בשבע 475: עניין אישי

אבי וורצמן. בן 41. תושב באר שבע. נשוי לאילנית ואב לארבעה. סגן ראש העיר באר שבע

עפרה לקס , י' בטבת תשע"ב

 

אבי וורצמן. בן 41. תושב באר שבע. נשוי לאילנית ואב לארבעה. סגן ראש העיר באר שבע

 

 

צילום: אפרת צחור

 

* התחלה: באר שבע, 70'. בכור ואחריו בן ושתי בנות. האב עלה בגיל צעיר מברזיל, האם ישראלית שנולדה בטריפולי שבלוב בעת שליחות של ההורים.

* שליחות: הסב שמואל אוירבך היה מנהל התיכון הראשון בישיבת כפר הרא"ה. הוא ורעייתו "היו איפה שעם ישראל צריך אותם". בשלב מסוים נקראו לבאר שבע. הסב היה מחמ"ד הדרום, והסבתא מנהלת החינוך העל יסודי בעיר. כל אחד בנפרד היה 'יקיר העיר'. הם הדגם. וגם ההורים.

* באר שבע: "קשור אליה בנימי נפשי". מצד אחד בירת הנגב, עיר גדולה של 200 אלף תושבים ו-30 אלף סטודנטים. מצד שני מקום עם אנשים טובים, שעוזרים אחד לשני. "הגֵנים של אברהם אבינו הוטבעו בתושבים".

* לימודים: יסודי ב'בר אילן', שלימים יהיה הראשון ששיתף פעולה עם 'בית מוריה', המשך ב'רמב"ם' וישיבת 'אהל שלמה' המקומית.

* תנועת נוער: הדרכה בסניף מרכז ב"ש של 'בני עקיבא', ובשנה ב' של ההסדר גם קומונר.

* ההסדר: אור עציון. השנים הן שנות העלייה הגדולה מאתיופיה וברית המועצות. "הישיבה נטלה חלק משמעותי בקליטת העולים באשקלון ואני ריכזתי את הפעילות".

* צבא: כומתה סגולה במסגרת ההסדר. הרבה עזה ולבנון. שנים אחר כך, במסגרת 'חומת מגן', התקציב הראשון של 'מבראשית' ישורטט על כיסאו של יו"ר הרש"פ יאסר ערפאת.

* אקדמיה: תואר ראשון בתנ"ך ובתושב"ע שהחל באלון שבות ונגמר בשלום אחרי שנים רבות ב'חמדת הדרום'. כרגע בשלבים מתקדמים לסיום תואר שני במינהל ומדיניות ציבורית. בבאר שבע, אלא מה.

* אלא מה: "גם לי מפריעה החד גוניות במחלקה לממשל ופוליטיקה, אבל לא זו האווירה בכל האוניברסיטה. זה מקום שכיף ללמוד בו".

* האישה שאיתו: אילנית. הוא ניהל קייטנות בעיר, היא היתה מדריכה. אילנית מורה שנים רבות במקיף אמי"ת באר שבע ו"עושה עבודת קודש".

* מסדר הקידושין: הרב יוסף גליקסברג, רבה הראשי של גבעתיים. "אבי עלה כנער בודד לארץ, והרב והרבנית ד"ר איילה גידלו אותו. הם גם הכירו בין ההורים שלי. בלעדיהם לא היינו כאן". גם הרב דרוקמן היה ובירך.

* הדור הבא: ארבעה. כמיטב המסורת שני בנים ושתי בנות, עמיחי (16.5) בישיבה בירוחם, הראל ב'אהל שלמה', הבנות לומדות ב'רננות', היסודי המקומי, וקוראים להן הלל ומוריה. "אז הבית שלנו הוא בית מוריה".

* 'בית מוריה': "כבר בהסדר חלמתי על הקמה של מה שקוראים לו היום 'גרעין תורני' כשראיתי איך בני גילי עוזבים את באר שבע. הציבור הציוני-דתי לא מקבל את המקום הראוי לו מבחינת חינוך ותרבות, ויש מקום לפעול למען זהות יהודית לבאר שבע בכלל".

* התהליך: בשנה האחרונה של ההסדר התגבשה קבוצה מבוססת 'אור עציון', בעידודם של הרב דרוקמן והרב מרדכי אליהו. "הקמנו גרעין בלי אירגון גג ובלי תקציבים והכרה. היתה הנהלה מקומית שהיו"ר הראשון שלה, ארי בודנהיימר, קיבל לפני שבוע את פרס יקיר העיר באר שבע, על כך ועל שלל פעולותיו. העיר יודעת להעריך את התרומה של בית מוריה".

* התרומה: רשימה חלקית: מרכז להעמקת החינוך היהודי, מדרשה לטיולים, שותפות בחינוך ביותר משלושה בתי ספר, כולם ממ"ד, כמעט 20 גנים ורשת של מעונות יום, רבני קהילות, חלוקת מזון למשפחות, עשייה רבה בתחום הגיור, פעילות עם אוכלוסיות מוחלשות ורשת מועדוניות שגם זיכתה בפרס.

* הפרס: 'מגן הילד'. המוענק מטעם ראש הממשלה לאירגונים הפועלים למען ילדים בסיכון.

* החלום הוגשם: "בגדול. מאוד משמח לראות את דור ההמשך שלמד בישיבה ובאולפנא והיום מחנך ומנהל". עד לפני שלוש שנים ניהל את האירגון.

* להתחיל מבראשית: לפני עשור קיבל פנייה מהרב מוטי אלון וממרק ורצברגר לנהל את תנועת 'מבראשית' שעשתה אז את צעדיה הראשונים. "נדלקתי".

* הזכות: להיות מעורב בהקמה ופיתוח של מערך לימוד הורים וילדים, פעילויות סביב בתי ספר בשילוב צוותי הוראה, 800 בתי ספר, אלפי גנים ודף שמתורגם לשבע שפות. "במקומות נידחים, יש כאלה שזה הקשר שלהם ליהדות". אבל גולת הכותרת היא 'מסע ישראלי' המקיף 20 אלף תלמידים וחיילים בשנה. מנכ"לות האירגון הופסקה כשהוחלט להתמודד.

* ההתמודדות: בעבר היתה חברות במועצת העיר, שהופסקה לטובת המשך עשייה. הפעם, חודש לפני הבחירות הוחלט ללכת על זה בגדול. עם רשימת 'טוב לחינוך' ו"קבוצה מעולה". חודש של עבודה אינטנסיבית הניב שלושה מנדטים ואת סגנות ראשות העיר.

* סכנה פוליטית לגרעין: "לא ראיתי בריצה לפוליטיקה סיכון, כי לא חשבתי שהתוצאות יהיו אחרות".

* פוליטיקה: "לציונות הדתית יש מקום בצבא ובכלכלה בהיקפים מדהימים, אבל מה שקרה לה בפוליטיקה זו כמעט טרגדיה. מדינת ישראל זקוקה למפלגה ציונית דתית ומסורתית, שתדחוף את המפעלים המפוארים של הציונות הדתית".

* מפלגה: מיד אחרי הבחירה בבאר שבע התקבלו טלפונים מאנשים רבים במועצה המסדרת של 'הבית היהודי' וביקשו שיציע עצמו לרשימה. הם נתקלו בסירוב "כי רציתי לשרת את העיר שלי".

* ובכל זאת: רב מרכזי בוועדה ביקש שיהיה יו"ר. וזה היפך את היוצרות, כי "לא בכל יום מקבלים טלפון כזה". בסוף זה היה וורצמן מול הרב פרופסור. השאר היסטוריה.

* התחושה: "הכל לטובה. באמת. מאוד שימח אותי שחברי המועצה היו שותפים לתחושה שהציונות הדתית צריכה להיות שותפה בקביעת סדר היום בדברים רבים, והחליטו לתת מקום לדמויות מהערים ומהפריפריה".

* אכזבה: "לא. זה בא והלך. נכנסתי מיד לתפקיד בעירייה כמחזיק תיק הרווחה והקהילה ואנחנו עושים דברים נפלאים".

* רווחה וקהילה: מטרה ברורה שיהיו פחות קליינטים למחלקה. מריצים תוכנית ייחודית ומקיפה להוצאת משפחות ממעגל הנזקקוּת. לאחרונה זכתה העיר בתואר הקהילה המתנדבת ביותר בישראל וגם זה מהבית. "אִמי ריכזה במשך שנים את מדור ההתנדבות בעירייה".

* ליגה לאומית: לא ברור אם ישוב לפוליטיקה הארצית, הבחירות לעירייה יתקיימו בעוד שלוש שנים "וצריך לקבל החלטות".

* מסר לבית היהודי: "מקווה שכולם יתעלו מעל עצמם ולקראת הבחירות תהיה מפלגה אחת. זו כמעט התאבדות ללכת אחרת".

* אם לא בעשייה הציבורית: "אלה החיים שלי מגיל אפס. קשה לי לראות את עצמי אחרת".

 

ובמגרש הביתי:

* על הבוקר: תפילה, עיתון בוקר, ארוחות עשר לילדים בהזמנה אישית. אוהב לצ'פר את החבר'ה עם "משהו נחמד ליד הסנדוויץ'".

* דיסק ברכב: רדיו וגם אהוד בנאי, פוליקר, שי גבסו, עמיר בניון, וטוב, גם חסידי.

* שבת: אילנית בשלנית בעלת מוניטין, כך שפעמים רבות יש אורחים בנוסף למשפחה. "יש לנו שולחן שר ושמח והשבת מוקדשת ללימוד עם הילדים".

* עיתים לתורה: היו שנים ארוכות של התמדה בדף היומי. היום יש כמה שיעורים במהלך השבוע, שבת, ופרק יומי בתנ"ך, "זה נותן לי הרבה וכך אני סוגר את היום".

* המאכל: קיש פטריות וסטייק טוב, "אבל לא ביחד".

* ידיד על ארבע: בילדות היתה חיבה מיוחדת לדגים, שהגיעה למימדים של שישה אקווריומים בבית, כולל הטלות ודורות המשך. ייתכן שתהיה חזרה לזה.

* עזרה בבית: הסנדוויצ'ים כבר הוזכרו. ויש גם הסעה לבית הספר, שטיפות כלים, קניות והכנות לשבת ואפילו כניסה למטבח "בקטנה". הקרדיט הגדול שמור לבעלת הבית.

* מפחיד: "ריחוק בין אנשים, חוסר פירגון, הדגשת ההבדלים בחברה הישראלית במקום הדגשת המשותף".

* דמות מופת: האחת, הרב דרוקמן. "מורי ורבי, מאוד אוהב ומעריך אותו. מסמל בעיניי גדולה, מסירות לכל אחד ולעם ישראל בכלל, בלי גבול. העמקה בתורה וחיי צניעות ופשטות לפיה. אין דבר כזה וחשוב שידעו מי הוא".

* ועוד שתיים: מרים פרץ ודוד חטואל, החברותא. "אשרי העם שאלה בניו".

* פנאי: אוהב לקרוא ולטייל, הרבה בארץ וגם בחו"ל. האחרון היה בארה"ב ובקנדה עם כל המשפחה.

* כשתהיה גדול: "אהיה במקום שבו אני יכול לתת הכי הרבה לעם ישראל". אין חלומות על רגיעה. ממש לא.

ofralax@gmail.com