בשבע 476: זמרת הארץ

חיליק פרנק ונאור כרמי משלבים בהצלחה בין ניגונים של חסידות ויז'ניץ למקצב רומני-צועני שמח

אמציה איתן , י"ז בטבת תשע"ב

מנגנים ויז'ניץ, חיליק פרנק ונאור כרמי

רק בשביל הסיפור הזה היה שווה להתוודע אל האלבום 'מנגנים ויז'ניץ'. מסופר על ה'אמרי חיים', אחד מהידועים שבאדמו"רי ויז'ניץ, שהלך עם חסידיו בעיירה, וכשעברו ליד בתי המרזח היה נעצר ומקשיב לשירה. לתמיהת חסידיו הוא ציטט את הפסוק "קחו מזמרת הארץ בכליכם, והורידו לאיש מנחה". הסביר הרבי כי זמרת הארץ היא המוזיקה שמגיעה מהגויים - עמי הארץ, ועלינו מוטל לקחת אותה ולהעלות אותה כמנחה לבורא העולם. סיפור נהדר זה הוא העומד מאחורי הסגנון המיוחד של האלבום, והשילוב בין המוזיקה הרומנית-צוענית לבין המוזיקה החסידית המקורית.

חיליק פרנק ונאור כרמי, המוכרים לנו מההרכב 'הלב והמעיין', הופיעו בבית אבי-חי בירושלים בשילוב נגנים מהבלקן, שהמוזיקה הרומנית זורמת בדמם. אין יותר 'כליזמר' מחיליק פרנק והקלרינט שכבר הפך לחלק מהלבוש הקבוע שלו. הצליל שלו מזכיר לוותיקים שבינינו את הקלרינט של גיורא פיידמן, וההפקה המוזיקלית של נאור כרמי לוקחת את הכישרון המשותף שלהם מהמחוזות החסידיים הקלאסיים אל הניחוח המיוחד של הבלקן.

ניחוחות מהבלקן. 'מנגנים ויז'ניץ'

חסידות ויז'ניץ היא אחת החצרות היותר גדולות ומבוססות. אדמו"ריה נמצאים בירושלים, בחיפה ואף בארצות הברית. מקורה בבוקובינה, אז בקצה רומניה והיום בתחום אוקראינה. עקב תלאות הדור עברו גם רבני ויז'ניץ ממקום למקום, ובסופו של דבר הגיע מרכז החסידות לארץ ישראל. ההשפעה הרומנית ניכרת בניגוני החסידות המוכרים לקהל הרחב, אך לא באופן בולט. הנגינה של משפחת קרויטר, אמיל על האקורדיון וסניה על הכינור, נותנת לניגונים גוון מאוד ייחודי, שלטעמי אינו פוגע בניגון המוכר לרובנו, אלא מוסיף ניחוח מרענן ובדרך כלל גם שמח.

בתוך הרפרטואר הוויז'ניצאי הוכנסו שני ניגונים רומניים אורגינליים, וממש קשה להישאר לשבת כששומעים את המוזיקה המקפיצה הזו, ברמקולים איכותיים כמובן. על האחד כתוב בחוברת שהוא מינורי והשני מז'ורי. נדמה לי שלא יהיה מופרך להגיד שרוב המאזינים אינם יודעים לנתח את ההבדל. אם כך, לשם מה לכתוב דבר שאינו מובן לקהל הרחב? לנאור כרמי הפתרונים.

אבקש לסיים המלצה זו בדבריו של ה'אמרי חיים', שאיתו גם פתחנו: "כמו בצבא רגיל כך גם בצבא השם יש חילות רבים. ויז'ניץ זו התזמורת". ואכן, עם תזמורת כזו, מי יוכל לנו?

seret@etrog.tv