בשבע 477: דרוש פיקוח על החברה לפיתוח

תושבי מצפה אביחי, שהושלכו מבתיהם באישון לילה מקפיא,

רבקי גולדפינגר , כ"ד בטבת תשע"ב

 

 


יאיר וולף, יו"ר החברה לפיתוח גוש עציון: "אחרי המקרה הודענו לצבא שאנחנו רואים בחומרה את העניין, שנעשה בניגוד לסיכומים המפורשים בינינו. אני מקווה שהצבא לא יעשה יותר שימוש לרעה בכלים שאנחנו נותנים לו. המציאות הזו היא בלתי נסבלת מבחינתנו" מאות שוטרי מג"ב, יס"מ ופקחי המינהל האזרחי


מרים פליישמן, מצפה אביחי: "דיברנו עם הנהג והבהרנו לו את המשמעות החמורה של ההסעה, אבל הוא דחה אותנו בביטול וביקש שרק ניתן לו להמשיך לעבוד. ביקשנו ממנו לפחות לבדוק את הציוד שנלקח מאיתנו, אבל הנהג משום מה הגן עליהם ונסע במהירות מהמקום"
 תושבי מצפה אביחי, שהושלכו מבתיהם באישון לילה מקפיא, נדהמו לגלות אוטובוס של החברה לפיתוח גוש עציון מסיע את הפועלים הערבים שהגיעו לארוז את חפציהם * במועצת גוש עציון מגנים מכל וכל את המקרה, מסבירים שמדובר בטעות אנוש ותוקפים את צה"ל על השימוש הציני ברכוש המועצה נגד ההתיישבות 

 

 

מאות שוטרי צג"ב ופקחי המינהל האזרחי,פשטו  בשעות הקטנות של ליל יום רביעי שעבר על המאחז מצפה אביחי הסמוך לקריית ארבע. קודם לפינוי חסמו הכוחות את הצירים המובילים למקום. הם פרצו ללא התרעה מוקדמת לבתי שמונה המשפחות ודירת הרווקים במקום, תוך שבירה וניפוץ של דלתות הבתים במקלות ובאלות. מיד עם פריצתם פנימה הודיעו השוטרים לתושבים כי עליהם לעזוב במהירות את בתיהם. השוטרים הורו להורים: "קחו את הילדים, תתארגנו על דברים חמים ואתם מתפנים ברגע זה, עכשיו".

באותו הזמן עמדה הטמפרטורה בחוץ על קרוב לאפס מעלות. הקור היה מקפיא וחודר לעצמות. נשים, תינוקות וילדים קטנים נאלצו לצאת ללא דיחוי ממיטותיהם החמות היישר אל מזג האוויר הסוער. מרים פליישמן (37), תושבת המאחז הנמצאת בחודשי הריון מתקדמים, הופתעה אף היא מהפריצה הכוחנית אל סלון ביתה. "ישנתי בבית עם שישה משבעת ילדיי. פתאום, בסביבות השעה שתיים וחצי בלילה, שמענו 'בומים' חזקים מכיוון דלת הכניסה. הדלת היתה נעולה והם פרצו אותה בבת אחת. קפצתי מהמיטה וראיתי שוטרים עומדים אצלי בסלון", היא משחזרת. "הם אמרו לנו 'יאללה, תתלבשו מהר ותצאו'. הם מאוד הלחיצו אותנו להזדרז". מרים התארגנה ליציאה. היא הלבישה את ילדיה בבגדים חמים ופנתה לכיוון הרכב המשפחתי, אך השוטרים סירבו לאפשר לה ולילדיה להיכנס לרכבם הפרטי. "הם התחילו לדחוף ולהדוף את הילדים שלי מהרכב, והבהירו שהיציאה היא מאורגנת ולא ברכבים שלנו", מספרת מרים. "ראיתי שהקטנה שלי בת הארבע מתחילה לרעוד ולהילחץ מכל הסיטואציה הלא פשוטה הזו, והחלטתי לא להתעקש עם החיילים על הכניסה לרכב".

בני משפחת פליישמן החלו צועדים רגלית בקור המקפיא של הרי חברון יחד עם שאר התושבים המפונים, עד לכניסה לגבעה, מרחק של כמה מאות מטרים. שם המתינה להם הסעה שלקחה אותם לקריית ארבע. לאחר פינוי התושבים מהשטח החלו הכוחות במלאכת ההריסה. פועלים ערבים שנשכרו בידי המינהל האזרחי נכנסו לבתים הריקים כדי לארוז את רכוש המתיישבים. כשסיימו את עבודתם, הרסו כלים כבדים את המבנים במאחז.

חוזרים לבנות

מצפה אביחי הינו מאחז שהוקם בשנת תשס"ו על ידי תלמידי מחזור י"ד בישיבה התיכונית קריית ארבע. הוא ממוקם על גבעה 18 הנמצאת בקרבת הישיבה ובתוך שטחה המוניציפלי של קריית ארבע. המאחז קרוי על שם אביחי לוי הי"ד, שנרצח בפיגוע ירי סמוך לבית חג"י שבהר חברון. המאחז נהרס כמה פעמים בעבר, ונבנה שוב ושוב מחדש. גם הפעם, למרות הקושי האישי והכלכלי הכרוך בדבר, במצפה אביחי נחושים לבנות מחדש את שנהרס. "אנחנו לא שוקעים בעכשיו וברגע, אלא מסתכלים קדימה אל האופק. לנו ברור שזו הארץ שלנו וזו האדמה של עם ישראל  והסוף הטוב, בעזרת ה', כבר ידוע מראש", מדגישה פליישמן. "אנחנו נמשיך ליישב במרץ את מצפה אביחי. כבר למחרת בשעה עשר בבוקר נערכה הזמנה גדולה מאוד של ציוד לבניית הבתים מחדש. אחרי ההרס פנו אלינו שתי משפחות נוספות וביקשו להצטרף. אנחנו חוזרים לשם, אין שום שאלה על כך".

פליישמן מלינה על הפינוי בחשכת לילה תוך פגיעה בילדים, אך מציינת כי הדגש חייב להיות על גירוש יהודים מאדמות הארץ. "אני חושבת שלזרוק נשים הרות לקור הנורא, להוציא ילדים קטנים בפיג'מות ממיטותיהם באמצע הלילה ולהותיר משפחות ללא קורת גג הוא מעשה לא אנושי ולא מוסרי. אבל עצם הגירוש של יהודים מאדמתם זוהי הבגידה הגדולה, ואין דבר יותר חמור מזה".

הפורום המשפטי למען א"י פנה למפכ"ל המשטרה ולאלוף הפיקוד בדרישה שיבדקו מי אחראי לפגיעה בזכויות הילדים הקטנים בפינוי. עו"ד אביטל צחור מהפורום ציינה בפנייתה כי פינוי המאחז, אשר התבצע באישון לילה, תוך התפרצות של הכוחות לבתים בצעקות, הוצאת ילדים ותינוקות נמים ממיטותיהם אל מחוץ לביתם בקור מקפיא, והובלתם ברגל מן הגבעה, מהווה הפרה בוטה וגסה של זכויות הילדים. עוד כתבה עו"ד צחור כי "על פניו, קשה למצוא סיבה אמיתית שחייבה את הפגיעה בילדים, את הסיכון החמור לבריאותם הפיזית והנפשית ואת גרימת הטראומה הבלתי נתפשת שאין לתאר. מדובר בפגיעה קשה שלא היתה מחויבת המציאות, ושבמשטרה ובצה"ל חייב מי שגרם לכך ליתן את הדין על המעשה".

כאילו לא די בפינוי עצמו, מדווחים תושבי המאחז כי הפועלים הערבים שהובאו במטרה לארוז את הציוד בבתיהם, גנבו באין מפריע תכשיטים, כלי עבודה וחפצי ערך שונים. "מדובר ברכוש פרטי בעל ערך אישי וכספי רב. שקי שינה, תכשיטים, ציוד, כלים... מה לא? ראינו בעיניים שלנו ערבים סוחבים שקיות עם דברים שלנו ועולים באין מפריע לאוטובוס", מספרת מרים פליישמן. "הם הלכו עם כלי עבודה שלנו בלי בעיה".

לא ביקשתם את עזרת השוטרים שהיו במקום?

"אמרנו לשוטרים 'תסתכלו, הם גונבים ציוד שלנו, בבקשה תבדקו מה קורה כאן' אבל השוטרים רק ענו בחוסר אכפתיות 'לכו להגיש תלונה במשטרה'. אני חייבת לציין גם שהפועלים האלו ארזו את הציוד בצורה מבישה", מאשימה פליישמן. "הם זרקו בקרטונים מכל הבא ליד. הם שמו אוכל מהמקרר יחד עם ביגוד ומצעים. הכל נמרח, התלכלך והיה מלא בבוץ. הושחתו ונשברו לתושבים ארונות, מכונות כביסה, מקררים. הידיעה שפועלים ערבים הם שותפים פעילים להריסה של בתים בארץ ישראל מאוד קשה. זו השפלה ופגיעה לאומית בעם ישראל", היא נאנחת.

"חברה לפיתוח או להרס?"

ביקורת חריפה הופנתה השבוע גם כלפי 'החברה לפיתוח גוש עציון', שהובילה את הפועלים הערבים למקום. העובדים הוסעו באוטובוס של החברה, הנמצאת בבעלות המועצה האזורית גוש עציון. יודגש כי אין מדובר בפעם הראשונה בה אוטובוסים של החברות לפיתוח ביהודה ושומרון משתתפים, במודע או שלא במודע, בהרס מאחזים. לפני כשישה חודשים, בפינוי גבעת 'עלי עין' בגוש שילה, הסיע אוטובוס של 'החברה לפיתוח גוש עציון' את הכוחות שהרסו את המאחז. ראש המועצה דאז, שאול גולדשטיין, הביע התנגדות לכך וציין כי ייבחנו צעדים למניעת אירועים כאלו בעתיד. אך למרות זאת, בפינוי בשבוע שעבר התברר כי על אף ההצהרות הנחרצות - בשטח לא נעשה דבר.

סיועה של החברה לפינוי, קומם השבוע את אנשי המאחז ותושבי גוש עציון. צור-נתן דורני, תושב מצפה אביחי, מביע את מורת רוחו: "זה היה מחזה מזעזע לראות את האוטובוס של 'החברה לפיתוח גוש עציון' מביא את העובדים שדאגו להרוס את המאחז. חשבנו שהחברה לפיתוח גוש עציון היא חברה שדואגת לפיתוח ולא להרס ההתיישבות". מרים פליישמן מספרת כי התושבים הנדהמים פנו ישירות לנהג האוטובוס בבקשה שיימנע מהסעת הפועלים. "דיברנו איתו והבהרנו לו את המשמעות החמורה של ההסעה, אבל הוא דחה אותנו בביטול וביקש שרק ניתן לו להמשיך לעבוד. ביקשנו ממנו לפחות לבדוק את הציוד שנלקח מאיתנו, אבל הנהג משום מה הגן עליהם ונסע במהירות מהמקום".

ראש מועצת גוש עציון ויו"ר 'החברה לפיתוח גוש עציון', יאיר וולף, המתמודד בימים אלו על ראשות המועצה, מבהיר בשיחה עם 'בשבע' כי הוא מתנגד בכל תוקף למקרים כגון אלו: "השימוש שנעשה באוטובוסים של 'החברה לפיתוח גוש עציון' הוא שימוש ציני ומקומם", אומר וולף. "במקרה המדובר, לנהג האוטובוס שהוא תושב קריית ארבע לא היה מושג על הפינוי העומד להתרחש. הוא קיבל הוראה להביא חיילים למשימה צה"לית באזור, ולאחר שהוריד את החיילים הלך לביתו לנוח. לעת בוקר, כשהוא נקרא לחזור כדי לקחת את החיילים, הועלו הפועלים לאוטובוס. הטעות היתה שהוא לא יצר קשר עם הממונים עליו כדי להתייעץ. בפירוש הוא היה צריך לסרב להסיע אותם. הנהג חש מבוכה עצומה מכל הסיפור. לצערי, הוא פעל בחוסר שיקול דעת".

זה לא מקרה ראשון, האם החברה הבהירה בעבר לעובדיה כיצד לנהוג במקרים כגון אלו?

"הנהגים בחברה יודעים את עמדת יו"ר החברה וחברי הדירקטוריון בסוגיה הזו. אנחנו מתנגדים בכל תוקף לשימוש בכלים שלנו לצורך פינוי יהודים, נקודה. אומר יותר מזה, גם המפעילים הצה"ליים ידעו זאת ועשו שימוש לא הוגן באותו נהג תמים. אחרי המקרה הודענו לצבא שאנחנו רואים בחומרה את העניין, שנעשה בניגוד לסיכומים המפורשים בינינו. אני מקווה שהצבא לא יעשה יותר שימוש לרעה בכלים שאנחנו נותנים לו. המציאות הזו היא בלתי נסבלת מבחינתנו", מדגיש וולף.

כיצד אתה מתכוון לפעול כדי שלא יישנו מקרים כאלו בעתיד?

"הוצאתי הוראה מפורשת הכוללת איסור מוחלט על ביצוע עתידי של פעילות שכזו. לא ניתן יד לפינוי של יהודים. תפקידנו הוא לפתח ולא לתת יד להחרבה", הוא מצהיר.

דוידי פרל, יו"ר ועד היישוב אלון שבות ומתמודד לראשות מועצת גוש עציון, פנה השבוע במכתב תלונה למנכ"ל החברה לפיתוח גוש עציון. "אין זה ראוי שהחברה לפיתוח, המייצגת את תושבי גוש עציון, תיקח חלק פעיל בהליך שהתבצע בחוסר רגישות ואנושיות כלפי המתיישבים באמצע הלילה, תחת גשם כבד וקור מקפיא. זאת, למרות שברור לכולם כי ההחלטה על מועד הפינוי ואופן ביצועו התקבלה ללא שום קשר לחברה לפיתוח", כותב פרל, "אין ספק כי שיתוף הפעולה של החברה לפיתוח בפינוי מהווה פגיעה קשה ברגשות תושבי גוש עציון, שרובם ככולם מחוברים ואוהדים את מפעל ההתיישבות בכל רחבי יהודה ושומרון, ורואים בה ערך ציוני ויהודי חשוב. זאת, ללא כל קשר להשקפתם לגבי סוגיית המאחזים בכלל והמאחז מצפה אביחי בפרט".

עוד הוסיף פרל כי "בימים אלו עומדת סוגיית המאחזים על סדר היום הציבורי, ושיתוף פעולה כלשהו מצד ההתיישבות בהרס מאחז מעביר מסר חמור של לגיטימציה והסכמה בפועל לפעולות אלו", מזהיר פרל במכתבו. בנוסף ביקש פרל ממנכ"ל החברה כי יבדוק את התנהלות החברה בפרשה בהקדם וינחה כי "החברה לפיתוח גוש עציון לא תיקח חלק בפעילויות שנויות במחלוקת, העלולות לפגוע ברגשות בעלי החברה שהם בעצם כולנו - תושבי גוש עציון".

יו"ר ועד מתיישבי יהודה בועז העצני מודאג ממציאות בה מופנים הכלים שברשות המועצות ביו"ש דווקא נגד ההתיישבות. "זה מצב בלתי נתפש. אני מצפה מכל ראשי המועצות ביהודה ושומרון לא למכור לתליין את חבל התלייה תמורת רווח מפוקפק של כמה מטרים מהחבל", אומר העצני ופונה לציבור הרחב: "אני מצפה מכלל התושבים שלא ישתקו ולא ישלימו עם ראשי מועצות שמעניקים מהאוטובוסים שברשותם כדי שישרתו את כוחות החורבן והעקירה".

rivki@besheva.co.il