בשבע 478: שירת גברים

יעלה אלישבע מוציאה מחדש את 'היכל הניגון' והפעם בביצוע זמרים, שהצליחו לעמוד באתגרים הווקליים

אמציה האיתן , ב' בשבט תשע"ב

"אתם מחזיקים בידיכם נס גלוי של בורא העולם (לא העיתון, למרות שגם זה נס, אלא הדיסק, א"ה), אשר בזכות שליחיו הנאמנים צדיקי יסוד עולם, הבעל שם טוב ורבי נחמן מברסלב, פתח לי צוהר להיכל הניגון...". הטקסט גלוי הלב הזה מודפס בתחילת החוברת של הדיסק החדש 'היכל הניגון' של יעלה אלישבע. אפשר לדון במשמעות הביטוי 'נס גלוי', אבל אי אפשר להכחיש שבאמת יש פה תופעה מיוחדת במינה.

הצוהר שעליו מספרת יעלה אכן נפתח אצלה תוך כדי סיור בקבריהם של הבעל שם טוב ורבי נחמן מברסלב. יעלה, זמרת שחזרה בתשובה, הרגישה שהמוזה שורה עליה (זה כבר ביטוי שלי) והלחינה שירים לאלבום שלם, ואף הקליטה אותם והוציאה אלבום בשם 'היכל הניגון' כשהיא שרה את כל השירים בעצמה. מאז עברו שלוש שנים והיא הרגישה שהשירים האלה, המיועדים רק לאוזני הנשים, צריכים להתגלות ברבים, והגיע הזמן להוציא אותם גם לאוזני הגברים שבינינו (לא אתפתה להכניס כאן במרכאות את הביטוי הכל כך צפוי "הדרת גברים"). לשם כך גייסה יעלה את הזמרים המתאימים לאופי של השירים והקליטה אלבום באותו שם - 'היכל הניגון', המיועד לציבור הרחב.

'היכל הניגון' אומנים שונים

ראשית, יש לציין את הבחירה המצויינת של הזמרים, שמתאימים לשירים כמו כפפה ליד: אהרון רזאל, אילן דמרי, גד אלבז, ישי לפידות, נתנאל מלייב, אביחי פז גרינוולד וגיא צבי מינצ. כולם אהובים כולם ברורים, ומה שהכי טוב - כולם פותחים את פיהם.

לא פשוט למצוא זמרים שגם יתחברו למוזיקה המיוחדת של יערה וגם יצליחו לעמוד בצלילים הגבוהים של השירים. מכיוון שהשתמשו בפלייבקים המקוריים של יערה אלישבע, היו הזמרים צריכים להתאים עצמם למנעד הגבוה, והם בהחלט עמדו במשימה בכבוד. קצת קשה לי להגדיר את הסגנון של השירים, וכמובן הדרך הכי טובה היא פשוט לשמוע אותם. המילה 'רוחני' בהחלט תתאים פה. המקצבים רגועים מאוד והליווי נעשה בכלים טבעיים. האסוציאציה שעולה אצלי בראש כשאני שומע את השירים היא של יער גדול עם נחל מפכה בתוכו, והזמר יושב עם הגיטרה על אבן גדולה ליד המים ומכוון ליבו לשמיים.

אבקש לציין במיוחד את 'לכה דודי' בביצוע מאוד מיוחד של אביחי פז גרינוולד, ואת הדואט היפהפה של ישי לפידות ונתנאל מלייב בשיר 'במרום'. לא על הרבה אלבומים ניתן לומר שכל שיר בהם הוא יצירה מיוחדת. נראה לי שהפעם המשפט הזה יהיה נכון בהחלט.

seret@etrog.tv