בשבע 476: קוראים כותבים

שירה או שירות ? | ירייה עצמית ברגל | להישאר לשמוע

בשבע , י"ז בטבת תשע"ב

שירה או שירות ?

בוויכוח על שירת נשים בצה"ל, השאלה האמיתית היא מה הציבור הישראלי מעדיף.

האם הוא מעדיף שהחרדים יוכלו לשרת בצבא וזאת משום שיהיו פטורים מלשמוע שירת נשים, או שמא הוא מעדיף שהחרדים לא יתגייסו בכלל מפני שמחייבים אותם לשמוע שירת נשים?

במקום לעודד את החרדים לשרת בצבא מערימים בפניהם מכשול מיותר. במקום להקל עליהם את ההשתלבות מוסיפים קושי מלאכותי ומיותר. מדוע עניין זה שאינו נמצא בבנק המטרות של צה"ל, נהפך פתאום לסלע מחלוקת? מדוע הרמטכ"ל צריך להוציא 'פקודת יום' בנושא שולי זה? מה באמת רצוי וחשוב יותר לציבור הישראלי - שירת נשים בצה"ל או שירות חרדים בצה"ל ?

                                שמואל פישר, פתח-תקוה

 

ירייה עצמית ברגל

(בתגובה ל'עיר חצויה', גיליון 475)

צר לי מאוד כי במקום לעודד ציבור דתי 'שפוי' ליישב את בית שמש המתרחבת, הצטרפתם מבלי משים לקבוצה הקיצונית והקיקיונית שאינה בוחלת בשום דרך כדי לדחוק את רגלי אותו ציבור מלהתיישב בעיר זו. הכותבת דבורה גינזבורג כבר רואה בעיני רוחה את "העזיבה הגדולה" של הציבור הדתי לאומי את העיר, בדומה לתהליך שעבר על בני ברק. זו פשוט "ירייה עצמית ברגל".

אהרן קורן, פתח תקוה

 

להישאר לשמוע

(בתגובה ל'אין היתרים בשעת כפייה', גיליון 475)
הרב שאול בר אילן, שהיה בכלל בעד סירוב פקודה גם בעת ההתנתקות, למרות דעת רבים מרבני הציונות הדתית, קרא במאמרו לסרב לפקודה להשתתף בטקס עם שירת נשים.

 'בשבע' צריך להציג את המציאות האמיתית. בעת נטישת הצוערים לפני כמה חודשים רוב הצוערים הדתיים נשארו במקום והאזינו לשירת נשים. מאות אלפי דתיים האזינו לשירת נשים מאז קום המדינה. זה קרה במסגרת הפזמונסניף, או במסגרות אחרות כמו ששולי נתן שרה ירושלים של זהב ואף אחד  לא יצא. כששרל'ה שרון שרה מול תושבי היישוב הדתי ברמת הגולן אף אחד לא יצא (רואים את זה בשידורים החוזרים בלילה בערוץ הראשון – אפי איתם והרב יצחק לוי מאזינים לה). גם בתנ"ך מוזכרת שירת נשים לאוזני העם. אי אפשר לפסול את זה בדיעבד, כי היום זה לא נשמע נוח. גם פובליציסטים דתיים וגם רבנים כמו הרב שרלו והרב אבינר יצאו בריש גלי כנגד החיילים שיצאו מהטכס. חשוב להבהיר – צריך לקבל כל השקפת עולם, אבל מי שיוצא באמצע טכס רשמי מטעמי הלכה הוא זה שיוצא מן הכלל.

שי מלר, גבעת שמואל

 

שמה של בוגרת אמונה שזכתה בתחרות עיצוב שטרות הכסף החדשים הוא אסנת אשל, ולא כפי שנכתב בגיליון 475