בשבע 475: משלמה עד שלמה

שלמה כץ, שנחשב לאחד מיורשיו של הרב שלמה קרליבך, מצליח להעביר באלבום חדש את האנרגיות של הופעה חיה, בלי להתפשר על איכות הסאונד

אמציה האיתן , י' בטבת תשע"ב

 

 שלמה כץ - הופעה חיה במלבורן

מחפשים שיטה להוציא אלבום מוזיקלי בלי להיכנס להוצאה הגדולה הכרוכה בהקלטת אלבום כזה? הנה לכם רעיון: חפשו הזדמנות שיש לכם הופעה חיה בפני קהל, התחברו להגברה בצורה מקצועית, הקליטו את כל הרצף - והרי לכם אלבום מלא, ואפילו מחיאות הכפיים של המאזינים כבר כלולות בתוכו. נשמע פשוט, אבל לעיתים יש חסרונות באלבום שכזה. רמת ההקלטה והמיקס שאחריה לא מגיעים ליכולות שיש ביצירת האלבום באולפן. הרעש המגיע מהקהל עלול להפריע לנקיות של הצלילים. אפילו השירה עצמה לא יכולה להיות מושלמת בשידור חי, כפי שהדבר ניתן באולפן, שבו אתה יכול לחזור על קטע מסויים שוב ושוב, ובמקרה הצורך אף לתקן במחשב את הזיופים הקלים (מה שנקרא 'פיץ'' בשפה המקצועית).

ולאחר שמניתי את כל החסרונות האפשריים הכרוכים בהקלטה בהופעה חיה, אני מבקש להציג בפניכם אלבום חדש המבוסס כולו על הופעה חיה, אך לשמחתי הרבה אינו סובל מהפגמים שפירטתי. השם של האלבום אינו מנסה להתחכם יותר מדי: 'שלמה כץ, הופעה חיה במלבורן', כך בדיוק.

שלמה כץ זכור לנו משני אלבומים קודמים שהוציא יחד עם אחיו איתן כץ. עליו אפשר להגיד שהוא ממשיך את דרכו של הרב קרליבך, למרות שאת העיסוק שלו במוזיקה החל בגיל 14, ממש לאחר פטירתו של הרב קרליבך. כץ גם זכה להחיות מחדש ניגונים שכוחים של הרב קרליבך, אבל יותר מכך, הוא נשמע ממש כאילו הרב קרליבך שר מתוך גרונו. לא הקול דומה, אלא הסגנון, ואפילו המנגינות שהוא מלחין נשמעות כמי שהיו יכולות להיות מנוגנות בגיטרה השמחה של מורו ורבו, שכמעט לא זכה להכיר.

שלמה כץ מרבה להסתובב ברחבי תבל ולהופיע עם הגיטרה שלו בפני יהודי העולם. בתקופה האחרונה נוצר חיבור אמיץ בינו לבין הקהילה החמה של יהודי מלבורן באוסטרליה. לאחר שגם התפלל שם בימים הנוראים, החליט להעלות על דיסק את מיטב השירים שהושמעו בהופעות, שרובם הגדול הולחנו על ידו וכבר הפכו לחלק מהרפרטואר הקהילתי של יהודי אוסטרליה. כפי שציינתי, האלבום אינו סובל ממחלות אופייניות להקלטות של הופעות חיות. הוא נשמע נהדר, הכלים המלווים את כץ מקבלים את המקום המגיע להם, ואני מבקש לציין במיוחד את הגיטרה החשמלית של סטיב מגנסן שעושה נפלאות. גם הכינור של אלכס ברקוי מלהטט במקומות הנכונים, וההרכב הלא מתנשא של כץ נותן בדיוק את האווירה המחשמלת המתבקשת מהשירים.

קיבלתי דיווח שנשמע אמין על שני שירים מתוך האלבום שהולחנו על ידי הרב קרליבך עצמו ונשמעים כאן לראשונה. חבל מאוד שאף אחד לא טרח לציין באילו שירים מדובר. ואולי דווקא הקושי לזהות את השניים מעיד על החיבור הטבעי בין המוזיקה של שלמה כץ לזו המקורית של הרב קרליבך.

בקיצור, ההופעה של כץ במלבורן מזכה אותנו באלבום שממש כיף לשמוע. ניגונים שמחים, שירי נשמה, שירה נהדרת וליווי ברמה גבוהה. יישר כוח                                    

.