בשבע 477: עונש כבד לאחד מרוצחי בני משפחת פוגל הי"ד

רב היישוב איתמר: "ראוי היה לגזור עונש מוות על הרוצח של משפחת פוגל"

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ"ד בטבת תשע"ב

בית הדין הצבאי בסלאם גזר ביום שני השבוע עונש של חמישה מאסרי עולם ושבע שנות מאסר נוספות על אמג'ד עוואד, אשר הורשע כי רצח יחד עם בן דודו, חכים עוואד, את חמשת בני משפחת פוגל, האב הרב אודי, האם רותי ושלושת ילדיהם, בעת שישנו בביתם שבאיתמר לפני כשמונה חודשים. השופטים כתבו בגזר הדין כי המעשים שהודה בהם עוואד הם "מפלצתיים", וכי "אין בליבו זיק של חרטה או מבוכה על מעשיו, ואין בן תרבות שיוכל להבין את השנאה הפרימיטיבית והמפלצתית שלו". שותפו לטבח, חכים עוואד, נידון לפני כארבעה חודשים לחמישה מאסרי עולם מצטברים.

כזכור, חכים עוואד ובן דודו אמג'ד עוואד בן ה-19, הגיעו בליל שבת ליישוב איתמר שבלב השומרון, נכנסו לביתה של משפחת פוגל ורצחו בדם קר את ההורים ושלושה מהילדים - האב אהוד בן ה-36, האם רותי בת ה-35, והילדים יואב בן ה-11, אלעד בן ה-4 והדס בת החודשיים.

נגד שני בני הדודים, תושבי הכפר עוורתא הסמוך, הוגשו כתבי אישום בגין חמישה מעשי רצח. חכים עוואד הורשע באוגוסט בכל הסעיפים ונשלח ל-130 שנות מאסר, אך מי שיזם והוביל את מעשה הרצח שזעזע את כל המדינה הוא אמג'ד.

הרב נתן חי, רב היישוב איתמר, אמר בתגובה לגזר דינם של רוצחי משפחת פוגל, כי "גזר הדין היחיד שראוי היה שבית המשפט יגזור על רוצחי משפחת פוגל הוא מוות. מי שרצחו בדם קר ילדים, מי שמסוגל לפגוע בתינוקת ובהוריה, אינו מכיר בערך החיים. אם יש מישהו בעולם שראוי לגזר דין מוות אלו הרוצחים הללו שאף לא הביעו חרטה על מעשיהם".

הרב חי קרא לממשלה לבנות ולפתח את איתמר כדי לתת מענה של חיים לרוצחים שביקשו לזרוע מוות. "על הממשלה להורות לצה"ל לדאוג להרתעת המחבלים, הממשלה צריכה לפעול נגד משפחות של רוצחים ולמצוא כל דרך להרתיע אותם לבל יממשו את זממם. אנחנו נבנה בית כנסת לזכר קדושי איתמר, שכונה חדשה ובית מדרש לישיבה, בע"ה נרבה חיים כדי להאיר את החושך של הרוצחים".

 

 

בפיקוד המרכז מזהירים: מגורשי עיסקת שליט חוזרים לבצע פיגועים

חגי הוברמן

בצה"ל אומרים כי ניכרת מגמה של חזרה לטרור ולניסיונות לפגעו בישראלים, בקרב מגורשי עיסקת שליט שהועברו לחו"ל או לשטחי רצועת עזה. קצין בכיר בפיקוד המרכז העריך השבוע כי "פוטנציאלית הם יכולים לייצר נזק יותר מאלו שחזרו לשטחי יהודה ושומרון".

בצה"ל גם חוששים מפני חטיפות חיילים נוספות. השחרור של גלעד שליט עודד ארגוני טרור שונים להכריז שיגבירו את ניסיונותיהם לחטוף חייל. הקצין הבכיר בצה"ל ציין השבוע כי נמשכים מאמציהם של ארגוני הטרור לחטוף חייל צה"ל. "האפשרות לשרוד עם חטוף באזור יהודה ושומרון קטנה, בזכות חופש הפעולה שלנו", אמר הקצין הבכיר, "אבל כשהוא יוצא מהגיזרה זה כבר עלול לגרום לסכנה גדולה. במקרה כזה השטח ייסגר כדי למנוע את היעלמות החייל וחוטפיו". הקצין הבכיר אמר את הדברים במהלך סקירה לסיכום המצב הביטחוני ביהודה ושומרון בשנה החולפת.

לדבריו, חלה עליה מדאיגה ומשמעותית במספר יידויי בקבוקי התבערה בשנה  2011, ובתופעה חדשה שבצה"ל עוד מתקשים להתמודד איתה: זריקת אבן מרכב חולף, בעיקר בגוש עציון. 18 זריקות אבנים מרכב חולף נרשמו מאז חודש אוגוסט האחרון, 9 מתוכם בגוש עציון. בפיקוד המרכז אומרים שהם משערים שהמספר האמיתי גבוה יותר. בצה"ל מעריכים שיש שתי חוליות פעילות שעדיין לא נתפסו - חוליה בגוש עציון וחוליה נוספת בבנימין. "המקרה של אשר פלמר, שנהרג עם בנו מיידוי אבן מרכב חולף והפירסום שניתן לו עודדו את התופעה", אומר הגורם הצבאי הבכיר.

תופעה נוספת שמטרידה את צה"ל: שוד כלי רכב. לפני מספר שבועות התרחש אירוע כאשר רכב פלשתיני בבקעה התחזה לכוח משטרה. הרכב הפלשתיני עמד עם אור כחול מהבהב, 'צ'קלקה' בלעז, ואנשיו עצרו רכב ישראלי. הנהגת היהודייה, למרבה המזל, חשדה ב'שוטרים' ומיהרה להימלט מהמקום. בצה"ל עצרו את החוליה, שבשלב זה מסרבת לשתף פעולה ולא מודה בחקירה בביצוע המעשה.

עם זאת, מנתונים שהוצגו בפני הכתבים על המציאות הביטחונית ביו"ש, מסתבר כי מזה כארבע שנים ישנה ירידה משמעותית במספר ההרוגים מפיגועים באזור. 68 ישראלים נרצחו בשנת 2008, 17 ישראלים נרצחו ביו"ש בשנת 2009, 11 נרצחו ב2010, ותשעה ב-2011.