בשבע 476: מכתב ההסדרניקים

קבוצת תלמידי ישיבות הסדר שלחה לרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ,מכתב ובו מבקשים התלמידים שלא לאפשר את מה שהם מגדירים "כפייה חילונית"

הלל גרשוני , י"ז בטבת תשע"ב

קבוצת תלמידי ישיבות הסדר שלחה לרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ, מכתב ובו מבקשים התלמידים שלא לאפשר את מה שהם מגדירים "כפייה חילונית" בשורות הצבא.

את המכתב יזמו כמה מתלמידי ישיבת שעלבים, והוא הופץ בין תלמידי הישיבות וברשת האינטרנט, בעקבות החלטת הרמטכ"ל לחייב חיילים להישאר בעת שירת נשים בטקסים רשמיים של הצבא. "ההחלטה האחרונה שהתקבלה בפורום יצרה תקדים מסוכן ומיותר, הפוגע דה-פקטו ברגשות החיילים הדתיים ומונע מהם לשמור כראוי על אורח חייהם הדתי", כתבו התלמידים. "חיוב נוכחות החיילים הדתיים בעת שירת נשים מנוגדת להלכה היהודי, ויש בה כפייה חילונית המנוגדת לערכי החירות, השוויון והצדק בכלל, ורוח צה"ל בפרט", לשון המכתב.

הכותבים מדגישים כי הם אינם מתנגדים לשירת נשים בטקסים ובערבי הווי, ואין הם מבקשים אלא לאפשר לחיילים המעוניינים להקפיד על ההלכה האוסרת על שמיעת שירת נשים, לצאת בצורה מכובדת וצנועה בעת השירה ולחזור מיד אחריה. "אנא, עצרו את כדור השלג", קוראים החיילים. "אל תפרו את הסטטוס-קוו המתקיים בהצלחה רבה זה עשרות שנים. פקודות אנטי דתיות יוצרות מציאות בלתי אפשרית עבור החייל הדתי, שאחריתה מי ישורנו".

איגוד ישיבות ההסדר הודיע שהמכתב אינו משקף את עמדת הישיבות והוא יוזמה מקומית בלבד, אך הבהיר כי הוא אכן משקף את הלך הרוחות בקרב ישיבות ההסדר. "האיגוד מקווה כי בקרוב תצא הפקודה הצה"לית הרשמית בנושא, שתהיה שונה מהדברים שפורסמו עד כה בתקשורת", נאמר בהודעת האיגוד.

יו"ר הבית היהודי, שר המדע הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ, הודיע כי זימן את יוזמי המכתב לפגישה אצלו, במטרה להרגיע את הרוחות. "בכוונתי לשוחח עם התלמידים והחיילים על הצורך בהנמכת הלהבות ועל חשיבות קבלת פסיקתו של הרב הצבאי הראשי בכל סוגיה דתית במסגרת צה"ל", אמר השר הרשקוביץ.

אלא שהשבוע גם פורסם, כי בעוד החיילים הדתיים יחוייבו לשמוע את שירת הנשים, החרדים המשרתים במסגרת פרוייקט השילוב יוכלו לבחור שלא להשתתף באירועים בהם יש שירת נשים. אל"מ יואב בר סלע, אחד האחראים על הפרויקט ציין כי הדברים נקבעו בתיאום עם ראש אגף כוח אדם בצה"ל, האלופה אורנה ברביבאי.

 

רב חיל האוויר התפטר בהסכמה

במקביל לכך, הגיש השבוע רב חיל האוויר, סא"ל הרב רם ראב"ד, את התפטרותו מתפקיד רב חיל האוויר. ההתפטרות היא תוצאה של פשרה שבאה בעקבות המלצתו של הרב הצבאי הראשי, תא"ל הרב רפי פרץ, להדיח את הרב ראב"ד מחיל האוויר, לאחר מכתב שכתב הלה ובו הודיע כי יפסיק לשמש כרב פרויקט שח"ר (שילוב חרדים), עקב חששו משינוי כללי התוכנית שעלול לפגוע בצעירים החרדים המתגייסים לצבא וב"יראת השמיים שלהם", כלשונו. בפגישה שקיים הרב ראב"ד עם מפקד חיל האוויר, אלוף עידו נחושתן, סוכם כי הרב ראב"ד יתפטר מתפקידו, אך ימשיך לשרת בתפקידים אחרים בחיל עד לשחרורו הצפוי בקיץ הקרוב, ולא יודח כהמלצת הרב הצבאי הראשי.

במכתב שכתב הרב ראב"ד הוא קבל על "הדרך שבה התבצעו הדברים מול גורמים מסוימים באופן אישי", והוסיף כי "מאחר שנגרם נתק בין רבנות חיל האוויר לרבנות הצבאית הראשית, והדבר עלול לפגוע בחיל, פניתי למפקד חיל האוויר וביקשתי לטובת החיל, להפסיק את תפקידי כרב חילי". ברבנות הצבאית הראשית הביעו סיפוק מההחלטה, והדגישו שלרב פרץ לא היה כל עניין בהשפלת הרב ראב"ד, ועל כן פרישתו מרצון היא מבורכת.

באשר לגוף טענותיו של הרב ראב"ד על פרויקט שח"ר, נמסר מצה"ל כי "בניגוד לשמועות שרווחו על מסלול השח"ר בצבא, אין כל כוונה לשנות את ההסדרים היחודיים שנקבעו לשירות חרדים. היעד הצה"לי, כפי שאושר בממשלה, הוא להכפיל את היקף המתגייסים החרדים לצבא ולהעמידו על 2,400 בשנה החל משנת 2015. עתידו של הפרויקט והמשך העצמתו אינם תלויים בגורם כזה או אחר והרחבתו נמשכת כמתוכנן".

איראן מאשימה את ישראל בחיסול מדען גרעין נוסף בטהרן / חגי הוברמן

מוסטפה אחמדי רושאן, בן 32, מרצה באוניברסיטה ששימש גם כמדען גרעין במתקן להעשרת אורניום בנתאנז, חוסל שלשום בפיגוע מסתורי בטהראן. רוכב אופנוע נצמד למכונית מסוג פז'ו 405 בכיכר כתאבי בטהראן, והשליך לעברה מטען חבלה ממוגנט. המדען שהיה בתוכה נהרג. זמן קצר לאחר מכן חשפה הטלוויזיה האיראנית את זהות ההרוג.

סוכנות ידיעות איראנית בשם 'דנשג'ו', שאף היא קשורה למשמרות המהפכה, דיווחה כי מדובר בדוקטור וכי הוא ניהל את אחד המדורים במתקן הגרעיני בנתאנז. על פי דיווחים מאיראן, באחד הפרויקטים שלו הוא עסק ב"ייצור ממברנה פולימרית להפרדת גז", דבר שייתכן שיכול לקשור אותו לנושא העשרת האורניום, תהליך חשוב במסגרת תוכנית הגרעין של איראן. עוד דווח כי ההרוג עבד בנתאנז משנותיו הראשונות של המתקן הגרעיני, החל את לימודיו בשנת 1999 בתחום הנדסת כימיה באוניברסיטת שריף, והיה פעיל בארגון הסטודנטים של משמרות המהפכה (הבסיג').

זהו המקרה הרביעי של חיסול מסתורי באיראן בשנה האחרונה. ביולי השנה התנקשו אלמונים בחייו של פרופסור דריוש רזאי נג'אד, מדען גרעין איראני, סמוך לביתו. נג'אד היה מדען הגרעין האיראני הרביעי שנרצח בשנה שקדמה לכך. קדמו לו שלושה מבצעי התנקשות נגד פרופסורים לפיזיקה גרעינית שהיו קשורים לתוכנית הגרעין של איראן. שניים, מסעוד עלי מחמודי שחוסל בדיוק החודש לפני שנתיים, ומג'יד שאחרארי 10 חודשים לאחר מכן, נהרגו, והשלישי, פירודאן עבאסי-דווני, נפצע לפני שנה. משהחלים מינה אותו הנשיא, מחמוד אחמדינג'אד, לראש 'ארגון האנרגיה האטומית של איראן'.

הרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ אמר השבוע בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, בסקירתו על המתרחש באיראן, שהשנה הקרובה תהיה "קריטית בחיבור שבין המשך ההתגרענות, השינויים הפנימיים בהנהגה האיראנית, והמשך הלחץ הגובר מצד הקהילה הבינלאומית, ודברים שקורים להם באופן לא טבעי". הוא לא פירט למה התכוון במשפט האחרון.