בשבע 477: שביתה למען התושבים?

לשביתה ברשויות המקומיות מספר סיבות, ביניהן: פיקוח הדוק על תרומות לרשויות, הרחבת ההנחות בארנונה ללא מימון חלופי והגברת הבקרה על כספי הפיס שמועברים לעיריות * אך יש ראשי עיריות שסוברים שהמניעים לשביתה שונים לגמרישלמה פיוטקובסקי , כ"ד בטבת תשע"ב

מרכז השלטון המקומי, פורום ראשי הרשויות החזקות ('פורום ה-15') ומרכז המועצות האזוריות פתחו ביום שני השבוע בשביתה ללא הגבלת זמן. זאת בשל מה שהם מכנים "פגיעה באזרחי ישראל דרך חקיקת עשרות גזרות חברתיות והכבדת יוקר המחיה על האזרח". במרכז השלטון המקומי הסבירו כי "השביתה נועדה להציל את כספם של האזרחים מגל הצעות חוק פופוליסטיות של חברי כנסת ושרים וכן של פקידי מדינה משועממים. משמעות החקיקה וההצעות הללו היא פשוטה. הכנסת יד גסה לכיסם של האזרחים, כדי לתת לגורמי אינטרס שונים פטורים מארנונה. וזאת תוך פגיעה קשה ברווחתם, בחינוך, בביטחון התלמידים, בהסעות, באיכות האוויר, באוכלוסיות הרווחה, בתרבות ובגמלאים".

מה שובת? כמעט הכל. בשלטון המקומי אומרים כי השביתה מקיפה את כלל השירותים שנותנות הרשויות המקומית. עובדי הרשויות בכל המוסדות, ללא יוצא מן הכלל, לא עובדים ויגיעו לאסיפות הסברה, דבר שיגרום לשיבושים קשים מאוד במערכות שלמות. לא יינתנו שירותי רווחה כלל, לא יינתנו דו"חות, לא תפונה אשפה, לא ייעשו בדיקות וטרינריות למזון (בשר, עופות, דגים) הנכנס לערים וייפסקו שירותי הניקיון, כולל מיקור חוץ. בערים ובמועצות צפויות להיערם ערימות זבל וצפויים שיבושי תנועה קשים. ברשויות לא תתקיים קבלת קהל. השיטור העירוני לא יפעל וכן לא ייעשו עבודות אחזקה. חוגים ופעילויות במתנ"סים שמופעלים על ידי הרשויות המקומיות – לא יפעלו.

 מי יממן את ההנחות?

מה זה ועל מה זה? הסיבות לשביתה מגוונות והכתובת אינה אחת. הסוגיות שמטרידות את ראשי הערים הן רבות, אולם הבולטות שבהן הן חמש. הראשונה היא המע"מ על המים. עם העברת משק המים בישראל, אשר היה נתון לשליטת השלטון המקומי, לידי תאגידי המים, החלה המדינה לגבות מהתושבים מע"מ על תשלומי המים. ברשויות המקומיות טוענים כי מדובר במס חדש המוטל על התושבים ודורשים לבטל באופן מיידי את התשלום. סוגיה שנייה שמטרידה את ראשי הרשויות היא ההקלות בארנונה, שעליהן חתם שר הפנים אלי ישי. השר ישי החליט לקראת שנת 2012 לשנות את מפת ההנחות בארנונה, ולהוסיף שורה נוספת של הקלות. ראשי הרשויות טוענים כי השר ישי פוגע בהכנסות הרשויות באופן פופוליסטי, בה בשעה שהוא אינו מצביע על מקורות הכנסה חלופיים שיאפשרו לכסות את הבור התקציבי שההנחות החדשות יוצרות. טענה שנייה בקשר להנחות החדשות נוגעת לזכאים החדשים. לדברי ראשי הרשויות, כמה מההנחות החדשות, במיוחד אלו אשר נוגעות למשפחות ברוכות ילדים, נתפרו בדיוק למידותיהן של משפחות חרדיות, שתסובסדנה על ידי משפחות חילוניות.

הסוגיה הבעייתית השלישית עליה מצביעים ראשי הרשויות נוגעת למה שמכנים שם "גל חקיקה פופוליסטי" של הכנסת, אשר נושא בחובו פטור מארנונה למוסדות שונים, ביניהם ישיבות הסדר ומכינות קדם צבאיות. הפטורים הוסדרו בחקיקה, אך לטענת ראשי הרשויות איש לא נתן את דעתו לשאלה מהיכן תגבה הרשות את הכסף שאבד. בנוסף לכך, טוענים ראשי הרשויות כי גל החקיקה הוסיף לרשויות משימות, כאלו שעולות כסף רב, אולם איש לא הצמיד למשימות הללו מקורות מימון לצורך ביצוען.

הכתובת לסוגיה הרביעית שמעלים ראשי הרשויות היא פקידים, במקרה הזה ממשרד המשפטים, אשר החליטו לעשות סדר בכל נושא התרומות לרשויות המקומיות. עד היום הגביל החוק את התרומות שרשאים לגייס הנבחרים ברשויות, אולם הרשות עצמה, בין אם ישירות ובין אם באמצעות קרנות מסונפות, יכלה לגייס תרומות ללא הגבלה. ראשי רשויות בעלי יכולות גיוס מרשימות, או כאלו שעריהן סובלות מבעיות שמצטלמות היטב, הצליחו להוסיף בדרך זו כספים רבים למערכות העירוניות. הבעיה היא כמובן החשש מהשפעה לא הוגנת של אותם נדבנים, בדרך כלל אנשי עסקים מקושרים ומשפיעים, על הנעשה באותן רשויות מקומיות. במשרד המשפטים החליטו לטפל בנושא התרומות לרשויות המקומיות, אולם לא הסתפקו בכך. הם קבעו שעד להסדרת הנושא ייאסר על הרשויות לגייס תרומות. חשוב להבין כי ישנן רשויות שבהן הנזק יהיה עיכוב בבנייתו של היכל תרבות או בנייתה של טיילת, אולם ישנן רשויות שבהן מדובר בעצירת פרויקטים חשובים ומרכזיים.

הסוגיה החמישית נוגעת למוסד המוכר לכולנו, מפעל הפיס. אין מי שלא נתקל באולם פיס, אשכול פיס או בשאר המוסדות העירוניים הנעזרים במימון של מפעל הפיס. מערכת היחסים בין השלטון המקומי למפעל הפיס, שיסודותיה עוד בימי הקמתו של הפיס, מאוימת בימים אלו על ידי פקידי האוצר. מתברר שבאוצר דורשים כעת כי הכסף שעובר ממפעל הפיס לרשויות המקומיות, אשר שותפות בבעלות על מפעל הפיס, יעצור ל'חניית ביניים' במשרד האוצר. ברשויות רואים בדרישה ניסיון נוסף לפגוע בשירות לאזרח, ודורשים להמשיך את ההסדרים שנהגו בעשרות השנים האחרונות.

"שביתה פוליטית"

אולם, מתברר שלא כל ראשי הרשויות בטוחים שהסיבה לשביתה במועד הנוכחי היא חמש הסוגיות שפירטנו, ויש כאלה שמאמינים כי מדובר בשביתה פוליטית. ראשי רשויות מהליכוד, בראשם שמעון גפסו מנצרת עילית, אף החליטו לפרוש מהשביתה בסופו של היום הראשון. גפסו שיגר מכתב ליו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, בו הוא מבהיר לו כי ראשי הרשויות מטעם הליכוד מתכוונים לשבור את השביתה, וכי הם קוראים למרכז השלטון המקומי לנהוג כמוהם, ולהעניק לראש הממשלה, בנימין נתניהו, פסק זמן של חודש, על מנת לפתור את הסוגיות העומדות על הפרק. "בשם ראשי הרשויות מסיעת הליכוד אני פונה אליך להיענות לבקשת ראש הממשלה ולאפשר לו לפתור את הבעיות הנקובות תוך חודש, ובמקביל להמשיך ולהפעיל את הרשויות כדי לתת את השירותים הנדרשים לאוכלוסייה", כתב גפסו לבוחבוט. "בשם ראשי הרשויות אני מבקש ממך להיענות ולכבד את בקשתו של ראש הממשלה. לידיעתך, אנו ראשי הרשויות מסיעת הליכוד הודענו לראש הממשלה שבכוונתנו לסיים את השביתה מחר ולחזור לשגרה".