בשבע 477: על סדר היום

כל בית שנבנה ביו"ש נבנה בזכות רשימת הליכוד שעוצבה בידי מנהיגות יהודית

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ד בטבת תשע"ב

-משה פיינגלין- ראש חטיבת 'מנהיגות יהודית' ומועמד לראשות הליכוד

אפתח את השיחה הזו מהסוף. מה להערכתך יתרחש ביום שלאחר הפריימריז, בראשון לפברואר?

"ביום שאחרי, 'מנהיגות יהודית' תתקדם עוד צעד חשוב להנהגת מדינת ישראל. בין אם אנצח ובין אם תהיה רק התקדמות נוספת, השאלה אם תהיה מנהיגות אמונית לעם ישראל תהיה תלויה בהכרעה הזו".

נניח שאתה לא מנצח, איך עם ישראל יוצא נשכר מכל האירוע?

"המטוס של האחים רייט המריא בשנת 1903 כמדומני. עד אז לא האמינו שמכונה מסוגלת לעופף. האחים דווקא כן האמינו והתרסקו לאדמה עם המכונה שלהם אולי מאה פעמים, אבל כשהם הצליחו, כל ההתרסקויות היו לחלק מההצלחה. הנמשל הוא שאנחנו בתהליך. בפעם הראשונה קיבלתי 3 אחוזים, ובפעם השנייה 15 אחוזים, בשלישית כבר רבע מחברי הליכוד הצביעו בעד ההתמודדות שלי ובערים מרכזיות קיבלנו 30 ו-40 אחוזים. כלומר ההבנה שמדינת ישראל צריכה להיות מונהגת אל ייעוד יהודי ולא רק סביב הקיום תופסת תאוצה. ההתמודדות הפעם היא קשה כי מדובר בראש ממשלה מכהן שברגע הנתון הזה זוכה לפופולריות ולכן הוא גם הקדים את הבחירות".

עד היום נכשלת. אולי זה הזמן לבחור דרכים חלופיות?

"איך אפשר לומר דבר כזה? הרי חברי הליכוד שמעדיפים אותי על פני כל השרים זה כישלון? אני מייצג גישה מהפכנית ויהודית שראש הממשלה נאבק בה בחירוק שיניים. אפשר לקרוא לזה כישלון? דווקא הציבור שלנו הרי מכיר את מונחי ה'קמעא קמעא'... קשה לי להבין את התפישה הזו. אם לא הייתי מתמודד המשמעות מבחינת נתניהו היתה שהוא יוכל לומר שהוא דיבר בקונגרס ובבר אילן על מדינה פלשתינית בשם הליכוד כולו. שהרי איש לא הרים את כפפת ההתמודדות מולו, ולכאורה יש לו גיבוי מלא מכל המפלגה, ולא חוטובלי או דנון ואחרים שנאבקו מולו יוכלו לומר דבר, ומעתה הוא יכול ללכת על התוכנית שלו. הדבר הזה היה מוביל לקידום כל הדברים המשמעותיים שאנחנו חשים שקורים בפגישות מולכו ועריקאת. כל הדברים הרעים שהכרנו מהעבר ממתינים בפינה".

וכל זה לא קורה בזכות מנהיגות יהודית וההתמודדויות שלך?

"אם נתייחס להצבעה כאל משאל מתפקדים שלפני הקטסטרופה ולא אחריה, משאל שיציב במקום ראוי את האלטרנטיבה האמונית בצורה גלויה וברורה עם אחוזים גבוהים, ההגמוניה שנתניהו רוצה להשיג לא תושג. הרוח הגבית מאחורי חברי סיעת הליכוד שהצליחו למנוע את ההקפאה תמשיך לתת להם את הכוח לכך. צריך לזכור שהרשימה הזו קיימת בזכות 'מנהיגות יהודית'. הם הרי היו המומלצים של 'מנהיגות'. אם האחוזים יוכיחו שהאמירה הזו קיימת והיא מגובשת ומלוכדת אז הרוח הגבית לסיעה תגבר ונראה מאבק משמעותי יותר למען ארץ ישראל. הרי בעקבות 'מנהיגות יהודית' המאבק עבר לתוך הליכוד במקום לזירת המפלגות הקטנות. כל שבריר אחוז לטובת המועמדות שלי יחזק את הצד שנלחם למען ארץ ישראל".

אז תשיג 23 אחוזים, והמשמעות היא שכל השאר, הרוב המוחלט, מסכימים לעמדת נתניהו.

"עובדה היא שהיום עם 23 אחוזים נתניהו לא עושה מה שהוא רוצה. אם התוצאה תהיה נמוכה, יהיה לו קל לומר כך, ואם לא יהיה לו קשה. חברי הסיעה נבחרים על ידי אותו ציבור שהולך לפריימריז. הוא זה שידרג אותם, ולכן התוצאה של הבחירות הקרובות תיבחן בשבע עיניים על ידי כל אחד מהח"כים ותאמר לו אם אין לו ברירה אלא להיכנע ללחצי נתניהו, או שיש כאן גורם משמעותי שניתן לסמוך עליו שיגבה אותו במאבק למען ארץ ישראל. בהתמודדות הזו אנחנו מחמשים את האקדח הפוליטי של המחנה האמוני הלאומי".

אני שומע בקולך אידיאליזציה רבה של ההשלכות להתמודדות. פעם דיברת אחרת. ראית את ראשות התנועה וראשות הממשלה כחזון יחיד. או ראש ממשלה או כלום.

"אחוז מזה וגם מזה אל תנח את ידך. יש כאן תהליך אסטרטגי ארוך טווח. העברנו את המאבק לתוך הליכוד. כל בית שנבנה ביהודה ושומרון נבנה בזכות רשימת הליכוד שעוצבה בזכות אנשי מנהיגות יהודית. אנשים לא מודעים עד כמה יש השפעה לבסיס שיצרה מנהיגות יהודית. אבל זו עדיין מלחמת מאסף, מלחמה במציאות של נסיגה. כדי לשנות את התמונה צריכה לבוא מנהיגות מאמינה, ונשיג את המטרה הזו בקצב שבו הציבור האמוני יאמין בעצמו. שני המהלכים שלובים זה בזה. בדיעבד התברר לנו שיש ערך השפעתי למהלך ההתמודדות ואנחנו מודים על כך לקב"ה".

לפני מספר ימים התבשרנו על קבוצות שמאל ששמו להם למטרה לחקות אותך ולהתפקד לליכוד. איך אתה רואה את התופעה?

"היו ניסיונות כאלה בעבר, של אופנוענים, נהגי מוניות ואחרים. זכורות לנו גם הפעולות של עמרי שרון שפקד ערבים למפלגה כדי לבצע השתלטות עוינת. זה לא הוכיח את עצמו. אולי הפעם זה יהיה משמעותי יותר כי יעמוד מאחורי מהלך כזה הכסף הגדול של הקרן החדשה לישראל. אם זה אכן יקרה, אז על אחת כמה וכמה חשוב להתפקד לליכוד ולאזן את המגמה הזו".

יכול להיות שאתה טוב לנתניהו כי אתה מצייר אותו כמתון ומרכזי?

"מההתנהלות שלו עד היום התחושה היא שהוא לא חושב כך. אני לא אוהב חשבונות מסובכים מדי, ולכן אשיב לך על כך בשתי מילים: לא יודע".

איך אתה מתמודד עם העובדה שמשה פייגלין מפחיד רבים מאוד בציבור הישראלי.

"גם בגין היה מפחיד. בן גוריון הרי אפילו לא הסכים לכנות אותו בשמו ובסופו של דבר הוא היה לראש ממשלה. אני יכול לספר לך שגורמים מקצועיים בשמאל אומרים לי שהם מעריצים את ההתמדה וההתמודדות ומשוכנעים שאהיה ראש ממשלה בסופו של תהליך. יש הלכי רוח חדשים בציבור. יש חיפוש משמעות. רואים את זה בשמאל עם עליית יחימוביץ', וזה יגיע גם לימין כשיתברר שלהנהגה הנוכחית אין ייעוד ואין יעד, ואנשים יחפשו את הממשות ואת הדרך".

ואם תיבחר, ביום שלמחרת יאמר לך נתניהו: 'תישאר עם הליכוד. אני הולך להקים מפלגה אחרת', ויפלג את המפלגה.

"אני מאמין שזה לא יקרה. אם רוב חברי הליכוד יבחרו בי הם ייצגו את רצונו של הציבור באותה העת. בכוונתי לאחד את כל המחנה הלאומי, מש"ס ועד ליברמן, תחת קורת גג אחת ודגל אחד של מדינה עם זהות יהודית. זה אפשרי והכרחי ויזכה לרוב שהמדינה לא ידעה כמותו. הנושא הזה מאחד 80 אחוזים מהעם. הציבור כמה לערכים הללו".