בשבע 477: מוזיקה תחת מתקפה?

קול המוזיקה היא עבורי פינה של שקט, בלי פרסומות, באיכות ובתדר מתאים לי.

שמואל אדלמן , כ"ד בטבת תשע"ב

דורי קליין אוהבת מאוד מוזיקה. כשעלתה לארץ לפני שנים רבות שמחה למצוא את קול המוזיקה. "שמחתי לגלות שיש כאן תחנה שמשמיעה מוזיקה קלאסית", היא אומרת, "קול המוזיקה היא עבורי פינה של שקט, בלי פרסומות, באיכות ובתדר מתאים לי. זו תחנה שמכבדת את האינטליגנציה, ולא מטרטרת את המאזין בצרכנות".

דורי העובדת כמוזיקאית וכליצנית רפואית משתמשת במוזיקה קלאסית בעבודתה עם מגוון אוכלוסיות. "חשוב לי להגיש לילדים מוזיקה שמעלה את הנפש גבוה, מוזיקה שחורגת מתרבות הצריכה והרייטינג. במפגשים שלי ילדים מאזינים למוזיקה ללא שיפוטיות, נהנים מאוד ומבקשים השמעה נוספת".

קול המוזיקה, המשדרת גם ג'ז, מוזיקת עמים ותוכניות מלל, נהנית מרייטינג של עד 9 אחוזים שנחשב לגבוה באופן יחסי. מדי פעם נשמעים קולות לסגירת התחנה, אך לחץ ציבורי מונע זאת בטענה כי לתחנה יש חשיבות החורגת מתחום הרייטינג.

בתחילת השבוע פורסם ב'הארץ' מאמר מערכת הקורא "להציל את קול המוזיקה מסגירה". 'הארץ' ציטט גילוי דעת אנונימי של כמה מעובדי קול המוזיקה הטוענים כי "רשות השידור נחושה בדעתה לחסל את התחנה ומינוי המנהל החדש, אריה יאס, החסר כל ידע מוזיקלי, הוא צעד ברור בכיוון זה". העובדים רואים במינויו "סטירת לחי מצלצלת, חוסר סבירות קיצוני, רמיסה של כל ערכי המקצועיות והיושרה".

ב'הארץ' קראו לבנימין נתניהו לבטל את מינויו של יאס ולמנות תחתיו "איש מוזיקה ראוי, שימלא את תקניה של התחנה ויציל את אוצרותיה הארכיוניים הנתונים בסכנה". אזרחים רבים מיהרו לחתום על עצומה הקוראת לעצור את סגירת התחנה, ביניהם גם דורי.

מודאגים מהרס התרבות פנינו לרשות השידור, שמיהרה לדחות את הטענות מכל וכל. "מדובר בספינים שמפיצים גורמים אינטרסנטיים מתוך רשות השידור, שחלקם מככב בדו"ח מבקר המדינה החמור ביותר בתולדותיה", נאמר בתגובת דובר רשות השידור.

"יו"ר רשות השידור, ד"ר אמיר גילת ומנכ"ל הרשות יוני בן-מנחם, הודיעו בוועדת התוכן של מליאת הרשות כי הם דוחים על הסף את הפרסומים והשמועות הזדוניות בדבר החלטה, כביכול, לסגור את רשת 'קול המוזיקה'. המוסדות וההנהלה מייחסים חשיבות רבה לרשת 'קול המוזיקה' שהינה נדבך חשוב בשידור הציבורי".

לגבי הטענות על המנהל הנכנס אומרים ברשות השידור: "אריה יאס מביא עימו ראייה רחבה וחדשנות במטרה לייצב את הרשת, לחזקה ולעשות מאמץ להגביר את חשיפתה בפני קהל נוסף".

לא ברור האם ב'הארץ' מיהרו מדי לקבוע עמדה, או שמא לא יכלו לוותר על עוד הזדמנות לבקר את נתניהו. כרגע נראה שחובבי המוזיקה הקלאסית יכולים להמשיך להאזין לה ברוב קשב.