בשבע 477: סנקציות לא משכנעות

בשעת הכושר הנוכחית של מערכת הבחירות בארה"ב, ישראל חייבת ללחוץ על הממשל להאיץ את קצב הסנקציות נגד איראן * האדישות של נתניהו לאיומי 'הבית היהודי' לנטוש את הקואליציה מבליטה את הצורך ביצירת אלטרנטיבה מימיןדברים שרואים מכאן , כ"ד בטבת תשע"ב

הצבעה למשה פייגלין תאותת לח"כים ושרים בליכוד לגבי הנטיות הרווחות בקרב מתפקדי הליכוד. כמה מוותיקי תנועת הליכוד מיש"ע נפגעו בעבר מפעילותו של פייגלין, אך יש לקוות שישימו את המשקעים בצד לצורך יצירת הרתעה בתוך הליכוד

השבוע פורסם דבר ביטולו של התרגיל המשותף הגדול ביותר בהיסטוריה לצה"ל ולצבא ארה"ב. בהתחלה נטען שהביטול נובע מאילוצים תקציביים, אבל לאחר מכן הודיעו לנו שמדובר רק בדחיית התרגיל, ואפשר שייערך עוד הקיץ. המצב התקציבי לא אמור להשתפר עד הקיץ, ולאחר שהבין מי שהבין שהתירוץ הזה רק מעלה גיחוך, קיבלנו את התירוץ המשופר: התרגיל בוטל כי קיומו עלול להלחיץ את איראן בתקופה המתוחה הזאת.

לכאורה התירוץ הזה נשמע מוזר כמו דחיית הצעת שידוך בטענה שהכלה המוצעת יפה מדי. הרי זהו בדיוק היעד המתבקש של התרגיל המשותף - שאיראן תרגיש לחוצה ותקלוט שכל האופציות פתוחות, כולל האופציה הצבאית. קיום התרגיל היה גם משגר איתות למדינות האזור שארה"ב רצינית בכוונתה לסכל את התוכנית האיראנית.

איראן מצדה איננה חוששת להלחיץ את ארה"ב בנקיטת מספר צעדים מתריסים. כך למשל הועמד לדין אזרח אמריקני שהגיע לאיראן לבקר את סבתו, והוצא גזר דין מוות נגדו; האיראנים איימו על מדינות המפרץ לבל תעלינה את תפוקת הנפט כדי לספק אלטרנטיבה למדינות הרוכשות נפט איראני; איראן מאיימת לסגור את מיצרי הורמוז לשיט והובלת נפט, וערכה תמרון ימי שנועד להמחיש את הכוונה; נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד ערך ביקור אצל גוש המדינות האנטי-אמריקניות בדרום אמריקה - ונצואלה של צ'אבז, קובה של קאסטרו, ניקרגואה הסאנדיניסטית ואקוודור; איראן ממשיכה לסייע למשטרו של אסאד - משטר שאובמה בהתחלה התחנף אליו ולאחרונה הודיע שזמנו תם; ולבסוף, איראן מעמיקה את אחיזתה בעיראק לאחר נסיגת הכוחות האמריקנים מהמדינה, ומשחקת על השסע בין שיעים לסונים.  

ובכל זאת, התירוץ נשמע די אמין בהתחשב בשיטתו של נשיא ארה"ב. הנשיא ברק אובמה סופג ביקורת חריפה ממתחריו הרפובליקנים נוכח הפסיביות שגילה כלפי איראן. כעת משיב אובמה למבקריו כי בדרך שלו הוא הצליח לשכנע את האירופים להטיל חרם על רכישת נפט איראני. החזית הרב-לאומית תכניע את איראן בלי לסבך את ארה"ב בפעילות צבאית מיותרת, ובלי להעמיק את השפל הכלכלי דרך נסיקת מחירי הנפט.

הבעיה היא שבדרך מוענקים כל מיני פטורים מהטלת הסנקציות. זה מתחיל עם מספר מדינות מפתח שיקבלו חצי שנה כדי להיגמל מהנפט האיראני. כלומר, במקרה הטוב איראן תרגיש את הסנקציות במלוא חריפותן לאחר חצי שנה ויותר, וסביר שהפגיעה תורגש רק לאחר זמן ממושך יותר. עד שאיראן תילחץ באמת, כבר נהיה אחרי ניסוי בפצצה גרעינית והודעה שישנן פצצות נוספות במלאי.

לכן התבטא סגן ראש הממשלה השר משה יעלון נגד רפיסותן של הסנקציות שהוטלו עד כה על איראן. יעלון גם ייחס לממשל מניעים פוליטיים - הרצון לא להחליש את כלכלת ארה"ב עד לתקופת הבחירות. ראש הממשלה נתניהו הצטרף לביקורת שמתח יעלון. אהוד ברק מיהר לסנגר על הממשל האמריקני, שלדבריו רואה לאחרונה עין בעין עם ישראל בסוגיה האיראנית. יש לקוות שמדובר רק בחלוקת עבודה בצמרת, כאשר לברק מיועד התפקיד להיות נחמד כלפי הממשל האמריקני. אולם התקופה הנוכחית עד לבחירות בארה"ב היא שעת כושר ללחוץ על הממשל האמריקני שיאיץ את הפעלת הסנקציות, במקום לפרוס אותם על שנה קריטית.  

 

 

לבנות הרתעה

גובר התסכול בתוך המחנה הלאומי נוכח הססנותו של ראש הממשלה בתחום החקיקה ונסיגותיו הסדרתיות בפני כל מתקפה תקשורתית. גם האזהרה שהרס המאחזים יהווה גט כריתות ויגרום לבית היהודי לפרוש מהממשלה (תוך יצירת מומנטום שלילי), לא מצליחה להטריד את ראש הממשלה יתר על המידה. אחרת הוא לא היה משמש כבלם קדמי נגד החקיקה להסדרת מעמדן של מגרון ואחיותיה.

גם אם הדעות חלוקות לגבי תרומתו של ח"כ זבולון אורלב לציונות הדתית, מדובר באחד המחוקקים הפוריים והיסודיים בכנסת. אורלב בהצעת החוק שלו פעל להשוות את המצב החוקי ביש"ע למצב בתוך הקו הירוק, מבחינת הצורך לברר את הבעלות על הקרקע לפני שמוציאים צווי הריסה. מסתבר כמו תמיד שאבירי שלטון החוק מואסים בחוק כאשר הוא עשוי לסייע לתושבי יש"ע. גם מבחינת עלות הפיצויים משתלם לממשלה להעביר את החוק. אם יתגלה פתאום בעל קרקע ערבי, נוח יותר למדינה לפצות אותו עבור אדמת הטרשים שעליה הוקם יישוב בטעות מאשר לשלם את מחיר ההעתקה של בתי קבע ותשתיות.

ההרגשה של נתניהו היא שלא קיים כיום בליכוד מי שיעז לערער על מעמדו. היחיד המוכן להתמודד מול נתניהו בליכוד הוא משה פייגלין. מה כבר יכול נתניהו לעשות לפייגלין - להדיר אותו מרשימת הליכוד? הוא כבר עשה זאת!

ראש 'מנהיגות יהודית' חייב גם תודה ליאיר לפיד, היות ופייגלין הוא פובליציסט יותר עמוק ומקורי מלפיד, וגם מבחינת קריירה צבאית עדיף רב סרן על כתב 'במחנה'. אם מותר ללפיד להתחרות על משרת ראש הממשלה, אז משה פייגלין אינו פחות ראוי.

בכל זאת, הצבעה למשה פייגלין עדיין תיחשב להצבעת מחאה, וגם שלושים אחוז יהיה הישג מכובד. למחאה ישנה חשיבות, במיוחד אם היא תאותת לח"כים ושרים בליכוד לגבי הנטיות הרווחות בקרב מתפקדי הליכוד. כמה מוותיקי תנועת הליכוד מיש"ע נפגעו בעבר מפעילותו של משה פייגלין, אך יש לקוות שישימו את המשקעים בצד לצורך יצירת הרתעה בתוך הליכוד.

אולם ההרתעה הטובה ביותר תגיע אם בד בבד תתגבש אלטרנטיבה מימין לליכוד. הסקרים שפורסמו לאחר הצטרפותו הרשמית של יאיר לפיד לחיים הפוליטיים מעניקים למפלגות הציונות הדתית בין ארבעה לתשעה מנדטים (הפער אינו אמור להפתיע כאשר מדובר במדגם של 500 נשאלים. כמה תגובות בודדות עלולות לגרום לתנודות חזקות במנדטים הצפויים למפלגות הקטנות). גם המספר האופטימי, תשעה מנדטים, אינו מהווה איום של ממש על נתניהו, ורק איחוד כוחות בציונות הדתית יגרום לנתניהו לעשות חושבים. טוב שכצל'ה והרשקוביץ מסתודדים יחד, אבל הדברים חייבים לקבל יתר תאוצה והתכלס לגבי שיטת הבחירה, שריונים וקווי יסוד כבר אמור להיות באופק. זוהי מתמטיקה פשוטה: מינימום שבע אצבעות בקואליציה טובות משלוש, ואם תתווספנה עוד אצבעות הן יבואו על חשבון הליכוד.

יפצחו לפניכם רנה

יש מקום דווקא להכיר תודה לפוצחן הסעודי אשר טלטל את חברות האשראי, הבורסה והמוביל הלאומי. ישראל נמצאת אמנם בחברה טובה: פוצחנים (כנראה מסין) דלו מידע חסוי מחברות אמריקניות וסוכנויות ממשל; פוצחנים טורקים הפילו את האתר של הסנאט הצרפתי במחאה על הכרה בשואה הארמנית. טוב שהדבר מגביר את הערנות הכללית לנושא, במקום שנופתע בשעת חירום.

לצד הזהירות, הפוצחן גם לימד אותנו צניעות. ישראל מתהדרת בצדק בהישגיה בתחום המחשוב, ובמיוחד בתחום אבטחת תקשורת מחשבים. הגאווה המוצדקת יכולה להוליד יוהרה, ונטייה להעביר את העימות בינינו לערבים בעיקר לזירה הטכנולוגית, תוך הזנחת הזירות הקונבנציונליות. התפיסה הזאת היתה לנו לרועץ במלחמת לבנון השנייה. פעילותו של הפוצחן הזכירה לנו שגם הצד השני מתקדם בטכנולוגיות ובשימושי מחשב, ולכן אסור לנו להיות שאננים או להפקיד את כל הביצים בסל הטכנולוגי.