בשבע 476: שטח מגזרי

ראש הסגל החדש בבית הלבן: יהודי דתי החבר בארגון ה-OU האורתודוקסי

רבקי גולדפינגר , י"ז בטבת תשע"ב


תחילת המחזור ה-14 של לימוד ההלכה היומיתפעם בארבע וחצי שנים זה קורה. לאחר כמעט שישים שנים מאז החל הרעיון של לימוד ההלכה היומית בידי ארגון קביעותא, יסיימו ביום חמישי הקרוב אלפים רבים את לימוד ההלכה היומית, וכבר למחרת ביום שישי יחלו את המחזור ה-14 של הלימוד. "בהשקעה מועטה של כ-15-10 דקות ביום יש הזדמנות לקפוץ על העגלה ולהצטרף לרבבות הלומדים של לימוד הלכה המביא לידי מעשה, ולזכות בעולם הבא, כפי שנאמר: 'כל השונה הלכות בכל יום מובטח לו שהוא בן העולם הבא'", אומרים בארגון.

הלך לעולמו מוציא 'לוח ארץ ישראל' השבוע (ג') הלך לעולמו ראש מוסדות 'עץ חיים' בירושלים, הרב ניסן אהרון טוקצינסקי. הרב טוקצינסקי בן ה-90 היה דור שישי בירושלים ובנו של הרב יחיאל מיכל זצ"ל, שהיה מגדולי רבני ירושלים ואשר הוציא לאור במשך חמישים שנה את 'לוח ארץ ישראל' - לוח שנה עם הלכות וזמנים על פי מנהגי ירושלים. לאחר פטירת האב, המשיך הרב ניסן אהרון להוציא לאור את לוח השנה ואף זכה להוציא את גיליון המאה.
ג'ק לו, יהודי שומר מצוות וחבר בארגון ה-ou, אשר שימש עד כה כמנהל התקציב בבית הלבן, מונה השבוע לתפקיד רם הדרג של ראש הסגל בבית הלבן. המינוי ייכנס לתוקפו בסוף החודש. ג'ק לו נחשב כיום ליהודי הבכיר ביותר בבית הלבן. במסיבת עיתונאים מיוחדת אמר נשיא ארה"ב, ברק אובמה, כי העצות הכלכליות שהעניק ג'ק לו היו בעלות ערך וכי הוא זוכה לאמון מלא מצידו, "לא בשל השליטה שלו במספרים אלא בשל הערכים שמאחורי המספרים הללו".

ראשי הארגון האורתודוקסי שיגרו מכתב לנשיא אובמה ובו הם מברכים אותו על המינוי הנוכחי: "קהילת ה-ou חשה גאווה גדולה בעקבות מינויו של אחד מחבריה לתפקיד בעל אחראיות כה רבה. אנו מאחלים לג'ק לו 'מזל טוב' לרגל מינוי היסטורי זה". מנכ"ל ה-ou בישראל, הרב אבי ברמן, אמר: "לו שומר שבת ואדם בעל מידות טובות ודרך ארץ. מדובר כאן ב'מענטש' אמיתי. זוהי הוכחה לכך שניתן לשמור מצוות ובאותה עת להחזיק בתפקידי מפתח בממשל האמריקני".

ערב לזכרו של רס"ן רועי רוזנר הי"ד בישיבת ההסדר חולון

השבוע קיימה ישיבת ההסדר חולון כנס לזכרו של רס"ן רועי רוזנר הי"ד, שנהרג לפני שלוש שנים במבצע עופרת יצוקה בעזה. רועי, יליד חולון, היה ספורטאי מצטיין ומנהיג חברתי שחלם כנער להתגייס לצנחנים ולתרום למדינה במסגרת שירותו הצבאי כמה שיותר. נשאו דברים לזכרו: ראש הישיבה הרב אלעזר אהרנסון, רב העיר חולון הרב אברהם יוסף, ראש הישיבה התיכונית הרב שאול פיינה, הרבצ"ר לשעבר תא"ל (מיל') הרב אביחי רונצקי וסא"ל יוסי כהן, מפקדו של רועי.

ביום העיון נידונה בהרחבה מסכת בבא בתרא בתלמוד הבבלי העוסקת בדיני ממונות ובדרך הנכונה להנהגת חברה מתוקנת. מטרת הכנס היתה לבחון כיצד לימוד הגמרא נוגע בחיי המעשה. ראש הישיבה, הרב אלעזר אהרנסון, אמר כי "לימוד הגמרא איננו רק עיסוק בסוגיות הלכתיות נקודתיות. מתוך לימוד הגמרא עולה תפישת עולם שיש בה לימוד גדול להנהגת המדינה והחברה".

בין המרצים ביום העיון היו מנכ"ל 'פעמונים' אוריאל לדרברג, רב הקהילה באמציה הרב נוח ויז'ונסקי, דיין בבית הדין לדיני ממונות של ארץ חמדה-גזית הרב סיני לוי והמרצה למשפט עברי באוניברסיטה העברית ד"ר בני פורת.

רועי הי"ד התגייס לצנחנים, היה קצין מצטיין ומפקד אהוב ונערץ על חייליו. בתפקידו האחרון שימש מפקד פלוגה בגדוד חרוב שבחטיבת כפיר, והוביל את חייליו למצוינות צבאית וערכית. רועי נשא לאישה את שרון, ולשניהם היה ברור שימשיך בתפקידים נוספים בצבא.

במהלך מבצע עופרת יצוקה, בעת שצעד בראש חייליו, פגע ברועי טיל נ"ט ופצע אותו קשה. על אף הפציעה, המשיך רועי לנהל את הפלוגה, נתן פקודות והוראות עד שפונה לבית החולים, שם נפטר מפצעיו. הוא הותיר אחריו את אשתו שרון, הוריו תקווה ועודד והאח יניב, אשר במהלך יום העיון לזכר אחיו נולד לו בשעה טובה בן.

 

שני כרכים חדשים בסדרת השו"ת 'דבר חברון'

ערב לציון הוצאתם לאור של שני כרכים חדשים בסדרת השו"ת 'דבר חברון', עם תשובותיו של רבה של קריית ארבע-חברון הרב דב ליאור, התקיים השבוע (א') בבית הכנסת 'החורבה' בעיר העתיקה בירושלים. בערב נטלו חלק מאות משתתפים, בהם חברי כנסת, ראשי מועצות ואישי ציבור.

בערב נשאו דברים רבנים וקרובים של הרב דב ליאור, אשר העלו על נס את סיפור חייו של הרב, שנותר לאחר אימי השואה ללא הורים וסלל את דרכו בכוחות עצמו, החל מהיותו נער בישיבת כפר הרא"ה ולאחריה בהחלטתו ללמוד בישיבת מרכז הרב, כל זאת בתנאים לא פשוטים, בעקשנות, בריכוז ובהתמדה יוצאי דופן.

חברו הקרוב הרב פרופ' נחום רקובר הדגיש את היקף הנושאים בהם עוסקים ספרי השו"ת של הרב ואת התייחסותו המיוחדת למוסר האנושי ולמוסר היהודי. הרב חיים ישראל שטיינר, מראשי ישיבת מרכז הרב, סיפר על תקופת לימודם בחברותא והוסיף ובירך את הרב להמשיך ולהאיר באור תורה את הציבור הרחב. בערב נשאו דברים גם הרב אליקים לבנון הרב האזורי של השומרון ורבה של אלון מורה, הרב זלמן מלמד רב היישוב וראש הישיבה בבית אל, והרב אליעזר ולדמן ראש ישיבת ההסדר בקריית ארבע. כמו כן השתתפו באירוע הרב אריה שטרן, מועמד הציונות הדתית לתפקיד רב הראשי האשכנזי לירושלים, הרב מרדכי שטרנברג ראש ישיבת הר המור, הרב מרדכי גרינברג ראש ישיבת כרם ביבנה, הרב אלישע וישליצקי ורבנים ואישים רבים נוספים.

הרב יצחק רודריג, ראש 'המכון לרבני יישובים', שהוציא את הכרך של 'דבר חברון' העוסק בענייני אמונה והשקפה, ציין כי "הרבנים מופתעים בכל פעם מהתשובות המדויקות בהלכה הניתנות על ידי הרב ליאור לשאלות הנשאלות מכל רחבי העולם".

בערב נשא דברים הרב ליאור וציין כי "הערב הזה הוא לכבודה של תורה, ולא ערב בשבילי. לצערנו הרב, בחודש האחרון אנחנו עדים להתגברות ההסתה נגד שומרי תורה ומצוות ונגד בני התורה ויש עניין לעשות כינוס מסוג זה, כדי שיהווה משקל נגדי נגד אותן רוחות שחורות המנשבות בחוץ".

"מבן ארי ועד אורלב" - קריאה לאחדות במפלגות הדתיות

עשרות מחברי ההנהגה הצעירה של האיחוד הלאומי הפגינו השבוע (א') מול ביתו של ח"כ יעקב כ"ץ (כצל'ה), בקריאה לאחדות בציונות הדתית, תחת הסיסמה "מבן ארי ועד אורלב". צעירי האיחוד הלאומי, המעריכים כי הבחירות קרבות והולכות, החליטו לא להמתין עוד ופתחו במהלך הקורא לחברי הכנסת הדתיים 'להתעלות מעל המחלוקות ולהתאחד'.

בשיחה עם 'בשבע' מסביר דובר ההנהגה הצעירה, נתנאל אריאל, את המהלך: "אנו לא נשב בחיבוק ידיים ולא ניתן לחילוקי הדעות למנוע את אחדות הציבור. הציבור הדתי-לאומי רוצה אחדות ואנו מחויבים לכך. לא ייתכן שמחלוקות על צורה ועל מיקום ברשימה יקבעו את פרצופה של הציונות הדתית", מלין אריאל.

בהתייחסו לשאלה מדוע בחרו להפגין דווקא מול ביתו של ח"כ וראש מפלגתם יעקב כ"ץ (כצל'ה), מסביר אריאל כי הפגנה זו היא הראשונה בסדרה של פעולות שההנהגה הצעירה תעשה בהמשך מול כלל חברי הכנסת מהמפלגות הדתיות. "המטרה היא אחדות המפלגות, ולכן בחרנו להתחיל דווקא מול יו"ר המפלגה שלנו ולא מול ח"כים מהבית היהודי. מטרת ההפגנה היא לא לתקוף חלילה, אלא לחזק את מי שפועל רבות למען אחדות המחנה", הסביר אריאל.

 

מנגינת חייהם נמשכת: כינור שהפך ליצירת אמנות הוקדש לבני משפחת פוגל הי"ד

רות אשכול היא אמנית וציירת מוכשרת ממצפה יריחו, אשר נבחרה מבין מאות ציירים להציג בתערוכות בישראל ובפריז את ציוריה ועבודותיה שנחשבים ייחודיים. אלא שכאשר אוצר התערוכות ניסים כהן ביקש ממנה להציג בתערוכה גם כינור ייחודי שעליו ציירה את אחת מיצירותיה היפות, היא סירבה לכך בכל תוקף. בירור קצר העלה שמבחינתה הכינור הזה מוקדש למשפחת פוגל. אף שהציירת לא הכירה את המשפחה, הרצח הנורא זעזע אותה ומבחינתה "הכינור מסמל את המנגינה הבלתי פוסקת של הנשמות שנרצחו ואף שעלו לשמיים. שירתם לא תיפסק לנצח".

בעצה אחת עם אוצר התערוכות הוחלט שהכינור יוענק בהגרלה לאחד מהתורמים לסיום בניית בית המדרש 'משכן אהוד' לזכר משפחת פוגל באיתמר. הגרלת הכינור תיערך ביום השנה לרצח.

המחווה נגעה לליבם של משפחות בן ישי ופוגל. הרב יהודה בן ישי, אביה של רות פוגל, אמר בתגובה: "זה נוגע ללב ומביא לנו מעט נחמה, לראות כל פעם את העוצמה והרצון של אנשים להביע שותפות. גם עכשיו, כמעט שנה לאחר הרצח, העוצמה לא יורדת. כששאלתי אותה על ההחלטה היא אמרה לי את מה שגם אני חש, שהמנגינה של אודי ורותי לא יכולה להפסיק".