בשבע 478: דיווחים באזרבייג'ן

איראן תכננה להתנקש בשגריר ישראל בבאקו

חגי הוברמן/הלל גרשוני , ב' בשבט תשע"ב

: האם איראן מנסה לנקום בישראל, החשודה העיקרית מבחינתה בחיסול מדען הגרעין לפני שבועות ספורים? השבוע התקבלו דיווחים מאזרבייג'ן, כי כוחות הביטחון שלה עצרו בסוף השבוע האחרון שלושה אנשים בחשד שתכננו להתנקש בחייו של שגריר ישראל במדינה, מיכאל לוטם. החשודים שנעצרו, כך התברר, הם בעלי קשרים ענפים למודיעין האיראני. בנוסף לרצון לפגוע בשגריר, תכננו המחבלים גם לפגוע בשליח חב"ד בעיר, הרב שניאור סגל, ומנהל בית הספר היהודי 'אור אבנר', הרב מתי לואיס.

משרד ההגנה בבאקו מסר כי החשודים הבריחו נשק וחומרי נפץ מאיראן לאזרבייג'ן. על פי דיווחים, הובטחו להם 150 אלף דולר תמורת ביצוע הפיגוע, ואחד מהם אף קיבל מקדמה בסך של כעשרת אלפים דולרים עבור החיסול.

אין זו הפעם הראשונה שנמנע ניסיון לפגוע בישראלים השוהים במדינה: לפני כשנתיים נדונו שני אזרחים לבנונים, פעילי חיזבאללה, ל-15 שנות מאסר, לאחר שהורשעו בתכנון פיגוע בשגרירות ישראל בבאקו. הפיגוע, שסוכל ממש ברגע האחרון, נועד לנקום את חיסול בכיר חיזבאללה עימאד מורנייה.

הרמטכ"ל בני גנץ אמר השבוע בטקס האזכרה לצוללת 'דקר': "דווקא בתקופה זו, שבה אויבינו מצפון נמנעים מפעולה מחשש לתגובה חריפה, אנו עדים למאמצים של חיזבאללה ושל גורמים עוינים אחרים לבצע פעולות טרור אכזריות גם הרחק משטחי מדינת ישראל. אני מציע שלא לבחון את נחישותנו".

מהדקים את הלחץ: האיחוד האירופי יטיל מיולי אמברגו נשק על איראן

הלל גרשוני

האיחוד האירופי החליט השבוע להטיל אמברגו נפט על איראן, כחלק מצעדי המנע נגד תוכנית הגרעין האיראנית. שרי החוץ של 27 מדינות האיחוד התכנסו בבריסל והחליטו כי המדינות השייכות לאיחוד, הצורכות כחמישית מתפוקת הדלק של איראן, לא יחתמו על הסכמי סחר נפט עם המדינה הקיצונית, לאחר שיפוג תוקפם של ההסכמים הקיימים, בחודש יולי הקרוב.

בנוסף לכך, הוחלט גם על הטלת סנקציות שיוטלו נגד הבנק המרכזי באיראן, אם כי באופן חלקי, כדי לאפשר לאיראן להחזיר את חובותיה למדינות האיחוד. שר החוץ של אוסטרליה הודיע כי גם ארצו תצטרף לסנקציות שמטיל האיחוד האירופי על איראן.

באשר לחשש שמחירי הנפט יאמירו עקב האמברגו, הודיע שר החוץ של ספרד, חוסה מנואל גרסיה, כי סעודיה התחייבה להחליף את הנפט שאיראן מספקת לספרד, המהווה כ-10% מהתצרוכת במדינה. "מדובר באחת המדינות באזור שיש להן עניין ברור שאיראן לא תמשיך את ההסלמה הגרעינית. הם יעמדו בדרישה וידאגו שמחירי הנפט לא יעלו", טען גרסיה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע סיפוק מהחלטת האיחוד האירופי, והגדיר אותה "צעד בכיוון הנכון", אך הוסיף כי "דרוש לחץ חזק מאוד ומהיר מאוד על איראן, ואת הסנקציות יש לבחון בהתאם לתוצאות. נכון להיום איראן ממשיכה לייצר נשק גרעיני ללא הפרעה".

גם שר החוץ אביגדור ליברמן בירך על ההחלטה, ואמר כי ההחלטה היא צעד חשוב. "אנו מקווים שההחלטה תשמש תמרור אזהרה לשליטי איראן ותגרום להם לשנות את מדיניותם מבלי שיהיה צורך בצעדים קשים יותר", דברי ליברמן.

שר הביטחון אהוד ברק הדגיש כי הסנקציות חשובות, אך הן אינן מספיקות. ברק טען כי התקדמות הסנקציות על איראן מבורכת, אך אין סיכוי שהיא תביא להפסקת תוכנית הגרעין הצבאית. ברק גם התייחס לדחיית הסנקציות עד לחודש יולי ואמר כי זה פרק זמן ארוך מדי. "לדעתנו יש להקדים את הסנקציות, היות שסעודיה יכולה להיערך מוקדם יותר לאספקה מואצת של נפט. הביצוע בפועל יכול להיות מוקדם בהרבה", טען שר הביטחון.

 

חקירה נגד המופתי של ירושלים שקרא להרוג יהודים

הלל גרשוני

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, הורה למשטרה לפתוח בחקירה נגד המופתי של ירושלים, השיח' מוחמד חוסיין, שקרא בכנס של הפת"ח בשבוע שעבר להילחם ביהודים ולהרוג בהם. חוסיין ציטט את החדית' (התורה שבעל פה המוסלמית) האומרת כי תחיית המתים לא תגיע עד שיילחמו ביהודים. "היהודי יתחבא מאחורי עצים ואבנים, והאבנים או העצים יקראו: 'הו מוסלמי עבד אללה, יש יהודי מאחוריי, בוא והרגהו", אמר חוסיין, והסיף כי "המסורת האסלאמית שהנחיל לנו מוחמד כעבדי האל מחייבת אותנו, כדי שתחיית המתים אכן תתממש, להרוג כמה שיותר יהודים. הם היהודים הכופרים נטעו סביב עריהם עצים כדי שיוכלו לברוח ולהתחבא בהם כאשר המוסלמים יבואו לחפשם". לקול מחיאות כפיים סוערות מהקהל טען המופתי: "עלינו המוסלמים לחפש את היהודים שמתחבאים מאיתנו ולמסור אותם לידיים של המאמינים באללה, כדי שאלה יהרגו אותם ויקרבו את שעת תחיית המתים".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הביע זעזוע מהדברים ואמר כי מדובר בקריאה איומה מבחינה מוסרית, וכמו כל הסתה היא מהווה מכשול לשלום. "הדברים הללו חמורים במיוחד גם משום שמזכירים לנו דברים של מופתי אחר שקרא להשמדת היהודים, חאג' אמין אל חוסייני, שהיה אחד הארכיטקטים של הפתרון הסופי, וגם משום שהם נאמרים היום על ידי אנשים שאמורים לתמוך בהשכנת שלום בינינו לבין שכנינו הפלשתינים", דברי נתניהו.

גם נשיא המדינה, שמעון פרס, גינה בחריפות את דברי המופתי. פרס אמר בפגישה עם שר המשפטים יעקב נאמן כי דברי המופתי הם מסוכנים, ועלולים להוביל להסלמה ביחסי יהודים-ערבים ואף לפגיעה בחיי אדם.

חוסיין עצמו טען כי דבריו סולפו בידי התקשורת, וכי לא קרא לרצח יהודים אלא רק ציטט מהחדית'. "דת האסלאם קוראת לכבד את כל בני האנוש. אני נדהם שאלו הדברים שיוחסו לי", טען המופתי.