בשבע 477: שטח מגזרי

ישיבת עתניאל חוגגת חצי יובל

רבקי גולדפינגר , כ"ד בטבת תשע"ב

ישיבת ההסדר בעתניאל חוגגת חצי יובל להיווסדה. אתמול (ד') נערך אירוע חגיגי במעמד שר החינוך גדעון סער, שר המשפטים יעקב נאמן, ראש מועצת הר חברון צביקי בר חי, רבני ותלמידי הישיבה.

הישיבה נוסדה בשנת תשמ"ז כ'כולל' על ידי קבוצת אברכים, רובם בוגרי ישיבת 'הכותל'. בראש הכולל עמדו הרב בני קלמנזון והרב עמי עולמי הי"ד. בשנת תשנ"ב הפך ה'כולל' לישיבת הסדר, ובשנת תשנ"ג הצטרף הרב רא"ם הכהן לראשות הישיבה.

בחודש כסלו תשנ"ה נרצח הרב עמי עולמי הי"ד על ידי מחבלים בכביש המוביל לחברון. בישיבה הועלה חשש שאירוע זה יפיל את רוח הלומדים בישיבה, שעוד היתה בראשיתה, אך האובדן עורר דווקא רצון עז להתפתח ולגדול. כמות התלמידים בישיבה הלכה וגדלה ובשנת תש"ס עברה הישיבה למבנה הקבע - בית מדרש גבוה ומרשים, המשקיף על כל גבעות האזור.

הרב רא"ם הכהן קרא באירוע לשיח בינאישי בעל עומק ומשמעות. "בימים אלו לצערנו הרב אנו שומעים שפות שאין בהן הקשבה פנימית ועמוקה. נראה לי שהחברה הישראלית במציאות המאוד מנוכרת ומסובכת צריכה כיום תורה גדולה, לא של כוחניות אלא של קשב עמוק לאדם", אמר הרב רא"ם.

ערך מרכזי בישיבה הוא הרצון להשפיע ולהיות מעורב בחברה הישראלית. הדבר הוביל את הישיבה כבר מראשיתה לעודד את תלמידיה לשירות צבאי במחלקות מעורבות, המורכבות מחיילי הסדר וחיילים במסלול רגיל. כמו כן, מעודדת הישיבה את המתאימים לצאת למסלול פיקודי במסגרת מסלול הפיקוד של ישיבות ההסדר.

בערב נערך גם טקס הנחת אבן פינה למבנה פנימיות חדש, וצוין כי מאז הקמת הישיבה לפני 25 שנים, התגוררו התלמידים במבנים זמניים.

המבנה החדש, בעלות של כ-17 מיליון שקלים, יחולק לשלושה אגפים וייתן מענה למאות התלמידים הלומדים בישיבה.

 

טרגדיה: אשת השוטר איבדה שני בעלים בתאונות דרכים

לפני 11 שנים איבדה ליאת הראל את בעלה עמית ז"ל בתאונת דרכים, כשהיו בדרך לשבת חתן של אחיה בנווה דקלים. בדרך התהפכה מכוניתם ועמית ז"ל נהרג במקום. לאחר התאונה שבה ליאת, שהיתה אז בת 19, להתגורר בבית הוריה בנווה דקלים, משם גורשה במהלך הגירוש מגוש קטיף יחד עם משפחתה.

בהמשך נישאה בשנית לרב-סמל ירון הראל, אשר שירת כרכז מודיעין במשטרת קריית מלאכי. השניים התגוררו באתר הקראווילות בניצן והקימו בית מחדש, ולפני שלוש שנים נולדה בתם הבכורה ניצן. לאחרונה קנו חלקת אדמה בניצן, על מנת להקים בה את ביתם הקבוע.

השבוע (ג') התבשרה ליאת כי איבדה גם את ירון בתאונה. בן 35 היה במותו. עם היוודע דבר האסון התכנסו בני משפחה וחברים בבית המשפחה. דוד וזאנה, דודה של ליאת, אמר: "נדהמתי לשמוע על הטרגדיה. ירון היה מלח הארץ, איש משפחה נאמן, איש עבודה". רב-סמל הראל ז"ל נהרג בתאונה ליד הכניסה ליישוב אביגדור בעת שרכב על אופנועו לכיוון צפון, וכלי רכב שנסע דרומה ופנה שמאלה חסם את דרכו והתנגש בו בעוצמה. הראל ז"ל, שנהרג בעת מילוי תפקידו במשטרת ישראל, נטמן בהלוויה ממלכתית בניצן.

 

ממשיכים במהפכת התיירות ביו"ש

עשרות רבות של אוטובוסים ממשיכים להוביל מדי שבוע מטיילים ברחבי יהודה ושומרון במסגרת סיורי 'משקפת'. מדובר באוכלוסייה מגוונת, שלא ביקרה לפני כן באזור. עד כה הצליח פרויקט משקפת, שהוקם לפני כשמונה חודשים, להביא למעלה מ-15,000 מטיילים לסיור חוויתי ביהודה ושומרון. במשקפת מתכננים להביא חצי מיליון איש לסייר באזור.

מעבר לסיורים השוטפים המתקיימים בכל ימות השנה, יוזמת משקפת אחת לחודש מבצע שבו מרכזים כמות גדולה של מסיירים לאזור מסוים ביום אחד.

בחנוכה האחרון, לדוגמה, קיימה משקפת שני מבצעים גדולים מסוג זה כשהפעם האזורים הנבחרים היו בקעת הירדן ובנימין. במסגרת הסיור בבקעת הירדן בשיתוף עם המועצה האזורית בקעת הירדן ומדרשת חלקת השדה, סיירו 15 אוטובוסים ועוד למעלה מ-60 רכבים פרטיים באתרים התיירותיים בבקעה.

מבצע דומה התקיים בחבל בנימין בשיתוף המועצה האזורית מטה בנימין. 14 אוטובוסים סיירו במהלך היום במערב ובמזרח בנימין. בסיום היום התרכזו הקבוצות לטקס חגיגי באודיטוריום האולפנה בעפרה יחד עם ח"כ אורי אריאל וראש המועצה המארחת, אבי רואה, שהתרגשו לראות את מאות האנשים שהגיעו לראשונה בחייהם לעפרה ובנימין.

"שני היעדים המרכזיים שלנו הם להכיר את יו"ש לאנשים שמעולם לא ביקרו כאן וגם להעביר את המסר שיש הרבה מה לראות ולחוות. לשמחתי אנו עומדים ביעדים האלו", מסביר בני כהן, מנכ"ל משקפת.

כהן מבקש לפנות לציבור האוהד את ההתיישבות להתגייס למשימה: "אנחנו מזמינים כל אחד שארץ ישראל יקרה לו לעזור לנו לחבר את הציבור הישראלי לחבל ארץ מקסים ופורח, ולהיות חלק מהפרויקט החשוב הזה, על ידי הבאת עוד ועוד קבוצות של מטיילים חדשים".

 

מפגש מנהלי מוסדות עם השומר הערבי של בית הכנסת העתיק בשפרעם

במסגרת סיור של ראשי ישיבות ואולפנות בני עקיבא 'בעקבות הסנהדרין' בגליל, הגיעה השבוע הקבוצה לביקור בבית הכנסת היהודי העתיק בשפרעם. בית הכנסת השוכן במרכזה של העיר הערבית קיים עוד מימי הסנהדרין הגדולה ושימש את הקהילה היהודית במקום.

בסיורם בבית הכנסת פגשו המנהלים בשומר הערבי הזקן המחזיק במפתחות בית הכנסת. השומר פתח בשיחה עם הרב חיים דרוקמן, וסיפר כי משפחתו נתונה לאיומים מצד אנשי חמאס וואקף, הדורשים להעביר לידיהם את המפתח לבית הכנסת היהודי, אך הוא מסרב בכל תוקף להיענות לדרישתם. עוד ציין השומר כי השמירה על בית הכנסת עוברת במשפחתו מדור לדור, ומביאה להם ברכה והצלחה.

בתוך כך, פנה השומר לרב חיים דרוקמן וביקש שיפעל לסייע לו בשיפוץ ובאחזקת המתחם לטובת המבקרים, וכן שידאג להכנסת ספר תורה לבית הכנסת.

 

ערב הצדעה לאזרחים ותיקים בשומרון

במסגרת מיזם 'מופעי אמנים ותיקים למען אזרחים ותיקים' שמקיים המשרד לאזרחים ותיקים ברחבי הארץ, התקיים השבוע (ב') ביישוב נופים מופע תרבות שהוקדש לכבודם של ותיקי השומרון.

בתחילת הערב הוענקו תעודות הוקרה על ידי סגנית השר לאה נס וראש מועצת שומרון גרשון מסיקה, לארבעה אזרחים ותיקים מיישובי השומרון שהצטיינו בהתנדבותם למען הזולת: הרב יוסי פורת, ברנדה גליקסון, חנה בן ארי וצבי אורים.

סגנית השר לאה נס בירכה את המתנדבים וציינה כי הערבות ההדדית וההתנדבות הם "ערכי יסוד שלנו כחברה". ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה אמר במהלך הטקס כי "ככל שאתה נותן יותר לסביבה כך אתה מקבל יותר בחזרה. מגיע יישר כוח לכל מי שתורם. מגיע לכם כל הכבוד על הזמן הרב שאתם מקדישים לתרומה לקהילה - ההתיישבות בשומרון מתברכת באזרחיה הוותיקים".

 

מבזקים:

אתרי האינטרנט של היישוב שילה ושל ישיבת 'יבנה' נפרצו

בשבועות האחרונים מתנהלת נגד ישראל מתקפת סייבר ופוגעת, כך מתברר, בכולם. השבוע נפרץ גם אתר האינטרנט של היישוב שילה בידי האקרים מכורדיסטן שבעיראק. קורבן נוסף שהצטרף לרשימה - ישיבת בני עקיבא 'יבנה' בחיפה.

 

הוקם מחדש מרכז מחקר ופיתוח של גוש קטיף

מרכז קטיף למחקר ופיתוח נחנך השבוע (ג') במועצה האזורית שדות נגב, בתמיכת המשרד לפיתוח הנגב והגליל ומשרד המדע והטכנולוגיה. המרכז הוקם מחדש לאחר שבמהלך הגירוש מחבל עזה נאלץ להיסגר ולפעול במבנה זמני. האירוע התקיים במעמד המשנה לרה"מ השר סילבן שלום והשר דניאל הרשקוביץ.

 

תפילת מנחה במניין בכביש 6:

יוזמה חדשה יוצאת לדרך ומיועדת לכלל הנוסעים בכביש 6 - תפילות מנחה מאורגנות. "זה פשוט", מסביר הוגה הרעיון דודי אנגל, "בתחנות הדלק שעל כביש שש יתקיים בכל יום באופן קבוע מניין מנחה רבע שעה לפני השקיעה. בנסיעות שלי בכביש אני רואה אנשים שעוצרים בשוליים או בתחנת הדלק ומתפללים לבדם, וחשבתי שעם קצת תשומת לב, תפילה במניין אפשרית".