקרוב, החל לאחרונה משא ומתן בין נציגי תושבי מגרון לבין השר בגין. לאחר מספר מפגשים בלבד הגיע המשא ומתן למבוי סתום כאשר באחת הפגישות שנערכו בין הצדדים פרש השר בגין את עמדתו כי יש להעתיק את היישוב כולו אל תוך היישוב אדם. תושבי מגרון הביעו את זעמם על הצעת השר. במכתב, ששוגר על ידי ראש מועצת בנימין אבי רואה, נכתב כי אפשרות העתקה אינה מקובלת על התושבים. "בכדי להעמיד דברים על דיוקם, אני מוצא לנכון לשוב ולהדגיש כי העתקת מגרון אינה באה בחשבון בשום מצב. העתקה כמוה כהריסת היישוב ואין שום הצדקה לעשות זאת. כידוע, היישוב מגרון הוקם בברכתה ובמימונה של ממשלת ישראל. מדובר ביישוב בעל חשיבות אסטרטגית, התיישבותית וביטחונית ומתגוררות בו עשרות משפחות ומאות ילדים. הריסתו או העתקתו הינה עוול שאין גדול ממנו", נכתב.

רואה ביקש מראש הממשלה להבהיר לשר בגין את עמדת תושבי מגרון הנחרצת ביחס לאפשרות העתקה. "אבקשך להבהיר עמדתנו זו לכבוד השר בגין ובמידה שאין הוא רואה עצמו יכול לקדם את הסדרת היישוב במקומו הנוכחי למנות נציג אחר מקרב שרי הממשלה לטיפול בעניין", כתב רואה.