בשבע 477: ליבו במזרח

יובל טייב רקח אלבום מושקע במיוחד של לחנים ערביים, מילים מזמירות שבת ותפילות ואיכות ווקלית מרשימה

אמציה האיתן , כ"ד בטבת תשע"ב

 

השיר מתחיל כך: "תפילתו של אדם עולה למעלה, ובוקעת את כל הרקיעים. ואנחנו כאן בתפילה לא..." השלימו בעצמכם באופן ספונטני.

גם אתם השלמתם "בתפילה לאללה" או שזה רק הראש הפרוע שלי? נו טוב, אגלה לכם את המשך המילים - "ואנחנו כאן בתפילה לאבא, ששומר עלינו כמו ילדים". המילים והלחן של ישראל סלהוב הביצוע המדהים הוא של יובל טייב, מתוך האלבום החדש 'שמע ישראל'.

יובל טייב גדל על המוזיקה המזרחית והערבית, וכבר בגיל בר מצווה הוציא אלבום ראשון. מאז הוא התקדם במחקר ובלימוד עולם השירה והמוזיקה, והפך למומחה בתחומו. ואכן לא קשה להבחין בידע המקיף והרחב גם בשירים שבחר לאלבום החדש. 'הלילה זה קורה לי' בלחן טורקי, 'ליל הכלולות' בלחן מצרי ו'הללוי-ה' בלחן פורטוגזי. ואם זה לא מספק אתכם, יש גם את 'למסתק' שכולו בערבית, והאמת היא שכל מי שאוהב מוזיקה ערבית איכותית (כמוני למשל) יתחבר לשיר הזה בקלות.

יש לטייב איכות קולית מאוד מיוחדת, מה שאפשר להגדיר ממש כברכת שמיים. הוא יושב היטב על הצלילים הגבוהים (גבוהים מאוד אפילו) נשמע נהדר במעוואלים ולא מאבד את הנעימות גם בצלילים הנמוכים, בקיצור - זמר אמיתי.

פה ושם הוא מרשה לעצמו לפרגן לציבור שפחות רגיל למוזיקה מזרחית אותנטית. כך למשל ב'הללוי-ה' - שיר תפילה יפה ומרגש, שהעיבוד שלו וליווי המקהלה הופכים אותו ליצירה של ממש.

מצאתי בדיסק שילוב מקורי בין המילים של 'ריבון כל העולמים' שאנחנו מזמרים לפני קידוש של ליל שבת, לבין מילותיו של טייב עצמו, כשהתוצאה היא שיר שבת קלאסי, ובו המילים הכי כיפיות (סליחה על הביטוי הלא שגרתי, אבל הכי מתאים לטעמי) מתוך הפיוט "כי הדלקתי נרותיי והצעתי מיטתי והחלפתי שמלותיי לכבוד יום השבת".

כמעט כל זמר שמכבד את עצמו מוציא שיר לליל החתונה, להליכה לחופה, לשבירת הכוס או לליל הכלולות. גם יובל טייב לקח על עצמו את המשימה, והלחן המצרי והמילים של רמי לב מעניקים לזוגות הצעירים, אוהבי הסגנון, שיר מיוחד ומרגש לערב הגדול בחייהם.

אין טעם להכביר מילים על ההשקעה הגדולה שניכרת מכל שורה בשירים, ומכל פתיח מקורי. אתם מוזמנים להאזין בעצמכם, ואם לא תיהנו, כתובת המייל שלי מופיעה כאן בהמשך, להגשת תלונות ותביעות משפטיות.

seret@etrog.tv