בשבע 477: מסתמן: החוק להסדרת מגרון יעלה להצבעה במליאה בשבוע הבא

קצין בכיר בפיקוד מרכז:פינוי מגרון יהיה קשה כמו ההתנתקות

חגית רוזנבאום (רוטנברג) וחגי הוברמן , כ"ד בטבת תשע"ב

שרת התרבות והספורט ערכה השבוע (שלישי) ביקור במועצת מטה בנימין. הביקור כלל גם סיור ביישוב מגרון, שם אמרה השרה לבנת כי היא "מאמינה שצריכה להיות הסדרה חוקית של המאחזים ביו"ש בכלל, ובתוך כך גם של מגרון, בשיתוף התושבים שהתיישבו ביישוב מתוך תחושת מחויבות ושליחות". לבנת הוסיפה כי "התושבים התיישבו כאן בתמיכתן של ממשלות קודמות מבלי לפגוע באיש, ולא כאקט של התרסה. לכן על הממשלה לגלות כלפיהם אחריות". לדבריה, "יש לממשלה מחויבות כלפיהם. לבוא ולעקור אותם היום שלא בדרך של הסדרה חוקית, יהיה בבחינת מעשה לא דמוקרטי ולא מוסרי".

המהלך המסתמן בעניין קידום החוק להסדרת מגרון, לאחר שראש הממשלה והשר בגין טרפדו את העלאתו לדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה, הוא כי הצעת החוק תעלה להצבעה במליאת הכנסת ביום רביעי הבא. ביום שני הקרוב צפויה הנהלת הקואליציה להתכנס ולהחליט על חופש הצבעה בהצעת החוק המדוברת. הדבר צפוי להעמיד את שרי הממשלה הימניים בדילמה, שכן יהיה עליהם לבחור בין הצבעה לפי צו מצפונם – לאחר שרובם הצהירו על תמיכה בחוק, ונאמנות לבוחריהם, לבין ציות לראש הממשלה, שמתנגד להצעה. במטה המשותף ידרשו מהשרים "להצביע בהתאם לצו מצפונם, כיוון שיש להם לכך את כל התוקף המוסרי. יש רוב מוחלט בממשלה בעד החוק, ורק ראש הממשלה מונע זאת", אומרים במטה.

 

ביניים: קצין בכיר מזהיר: פינוי מגרון בעייתי

"פינוי מגרון הוא לא עוד פינוי של מאחז. מגרון זה יישוב. זה יותר דומה להתנתקות מאשר לפינוי מאחזים. מדובר בפינוי חסר תקדים לעומת כל מה שעשינו עד עתה".

כך אמר שלשום קצין בכיר בפיקוד מרכז בשיחה עם כתבים, בהתייחסו לאפשרות שהיישוב מגרון ייעקר בסוף חודש מרץ הקרוב. הקצין העריך שהעקירה במגרון, בניגוד לפינויי מאחזים, לא תסתיים בלילה אחד. "לדעתי גם התגובה של המתיישבים תהיה יותר משמעותית. הצעד הזה יפגע גם בפן הביטחוני", אמר הקצין הבכיר.

לגבי הטענות שבצה"ל ממדרים קצינים מתנחלים ממידע על תוכניות לפינוי מאחזים, אמר הקצין הבכיר כי "הקשר בין ההתיישבות לצבא הוא חזק והדוק. היכולת לממש את המשימה תלויה גם בקשר עם ההתיישבות. אנו ממדרים מידע לא לפי סוג האנשים. גם מג"דים יודעים לפעמים מה קורה מאוחר יותר. ברגע שמתחיל פינוי אנו מיידעים את הקב"ט, הרבש"ץ, ראש המועצה ועובדים סוציאליים". לגבי האירוע שהיה בבסיס חטמ"ר אפרים במחנה קדומים, כאשר צעירים יהודים פלשו לתוכו, הודה הקצין הבכיר שהטיפול התקשורתי חרג מפרופורציה. "הנושא קיבל תהודה בגלל הזרקורים שכוונו לשם באותו לילה. אירועים כאלו כבר קרו בעבר", אמר.

 

***מאמר*****

בועז העצני

צומת גורלי במגרון

סוגיית מגרון הפכה למקרה מבחן בעל משמעויות רבות. מדובר בחורבן יישוב של ממש, בפעם הראשונה מאז הגירוש הגדול, ואם לא די בכך, מדובר רק בפתיח למסע הרס סדרתי של שורת יישובים ושכונות שהעיסוק בהם נדחה לעת עתה בכמה חודשים. שוב, הליכוד הוא העומד להרוס יישוב – דבר ששום ממשלת שמאל לא העזה לעשות מעולם.

וישנו גם הצדק. אלון מורה הוקמה בעבר על אדמות הכפר רוג'ייב, נעקרה בצו בג"ץ, והועברה למיקומה הנוכחי כי נעשה עוול אמיתי לערבים שאדמתם נלקחה בתואנת שווא ביטחונית. בימינו, למרות מאמצי השמאל הכנים, לא נמצאו ערבים שמסוגלים להוכיח שאדמת מגרון שייכת להם, וברור כי עקירה, לאחר כישלון משפטי ערבי צורב בהוכחת הבעלות על הקרקע, אינה אלא התנכלות לשמה. מכאן שחקיקה שתבלום את ההרס תהווה תיקון היסטורי. זה יהיה סופו של מסע רדיפה והרס פוליטי בתירוצים משפטיים כלפי מגרון והבאים בתור, כמו גם טיפול גמילה של הליכוד ממסלול עקירת הישיובים שאליו נקלע שוב ושוב, לפעמים מרוב כוונות טובות.

זהו גם מבחן לעוצמתה של המעורבות הפוליטית של הימין האידיאולוגי במערכת הפוליטית. מצביעי המפלגות הדתיות חייבים להבהיר לנבחריהם עד כמה מדובר במבחן מכריע, ותפקידם של מתפקדי הליכוד ופעיליהם דומה. גם הם חייבים להבהיר לנציגיהם באופן שלא יותיר מקום לטעויות, שלאחר כישלונם בנושאים המכריעים - עצירת ההכרה במדינה פלשתינית וההקפאה, תקבע מניעת הריסת מגרון את האמון בהם, בכושר עמידתם וביכולותיהם. הם יבחנו האם הם מסוגלים לעמוד מול נתניהו וברק על הסוגיות האסטרטגיות או מסתפקים בליקוט פירורים עבורנו ותו לא.

חלק מהשרים העוסקים בסוגיה נוטים לקבל את אופציית ההעתקה של מגרון מרחק מה דרומה. ההצעה הזו אינה רצינית כי פיסת הקרקע החלופית המוצעת מזערית, והיא אף אינה נותנת מענה עקרוני לבעיות דומות של יישובים נוספים. עיסקת ההעתקה נתמכת על ידי זאב חבר, זמביש, שלזכותו נרשמו הישגים התיישבותיים אדירים, כולל בכמה וכמה עיסקאות מעולות בעבר. אלא שפתרון בעיית מגרון בעיסקה בעייתית, שאינה אלא עקירת יישוב בלתי נסבלת ובלתי צודקת, מה גם שלא יהיה בכך פתרון להמשך רשימת הקטל של השמאל, בג"ץ וברק.

מכל חברי הקואליציה נופל על זאב אלקין עול מיוחד. תפקידו כיו"ר הקואליציה מחייב אותו לדאוג שהחוק יעבור לאחר שיכריע בין לחצי ברק ונתניהו המקבלים עידוד מזמביש המסכים ל"העתקה", לבין דרכו, מצפונו ודרישת ציבור הבוחרים. הכרעתו לשבט או לחסד מגרון תימדד בהצלחת החקיקה הגורלית הזו, מבלי שנותר מרחב לוויתורים טקטיים או פשרות. זה הרגע שבו חייבים המתפקדים להודיע לחברי הכנסת והשרים, שנקעה נפשם מהכישלון המתמשך בעצירת רדיפת ההתיישבות שהפכה לברירת המחדל ומהקלילות הבלתי נסבלת שבה מחליטים, אפילו בכנסת ובממשלה הנוכחיות, על עקירת יישוב יהודי.

 

*****מבזקים

ישראל וארצות הברית דחו תרגיל משותף, מהגדולים ביותר שנעשו אי פעם, בשל בעיות תקציביות מצד מערכת הביטחון. על פי סיכום בין השר אהוד ברק למקבילו האמריקני לאון פאנטה, ייערך התרגיל לקראת תחילת שנת 2013.

 

יושבת ראש קדימה, ציפי לבני, הודיעה כי הבחירות הפנימיות לראשות המפלגה יוקדמו וייערכו ב-27 במרץ. עד כה הודיעו 13 מחברי סיעת קדימה על תמיכתם בציפי לבני, ולפי שעה הכריז רק שאול מופז על התמודדות נגדה.

 

מתיחות בין יושב ראש ועדת חוץ והביטחון של הכנסת שאול מופז וראש הממשלה בנימין נתניהו: מופז הורה למנהל הוועדה שלא לאפשר לדובריו של ראש הממשלה להשתתף בישיבות הוועדה. זאת לאחר שהעבירו לעיתונאים אמירות שיוחסו למופז ובהן האשמות שהרמטכ"ל העביר דיווח שקרי לשרים.

 

בג"ץ דחה את עתירת התנועה לאיכות השלטון נגד החוק המכונה 'חוק גרוניס'. יוזם החוק, יו"ר האיחוד הלאומי ח"כ יעקב כץ (כצל'ה), בירך על דחיית העתירה ואמר כי היעד הבא שלו הוא לשלול מבית המשפט העליון את הסמכות לפסול חוקים של הכנסת.

 

השלב השני של פרויקט הולילנד, שהפך משם של מתחם מגורים לפרשה משפטית סבוכה והמלצה להגשת כתבי אישום, יוצא לדרך, אבל בגירסה מצומצמת. לראשונה תוכנן מתחם מסוג זה על ידי משרד שקיצץ באופן משמעותי את אחוזי הבנייה בו.