בשבע 476: לא רוצים עצמאות

המהלך לשריון מקומות בתוך הליכוד לברק וחבריו מסיעת עצמאות מתגבש בינתיים מאחורי הקלעים, אך זוכה לביקורת חריפה של שרים וחברי ליכוד

ניצן קידר , י"ז בטבת תשע"ב


ח"כ דני דנון: ברגע שמזכירים את אהוד ברק בכנסים, אומרים החברים שהם מתנגדים באופן הכי בוטה וברור לצירופו לליכוד. הם אומרים שברק בליכוד זה סוס טרויאני שינסה לפגוע בערכי הליכוד. שריונו לא בא בחשבון. הוא ממשיך את דרך הסכמי אוסלו וערכי מפלגת העבודה

המהלך לשריון מקומות בתוך הליכוד לברק וחבריו מסיעת 'עצמאות' מתגבש בינתיים מאחורי הקלעים, אך זוכה לביקורת חריפה מצד שרים וחברי ליכוד. נתניהו מכחיש את השמועות, אולם בוועידת הליכוד מתארגנים לעצירת היוזמה, כולל החתמות וכנסים של חברי מרכז. בסיעת עצמאות שומרים על שתיקה, אולם קולגות ממפלגת העבודה קובעים: המהלך האופורטוניסטי אופייני לברק.

השבוע הפוליטי הזה היה אמור להיות כולו של יאיר לפיד – אלא שבסדר היום של מפלגת הליכוד, לפיד ממלא תפקיד זניח. ההתרחשות האמיתית, שמעוררת מאבק מתחת לפני השטח ושתיקה רועמת כלפי חוץ, היא סביב המהלך המתגבש ונשקל בימים אלה, לשריין מקום ברשימת הליכוד לכנסת הבאה לאנשים שנתניהו חפץ ביקרם. בסביבתו של נתניהו מכחישים כי מדובר במהלך שנועד לפנות את הדרך למקומות עבור חברי מפלגת העצמאות של אהוד ברק, אבל נראה שכל הסימנים מעידים על המהלך.

נתניהו פועל לשינוי שיטת הבחירות הפנימיות בליכוד כך שיוכל להותיר מקומות לארבעה מועמדים חיצוניים, אחד בכל עשירייה. במערכת הפוליטית מעריכים כי הצעד הזה תפור למידותיהם של אהוד ברק וחבריו, כשמתוך חמישה ייכנסו שלושה במקומות ריאליים, ולשניים אחרים יימצאו תפקידים חיצוניים במידה ולא ייבחרו. אלא שההצעה מקוממת חברים בתוך הליכוד. גם ההצעה ה"מפתה" של נתניהו להוסיף ארבעה מקומות ברשימה הארצית של הליכוד על חשבון המחוזות, שתגדיל את סיכויי חברי הכנסת להיבחר שנית, לא מרגיעה את התסיסה.

 ביבי עוקץ בישיבות סיעה

סגן יו"ר הכנסת, ח"כ דני דנון, יוזם בימים האחרונים החתמת עצומה נגד שריון בליכוד לאהוד ברק. תחת הכותרת "כתב תמיכה למניעת שריונים בוועידת הליכוד הקרובה", כותב דנון: "אנו, החתומים מטה, מתנגדים לכל שריון ברשימת הליכוד, מכל מפלגה שהיא ומכל תחום שהוא. הליכוד הינה מפלגה דמוקרטית ומועמדיה לכנסת צריכים לייצג את דעת מתפקדי הליכוד". דנון הודיע על העצומה בכנס פעילים בו הכריז על מועמדותו לתפקיד יושב ראש הוועידה, כאשר היעד המרכזי העומד בפניו הוא מניעת שריונו של אהוד ברק.

ראש הממשלה אגב, מכחיש את הדברים בכל פעם שנשאל על כך. בשיחה עם "בשבע", מצהיר דנון שהוא מתקשה להאמין להכחשות: "התחושה היא שיש דברים בגו, למרות שראש המשלה מכחיש כל שבוע מחדש. אנחנו מזהים כוחות תת קרקעיים, בייחוד כשאנחנו מביטים לעבר סיעת העצמאות ורואים שהיא כלל אינה מנסה לבנות לעצמה כוח או תשתיות של גוף פוליטי. ראש הממשלה מפריח בלוני ניסוי באוויר, ואנחנו חייבים לטפל בכך. אגב, הוא פועל בחוכמה, כיוון שהוא לא מבקש לשריין בפירוש מקום לברק, אלא למועמדים שלו".

ואיך מתייחסים לעצומה הזו השרים וחברי הכנסת של המפלגה?

"התחלנו בהחתמת חברי הסיעה ואנחנו מתקדמים באופן משביע רצון. ראש הממשלה מודע לצעד הזה, וזורק מדי פעם בישיבות הסיעה הערות עוקצניות בנושא".

כשדנון מדבר על הערות עוקצניות, הוא מתכוון למה שהתרחש השבוע בישיבת סיעת הליכוד. נתניהו פתח את הנושא ואמר: "בניגוד למה ששמעתי שמסעיר את החברים, אהוד ברק לא שוריין והוא לא יוצנח - לא באוויר, לא מהיבשה ולא מהים".

לפני כמה שבועות, בישיבת סיעה אחרת, יצאה חברת הכנסת ציפי חוטובלי בקריאה לנתניהו להבהיר את עמדתו בנושא: "הסר העמימות סביב האפשרות למקום משוריין עבור אהוד ברק ומפלגתו. חלק מהמשמעות של היותנו מפלגה דמוקרטית היא שקיפות של המהלכים. הניסיון להעביר מהלך של הכנסת יריב פוליטי ורעיוני לשורות המפלגה, אסור שיעבור במחטף ללא דיון בסיעה". נתניהו ענה לה: "אני מבטיח לך בהן צדק שמעולם לא הבטחתי לאהוד ברק שריון ומעולם לא התבקשתי. זה לא היה חלק מהעסקה בהקמת העצמאות".

את דנון אגב, הדיבורים הללו ממש לא מרגיעים. "אני שומע את ההתנגדות למהלך הזה, ואת התחושה הגוברת שהוא אכן הולך לקרות. חברים בסיעה מתנגדים, חלקם באופן אידיאולוגי, חלקם בשל סיבות פוליטיות, וצריך להניח את הדברים על השולחן".

 

בוגי נגד שריונים

ואם מיעוט מתוך חברי הכנסת בליכוד מוכנים לדבר על הנושא בפומבי, הרי שמבין השרים מעטים עוד יותר מוכנים להתייחס לאפשרות הזאת. היחידי שיצא באופן ממשי נגד המהלך בכנס בחירות, הוא השר משה (בוגי) יעלון, שדבריו נחשפו בגלי צה"ל. 

"אני מתנגד לרעיון של איזשהו שריון, בעיקר עם הכנסת גורמים שפועלים נגד דרך התנועה, גם מתוך הממשלה. ברק הוא נכס אלקטורלי? הוא נטל אלקטורלי! הם לא יעברו את אחוז החסימה בבחירות הבאות, מה אנחנו צריכים אותם בתוכנו?" אמר בשיחה עם חוג הפרופסורים לחוסן מדיני, והוסיף: "דיברו על שריונים שיבטיחו את כניסתי לפוליטיקה, אבל איך שנכנסתי אמרתי שאני לא רוצה שריון וזה לא מקובל עליי. יש פריימריז ואני מתמודד בהם. למה לשריין מקומות לאנשי סיעת העצמאות כדי שיחתרו מבפנים למה שהם עושים לנו בנושא המדיני וגם בנושא ההתיישבות? איזה מלחמת חפירות אני ובני בגין מנהלים מול משרד הביטחון על כל נקודה. זו תנועה שמושכת לכיוון אחר לחלוטין מהליכוד".

השבוע פנינו לשר יעלון כדי לנסות ולהרחיב בנושא. התשובה שקיבלנו היתה פשוטה: השר עומד מאחורי דבריו בנושא השיריונים, ואין טעם לאומרם שנית, אחרי שנחשפו לציבור. בשיחות פנימיות, גם מרבית השרים האחרים מתנגדים באופן נחרץ למהלך, אך הם מעדיפים לשמור על שתיקה בנושא. שר נוסף שהתבטאות שלו בנושא הודלפה היה השר מיכאל איתן, שהקשה על נתניהו באחרונה בשאלות בנושא, וקיבל את התשובות שכבר הובאו למעלה.

גורם בכיר בליכוד מסביר כי השתיקה באה על רקע הרצון להוכיח אחדות וחוסר מחנאות בליכוד. "המהלכים בנושא הזה נעשים בשקט, כדי שהדברים ייסגרו בוועידה", אומר הגורם, שטוען כי כלל לא בטוח שנתניהו יצליח להעביר שם את הצעתו בנושא.

גם בסיעת העצמאות קשה למצוא מישהו שיהיה מוכן להתייחס לנושא. ברק עצמו אמר לפני כמה ימים ש"הסיעה תופיע בבחירות הבאות תחת השם עצמאות", מה שאינו סותר ריצה משותפת עם הליכוד, שכבר רצה עם מפלגות נוספות. חברי הכנסת והשרים של המפלגה ממלאים את פיהם מים בנושא, ואפילו כשפורסמו דבריו של יעלון, לא נשמעו תגובות מצד הסיעה.

מי שמסתכל מהצד על המצב שנוצר, הוא מי שכיהן עד לפני כמה ימים כיו"ר סיעת העבודה בכנסת, ח"כ איתן כבל. מהזווית שלו הדברים נראים מעט אחרת, ואת זה הוא מקווה שיבינו גם חבריו מהליכוד: "אהוד ברק, ולזה לא שמים לב, כבר מצוי בליכוד. כל עוד בנימין נתניהו מכהן כראש הממשלה, אהוד ברק הוא מספר שתיים שלו בפועל, ולא אף אחד מהליכוד. הוא יהיה שר הביטחון תחתיו, בין אם ישוריין ובין אם כלל לא יהיה בכנסת".

אתה רומז שיכול להיות שברק בכלל לא יתמודד, אלא יצורף לממשלה הבאה בדומה למה שהיה עם השר יעקב נאמן בממשלה הנוכחית?

"הדיון סביב חברותו בכנסת של אהוד ברק הוא פתטי ולא נכון. הוא לא היה חבר כנסת רגיל יום אחד, וכדי שביבי יוכל למנות אותו לשר ביטחון הוא לא צריך לעבור את זה. הנה, נניח שאהוד ברק יבוא, ורק לשם הדוגמא, הליכוד לא ירכיב את הממשלה הבאה. האם אתה רואה את אהוד ברק יושב בספסלי האופוזיציה וקורע את עצמו בהגשת שאילתות או בוועדות השונות? מסופקני. זה דיון שאין לו שום תוחלת".

מהיכרותך את ברק, אם אכן יתרחש מהלך כזה, ברק ידאג לשיריון לעצמו, או לכל חברי הסיעה?

"קודם כל לעצמו. הוא מאוד מקפיד על המשפט 'אדם קרוב אצל עצמו'. אבל יש מצב שיילחם גם עבור האחרים, אלא שלא יהיו הרבה אחרים. הרי העצמאות שווה כסף, ועל כן כדאי לליכוד למזג אותם. בהנחה שהליכוד מקבל את המנדטים שצופים לו, לא מן הנמנע שבסוף הם לא יצטרכו לשריין יותר משלושה מקומות. למתן (וילנאי, נ"ק) כבר מדברים שיתנו תפקיד של שגריר, וגם לחבר נוסף ימצאו סידור עבודה, ולאחרים אהוד, שלום שמחון ואולי עוד ח"כית ישריינו מקום. מקסימום שמחון יהיה במקום נמוך אך יתחייבו שיתנו לו שר כלשהו".

 חוששים ממחטף

ובחזרה לליכוד: גם בשטח עצמו יש תסיסה. בין חברי הליכוד מועברים מסרים לקראת הוועידה על כך שיש להפיל את המהלך, שדורש ארבעה מקומות שייקבעו על פי דעת היו"ר, לראשונה זה 35 שנים. הדיל, המתפרסם בעיקר באתרי האינטרנט של פעילי הליכוד המרכזיים, מדבר על שני מקומות משוריינים בשתי העשיריות הראשונות: לברק ולשמחון. לפני כמה חודשים אף התקיים דיון בארבע עיניים בנושא בין כמה מבכירי הליכוד, ואז גם נסגרו בלחיצת יד הסכמות בנושא. אלא שהקמפיין של דנון מתחילת השבוע גרם לכמה אנשים לחשוב. בסביבתו של אחד השרים שהשתתף באותה פגישה אמרו לנו השבוע כי לא רק שכעת הוא אינו תומך במהלך, אלא יסייע לכל יוזמה שתעצור אותו. "ראינו בעבר רק הפסדים משותפויות שכאלה", אמר אותו שר לאנשיו.

דנון עצמו מתכוון להתמודד על תפקיד יושב ראש הוועידה הקרובה, בעיקר כדי לעצור את המהלך המדובר. "יושב ראש הוועידה משפיע בצורה הגדולה ביותר על המהלכים הקובעים ביותר. אני דורש הצבעה חשאית על המהלך של השיריון, כיוון שבמצב כזה ההחלטה לא תעבור. הצבעה פומבית יכולה לעבור דרך כל מיני מחטפים".

דנון כרגע הוא מועמד יחיד לתפקיד יושב ראש הוועידה. לשאלה מדוע נתניהו לא מציב מועמד מולו, הוא משיב: "הרי אם נתניהו יציב מועמד ויילחם למענו, הוא יוכיח שהוא רוצה את אהוד ברק בליכוד, והוא לא יכול להרשות לעצמו את זה". עם זאת, דנון יודע שהמילה האחרונה טרם נאמרה, ונתניהו עוד יכול לשלוף מועמד רגע לפני הוועידה. עם זאת, הוא בטוח שהשטח יאמר את הדברים: "אני פוגש חברי ליכוד בכל הארץ ומגלה אהדה גדולה למפלגה ולעומד בראשה. אלא שברגע שמזכירים את אהוד ברק בכנסים, אומרים החברים שהם מתנגדים באופן הכי בוטה וברור לצירופו לליכוד. הם אומרים שברק בליכוד זה סוס טרויאני שינסה לפגוע בערכי הליכוד. שריונו לא בא בחשבון. הוא ממשיך את דרך הסכמי אוסלו וערכי מפלגת העבודה, ואינו יכול להיות חלק ממורשת ז'בוטינסקי ומנחם בגין. ברק הוא נטל לליכוד ולא נכס. נתניהו יבין את זה בסופו של דבר", מסכם דנון.

בסביבתו הקרובה של נתניהו מעריכים כי ההחלטה בנושא תיפול סמוך לוועידה, שתתכנס בחודשים הקרובים. אהוד ברק סייע לנתניהו רבות בממשלה הנוכחית, ואת זאת יודעים יועציו של נתניהו היטב. אבל גם הם שואלים את עצמם האם האיש שהביא ליציבות הממשלה, יכול לפגוע בה אם יהיה חלק מסיעת הליכוד בבחירות הבאות.