בשבע 478: תג המחיר של מתפקדי הליכוד

לנתניהו לא צפוי התמודדת קלה הפעם

רבקי גולדפינגר , ב' בשבט תשע"ב

מדיניותו של נתניהו נגד ההתיישבות מאז עלה לשלטון, צפויה לגבות ממנו מחיר כבד בפריימריז המוקדמים לראשות התנועה שייערכו בשבוע הבא * פעילים בולטים וחברי מרכז קוראים למתפקדים להימנע בהצבעה, להיעדר ממנה ואף להצביע למתמודד הנוסף היחיד – משה פייגלין – כתמרור אזהרה לנתניהו מצד בוחריו*מארגני המחאה כבר קיבלו טלפונים מלשכת נתניהו, שם מורגשת מתיחות כתוצאה מהתסיסה בשטח, ואילו במחנה פייגלין נערכים לחצות את רף עשרים האחוזים בבחירות  

ביום שלישי הקרוב יוצבו קלפיות הליכוד ברחבי הארץ, ומתפקדי התנועה יגיעו לבחור את המועמד לראשות המפלגה. הקדמת מועד הפריימריז היתה החלטה בלעדית של ראש הממשלה (אף על פי שהבחירות לכנסת ולראשות הממשלה צפויות להיערך רק בעוד למעלה משנה וחצי), וגרמה לרפיון ידיים אצל רבים מיריביו הפוטנציאליים של נתניהו. מועמדים אפשריים שראו עצמם ראויים לתפקיד, הגיעו די מהר להחלטה כי מוטב להם לחסוך מעצמם ומבוחריהם את החוויה המפוקפקת של הפסד צורב מול ראש הממשלה, ובחרו שלא להציג את מועמדותם כלל. רק חבר ליכוד אחד הכריז למרות הכל שהוא יוצא לקרב 'ראש בראש' מול נתניהו על ראשות המפלגה. המועמד, יו"ר חטיבת 'מנהיגות יהודית' משה פייגלין, המתייחס לעצם המירוץ לראשות הליכוד כמעשה אידיאי, לא הפתיע איש. בימים אלו הוא פועל במלוא המרץ יחד עם תומכיו בהכנות לקראת הבחירות הקרבות.

 "מי שלא מגיע – משפיע"

עבור בנימין נתניהו פריימריז מול משה פייגלין אמורים היו להיות התמודדות קלה ולא מאתגרת במיוחד, אך המצב בשטח מלמד כי
יעקב וינברגר: אנחנו נותנים לכל חבר וחבר את שיקול הדעת כיצד לנהוג. פתק לבן, היעדרות או הצבעה לפייגלין - הכל בסדר מבחינתנו, העיקר שיובן שבמציאות כיום, נתניהו תהיה בחירה רעה
המציאות אינה לגמרי כזאת. תסיסה הולכת וגוברת בקרב  פעילים מהצד הימני בליכוד והתארגנויות שונות מצד חברים בתנועה, גורמים לאווירה מתוחה בסביבתו של נתניהו. ככל שחולפים הימים ומתקרב המועד, יותר ויותר חברי ליכוד מדברים בגלוי על רצונם להעביר מסר של חוסר שביעות רצון מתפקודו והתנהלותו של נתניהו, וזאת על ידי החרמת ההצבעה לראשות התנועה. חברים אחרים ממליצים להביע את מחאתם דווקא על ידי הצבעה למועמד האחר, וחלק נוסף מעודד הכנסת פתק לבן בקלפי.

קריאה ראשונה למתפקדי הליכוד יצאה השבוע (א') מכיוונם של חברי 'המטה הלאומי בליכוד'. במכתבם פנו לאלפי החברים בבקשה שבפריימריז הקרובים לא ינצלו את זכותם הדמוקרטית ויימנעו מהצבעה. בעצומה שפרסמו נכתב: "הפעם מצביעים מהכורסא! לא משתתפים בבחירות לראשות התנועה... אנו ראשי המטה הלאומי, קוראים לכם לשמור על הדמוקרטיה בתנועה, לחזק את ערכי הליכוד, להצביע למרכז ולסניפים ולא להשתתף בפארסה שתוצאותיה ידועות מראש". לסיום נכתב: "הפעם, מי שלא מגיע - משפיע".

שבח שטרן, מראשי 'המטה הלאומי בליכוד' ותושב שילה, מציין כי התחושה המלווה רבים מהחברים היא כי במציאות הנוכחית "חייבים לשבור את הכלים", כהגדרתו. "הדרך היחידה להשפיע בשבוע הבא היא להישאר בבית, ולהעביר בכך מסר לנתניהו. אנחנו קוראים לבוחרי הליכוד לדלג על הבחירות הקרובות".

שטרן מביע תרעומת קשה על התנהלותו של ראש הממשלה בקדנציה הנוכחית: "נתניהו השביע אותנו מרורים בשנתיים האחרונות: ההכרזה שלו בבר אילן על שתי מדינות לשני עמים, ההקפאה הראשונה ואחר כך הניסיון לעשות הקפאה נוספת. כבר תקופה ארוכה שאנחנו במאבק להציל את המאחזים. המתיישבים מביאים חוות דעת משפטיות לעילא ולעילא, מנהלים מאבק פוליטי, נפגשים עם כל העולם כדי לעצור את ההרס ובסופו של יום, נתניהו מונע את ההצבעה בוועדת השרים לענייני חקיקה על חוק ההכשרה להסדרת מגרון והמאחזים הנוספים ביו"ש. זו פגיעה בדמוקרטיה", קובע שטרן. "יש שם רוב שתומך בחוק הזה ונתניהו משיקולים זרים לא מאפשר לקדם אותו. לפני כארבעה חודשים הכריז נתניהו על הקמת צוות משפטי כדי לבדוק את סוגיית המאחזים הבלתי חוקיים. אותו צוות היה אמור לבחון את כל ההיבטים המשפטיים ולהציע פתרונות מעשיים. ראש הממשלה הורה על הקמת הצוות אבל מאז זה תקוע ולמרות ההבטחות מצידו, שום צוות לא הוקם עד עכשיו". שטרן מלין על אפליה לרעה של המתיישבים ביו"ש מצד ראש הממשלה. "יש כאן אפליה והתייחסות פוגעת במתיישבים".

 אלו האשמות קשות.  "נכון, אבל כאשר ראש ממשלה ימני מאשר מספר עצום של שישים אלף בתים לא חוקיים של בדואים בנגב, ובתים נוספים של ערבים בעיר לוד, וכשזה מגיע למגרון ולעוד מאחזים הוא פתאום מתעקש, מתפתל וחוסם, זה מריח לא טוב". שטרן קובע כי נתניהו פועל בניגוד לערכי תנועת הליכוד: "מנאום המדינה הפלשתינית בבר אילן ועד ניהול המשא ומתן החשאי שהוא מנהל בימים אלו - ביבי פועל בניגוד להחלטות מרכז הליכוד ומבצע מדיניות שיותר מתאימה לשלום עכשיו. ההתנהלות הזאת היא מאוד כוחנית ומטרידה. ביבי לא סופר אותנו כל השנה, אז הפעם לא ניתן לו את הקול שלנו. נתניהו הרי ייבחר בלאו הכי, אבל אנחנו מקווים שלפחות המסר שלנו יחלחל וישפיע בעתיד על המשך ההתנהלות שלו".

ראש ממשלה חזק, טוען שטרן, לא יכול להרשות לעצמו שהמרוץ לראשות המפלגה יסתיים מבחינתו עם אחוזי תמיכה נמוכים. "נתניהו רוצה אחוזי הצבעה גבוהים כי זה ישדר לכולם שהוא שליט חזק, ואנחנו דווקא בגלל זה אומרים: 'שבו בבית, אל תבואו להצביע'. אני יכול לומר בוודאות שבעקבות הפעילות שלנו, הורגשה דאגה מסוימת באזור לשכת רה"מ. קיבלנו טלפונים מגששים מאנשים בסביבתו של ראש הממשלה, ושאלו אותנו למה אנחנו עושים את זה. אנחנו מצידנו, העברנו כבר כמה שבועות מסרים שאם לא יפתרו את בעיית המאחזים - ניאלץ לפעול. אנחנו בסך הכל רוצים לשמור על ארץ ישראל ולמנוע הרס וחורבן בכל דרך לגיטימית ודמוקרטית שיש בידינו", מסביר שטרן.

ואם בכל זאת המתפקדים בוחרים ללכת ולהצביע?

"במקרה כזה אנחנו קוראים להם לשים פתק לבן כמחאה, או לכתוב על הפתק 'מגרון'. זה יעביר מסר ברור לביבי", אומר שטרן.

ומה בנוגע לאפשרות להצביע למועמד השני? 

"פייגלין הוא מועמד לא ריאלי ואנחנו לא רואים את המועמדות שלו כמתאימה לתפישה האידיאולוגית-פוליטית שלנו. אנחנו לא שותפים לאידיאולוגיה שלו וחושבים שהיא לא מחזקת את המחנה הלאומי. לכן, אנחנו לא קוראים לתמוך בו אבל גם לא יוצאים נגדו".

 

 "נתניהו הוא בחירה רעה"
שבח שטרן: ביבי פועל בניגוד להחלטות מרכז הליכוד ומבצע מדיניות שיותר מתאימה לשלום עכשיו. ההתנהלות הזאת היא מאוד כוחנית ומטרידה. ביבי לא סופר אותנו כל השנה, אז הפעם לא ניתן לו את הקול שלנו
 

גם קבוצת 'הליכוד שלי', המאגדת בתוכה מעל חמשת אלפים מתפקדי ליכוד מכל רחבי הארץ ונחשבת לאחת הקבוצות היותר גדולות כיום בתנועה, פנתה השבוע לחבריה בבקשה שישקלו היטב את צעדיהם בעת בחירתם את ראש המפלגה. יעקב וינברגר, מראשי הקבוצה, מבהיר כי עמדתם הנחרצת היא 'לא' לנתניהו: "בשבוע הבא נגיע לקלפי ונעביר לביבי את המסר שלא נוכל לקבל את התנהגותו הפנים מפלגתית והמדינית. הקדמת הבחירות על ידי נתניהו נועדה לטרפד את הסיכוי של המתחרים האחרים להתמודדות בתנאים הוגנים". וינברגר טוען כי גם במישור המדיני והפוליטי נתניהו לא מצליח להוביל: "לצערי יש דוגמאות לכך בלי סוף. קבלת מצע השמאל 'שתי מדינות לשני עמים', הקפאת הבניה ביו"ש, השימוש הציני באהוד ברק ככלי ניגוח בלתי פוסק בציבור המתיישבים, הכשלת חוקים לאומיים כמו החוק לאיסור מימון זר לעמותות, הקפאת חוק לשכת עורכי הדין ועוד".

יוסי דגן, פעיל מרכזי נוסף בקבוצה, מבקש להוסיף כי מניעת ההצבעה בועדת השרים לענייני חקיקה על חוק ההסדרה להכשרת המאחזים מהווה, לטענתו, פגיעה ממשית בארץ ישראל ובתנועת הליכוד. "הפגיעה הזאת רק מתעצמת לאור העובדה שרוב השרים בוועדה כבר הודיעו שיתמכו בחוק. זו התנהלות חמורה של בנימין נתניהו והיא בניגוד למצע הליכוד", קובע דגן.

הבהרתם שאין להצביע לנתניהו, אבל מה כן המלצתם למתפקדים לעשות?

"אנחנו נותנים לכל חבר וחבר את שיקול הדעת כיצד לנהוג. פתק לבן, היעדרות או הצבעה לפייגלין - הכל בסדר מבחינתנו, העיקר שיובן שבמציאות כיום, נתניהו תהיה בחירה רעה", מדגיש וינברגר. בימים האחרונים פנו לראשי הקבוצה גורמים מלשכת ראש הממשלה וחברי כנסת המקורבים לנתניהו, וביקשו להניא אותם מהחלטה גורפת שכזו. "ביבי מבין שלא נוכל לתמוך בו, לכן הם פנו אלינו וביקשו שלכל הפחות נמליץ למתפקדים שלנו להיעדר לגמרי מההצבעה. אנחנו כמובן, סירבנו לכך בכל תוקף", אומר וינברגר.

בעוד נתניהו וגורמים נוספים בתוך הליכוד מנסים לדחוק את רגלי  פייגלין ומנהיגות יהודית מהתנועה, מקדישים פייגלין ותומכיו מאמצים להשגת תוצאות גבוהות יותר בפריימריז הקרובים. את המרוץ לראשות הליכוד הוא החל בקטן. בבחירות בשנת 2003 רץ פייגלין לראשונה לראשות הליכוד מול שרון ונתניהו, וזכה ב-3.5 אחוזים בלבד מהקולות. ב-2005 רץ נגד בנימין נתניהו וסילבן שלום וזכה כבר ב-13 אחוזים מהקולות. בהתמודדות השלישית על ראשות הליכוד, בשנת 2007, כבר הגיע פייגלין להישג לא מבוטל של 23 אחוזים מהקולות. פייגלין מקווה שבבחירות הקרובות הוא יעבור את רף ה-20 אחוזים. "כל תוצאה שהיא יותר מהתוצאה הקודמת, תהיה חיובית. נתניהו כבר הודיע לראשי המטות שלו, שאסור שאקבל יותר מעשרים אחוז", סיפר פייגלין השבוע. בכנסים שהוא עורך הוא מדגיש שוב ושוב כי הוא מהווה אלטרנטיבה אמיתית לנתניהו, ומזהיר מפני ניצחון מוחץ של ראש הממשלה: "אם ראש הממשלה יזכה בתשעים אחוזים, הוא יבוא ויגיד לחברי המרכז שהוא קיבל מנדט מחודש כדי ללכת על המשך של פשרות מדיניות", מתריע פייגלין.

באגרת שפרסם השבוע כתשובה לקריאות המעודדות היעדרות מההצבעה, תוקף פייגלין עמדות אלו ומכנה אותן "חוסר תבונה פוליטית". "נתניהו אינו צריך את הקולות מיו"ש כדי להיבחר. בשביל זה מספיקים לו הקולות של אנשי תל-אביב. לנתניהו אכפת מקולותיהם של אנשי יו"ש רק משום שהם יכולים למצב את האלטרנטיבה לשלטונו במקום טוב באמצע הליכוד... ויתור מראש על האפשרות להציב אלטרנטיבה לנתניהו הדורסני, ההרסני, שעומד על דעתו להרוס את מגרון הוא איוולת פוליטית. הוא מייתר את ההתפקדות לליכוד", קובל פייגלין.

בקיעים הורגשו השבוע גם בתוך מחנהו של ראש הממשלה. חבר מרכז ותיק בליכוד, המזוהה כפעיל בולט במחנה נתניהו ומעדיף להישאר בעילום שם, מבהיר בשיחה עם 'בשבע' כי אין בכוונתו להשתתף בבחירות בשבוע הבא. "אצלי זה חד משמעי, כל עוד לא הוסרה התנגדותו של נתניהו לחוק להסדרת המאחזים, אני לא מתכוון להגיע ולהצביע בעדו", אומר חבר המרכז. "לא מדובר כאן רק על ארבעת המאחזים: מגרון, השכונה בבית אל, עמונה וגבעת אסף. בוא לא נטעה, ההתנהלות של ממשלת ישראל במקרים האלו תשליך בעתיד על עוד הרבה מקומות ברחבי יו"ש, שנבנו בתום לב על קרקעות במעמד כמו של אלו. זה הרה-גורל להתיישבות ולכן כרגע לצערי, לא אוכל לתת את קולי לנתניהו".

אבל על ידי הימנעות מהצבעה לנתניהו, אתה למעשה תחזק את מחנה היריב? 

"מתמטית את צודקת. על ידי כך שאני לא משתתף בהצבעה ייהנה משה פייגלין מאחוזים גבוהים יותר. אני בהחלט מודע לכך, אבל הרי מדובר כאן רק באחוזי ההצבעה ולא בשאלה מי יעמוד בראשות הליכוד, ולכן אני רואה בכך צעד טקטי של אמירה ברורה המכוונת לראש הממשלה. אני לא חבר חדש במפלגה", הוא מבקש להדגיש. "אני חבר מרכז ליכוד כבר מעל עשרים שנה. נכון, הרבה פעמים אני מתוסכל מהמציאות בשטח וממה שקורה במדינה, אבל ברור לי שכמו שצריך מפלגות ימניות מימין לליכוד, כך צריך גרעין אידיאולוגי ימני וחזק בתוך הליכוד. הוא צריך להיות מסוגל להשפיע על מדיניות הממשלה מבפנים, ובמצב כמו זה, להשמיע בבירור את עמדתו".

-------------------------------------

rivki@besheva.co.il