בשבע 478: שטח מגזרי

חדשות הציבור הדתי

רבקי גולדפינגר , ב' בשבט תשע"ב

רוב ציוני דתי לבתי הכנסת בגוף הבוחר לרבנות ירושלים

כחלק מהמאמצים להביא לבחירתו של רב ראשי ציוני בירושלים, פעלו בחודשים האחרונים נציגי הציבור הדתי-לאומי לגרום לכך שלפחות מחצית מנציגי 24 בתי הכנסת שיכהנו בגוף הבוחר, ייצגו את הציבור הציוני בעיר. ואכן, בימים האחרונים מתברר כי מאמציהם נשאו פרי ומההודעות הרשמיות שקיבלו בתי הכנסת על בחירתם עולה כי קצת יותר ממחצית בתי הכנסת מזוהים עם הציבור הציוני בעיר. "עדיין הדרך ארוכה ולא פשוטה, אך רואים את האור הציוני בקצה המנהרה", מברך על הבשורה דוד הדרי, סגן ראש העיר ירושלים ויו"ר סיעת מפד"ל-איחוד לאומי. "אני תקווה כי בעזרת ה' נזכה לראות בקרוב את המועמד שלנו, הרב אריה שטרן שליט'א, מכהן כרבה הראשי של עיר הקודש ירושלים", אומר הדרי.

יצוין כי מלבד נציגי בתי הכנסת יורכב הגוף הבוחר גם מ-24 נציגים אחרים אשר נקבעים על פי התקנות: 18 בהתאם למפתח הסיעות במועצת העיר ו-6 בהתאם למינוי שר הדתות.

 

הכנסת: גביית דמי הכניסה לחוף הנפרד בטבריה מנוגדת לחוק

ועדת הפנים והגנת הסביבה קיימה השבוע (ג') דיון בעניין חוף הרחצה הנפרד בטבריה. את הדיון ניהל ח"כ זאב בילסקי ובמהלכו התברר כי עיריית טבריה גובה דמי כניסה לחוף הנפרד שלא כדין.

את הדיון פתח ח"כ דוד אזולאי (ש"ס) בדיווח לפיו עיריית טבריה גובה דמי כניסה לחוף הנפרד, וכי עבור משפחות מסוימות מדובר בהוצאה גדולה ביותר. עוד סיפר ח"כ אזולאי כי בתכתובת שערך עם ראש העיר טבריה, מציין ראש העיר כי הגבייה מתבצעת על פי חוק עזר ישן וכי הגבייה מתושבי חוץ אף גבוהה יותר. עאטף חיראלדין, מנהל תחום אתרי רחצה ארצי במשרד הפנים, אמר בדיון כי החוק הקיים לא מאפשר גביית דמי כניסה לחוף, אלא באישור מיוחד של משרד הפנים. עוד הוסיף כי דברים אלו נאמרו לנציגי עיריית טבריה, ואולם עד כה לא הוגשה כל בקשה בעניין. משמעות הדבר היא שעיריית טבריה גובה את דמי הכניסה בחוף הנפרד שלא כדין. בתום הדיון נקבע כי העירייה תבחן את אופן ניהול החוף בעתיד.

 

צעדת נוער לילית בעקבות מורשת גוש קטיף

מסורת חדשה במוסדות בני עקיבא. כ-1,200 תלמידי ותלמידות כיתות י' בישיבות ואולפנות בני עקיבא מכל הארץ יצעדו הלילה (ה') במסגרת 'מסע כיסופים', מסע ראשון וייחודי בעקבות מורשת גוש קטיף. המסע, שנערך בשיתוף המרכז הממלכתי להנצחת גוש קטיף, הותאם לבני נוער ובא להציג את 35 שנות ההתיישבות ואת הרוח המיוחדת של אלו שפעלו בחבל עזה במשך השנים.

"זאת הצורה הנכונה והמיוחדת לחנך את תלמידינו לאהבת ארץ ישראל", מציין הרב בני נכטיילר ממרכז ישיבות בני עקיבא, "חשוב להדגיש כי לא שכחנו את גוש קטיף, ואנו מחנכים לאור הערכים של האמונה וההתיישבות שפגשנו אצל תושבי הגוש".

מטרת המסע היא היכרות ומפגש של בני הנוער עם מורשת גוש קטיף ומסע לחיזוק יישובי הדרום הניצבים היום בחזית הביטחונית. הרב קובי בורנשטיין, אחראי התוכן מטעם מרכז קטיף, מסביר כי יש חשיבות גדולה לספר את סיפור גוש קטיף במיוחד לבני הנוער בישראל: "העובדה שמאות בני נוער הולכים לצעוד בעקבות סיפורה של ההתיישבות בגוש קטיף מהווה הוכחה לכך שהנצחת גוש קטיף רלוונטית גם היום. חשוב לספר את הסיפור לבני הנוער, כיוון שרובם צעירים מדי כדי לזכור את גוש קטיף".

התוכנית תציג את מפעל ההתיישבות בעבר ובהווה ואת מסירות הנפש והאמונה לאורך השנים, תוך מפגש עם דמויות מגוש קטיף ומיישובי הדרום. לאחר מכן ייצא לדרך המסע עצמו, בו יצעדו התלמידים בשמורת נחל הבשור כשלאורך הדרך יתקיימו הפסקות חינוכיות בהן תינתן הדרכה על מורשת גוש קטיף. לאחר מכן יגיעו התלמידים אל האירוע המרכזי בפארק אשכול, בו ייקחו חלק יו"ר מרכז ישיבות בני עקיבא הרב חיים דרוקמן ואישי ציבור נוספים, ותתקיים הרקדה ותפילת ותיקין מרוממת עם עלות השחר.

 

הר חברון אלופת הגיוס לצה"ל

זו השנה השנייה ברציפות שהמועצה האזורית הר חברון זוכה בתואר אלופת הגיוס לצה"ל. מנתונים שהגיעו מדובר צה"ל למועצת הר חברון עולה כי אחוזי הגיוס בהר חברון עומדים על 90.9 אחוזים. בנוסף לכך, אחוז מיצוי הלחימה, המדד שמלמד על מידת הקרביות, עומד על 83.7 אחוזים.

ראש מועצת הר חברון צביקי בר חי גאה בנתוני הגיוס, אך יחד עם זאת  אינו מופתע: "אנחנו יודעים שהבחורים הצעירים שלנו מתגייסים לצה"ל מתוך גאווה, וזאת למרות שיש גורמים שמנסים ליצור מצג שווא של סכסוך בין צה"ל לבין המתיישבים. אנחנו נמשיך לחנך את ילדינו לאהבת הארץ ולתרומה למדינה", אמר בר חי.

 

תלמידי ישיבת ההסדר בטפחות ייתנו מענה ברפואת חירום ליישובים באזור

כעשרה בחורים מישיבת ההסדר במושב הגלילי טפחות השתתפו לאחרונה בקורס הכשרת נהגי וחובשי מד"א. עם סיום הקורס בשבוע שעבר נפתחה באופן רשמי תחנת ההזנקה 'מרום גליל', התחנה הראשונה ביישוב שתפעל מהישיבה עצמה ותיתן מענה לכלל תושבי האזור. בשבוע שעבר הגיע לישיבה מנהל אגף המבצעים של מד"א כדי להעניק לישיבה את אמבולנס הכוננות ואת כל הציוד הנלווה למתנדבים.

"פתיחת נקודת ההזנקה מתוך הישיבה מהווה בשורה גדולה לאזור כולו, ואנו שמחים לקחת חלק בהצלת חיים", אומר ראש ישיבת טפחות הרב אייל גריינר, אשר יזם את המהלך ואף עבר את ההכשרה בעצמו. "מדובר בהמשך ישיר לחזונה של הישיבה. לצערנו הרב, אנו עדים למספר גדול של תאונות דרכים בצירי האזור, ולכן אנו מאמינים כי האמבולנס שהוצב ברחבת הישיבה ייתן מענה מיידי וישיר במקרים אלו". הרב גריינר מוסיף כי התלמידים, אשר רוב היום לומדים בבית המדרש, ייצאו לאירועים לפי כוננויות וכי "כבר במהלך הקורס ניתן היה להתרשם מרצונם העז של הבחורים לתרום".

תלמידי ישיבת טפחות בסיום קורס מד"א פלאש 90

 

מבזקים:

בת לאשר הי"ד ופועה פלמר

פועה פלמר, אלמנתו של אשר פלמר הי"ד, ילדה השבוע (ד') בת. אשר פלמר ובנו התינוק יונתן הי"ד נרצחו לפני כארבעה חודשים בשעה שנסעו בכביש 60, סמוך לחלחול, צפונית לחברון. פלשתינים יידו אבנים לעבר הרכב שבו נסעו ואחת מהן פגעה בראשו של אשר. כתוצאה מפגיעת האבן איבד פלמר שליטה על רכבו, התהפך לצדי הכביש ונהרג יחד עם בנו.

 

התרחבות ביישוב הר ברכה

לרגל חנוכת השכונות 'שערי ברכה' ו'מדורגי ברכה' ביישוב הר ברכה, יתקיים ביום ד', ח' בשבט (1.2.12), ערב לציון האירוע בבית הכנסת המרכזי ביישוב. הערב יהיה במעמד רבה של קריית ארבע הרב דב ליאור, רב היישוב בית אל הרב זלמן מלמד, שר החינוך גדעון סער, ראש המועצה גרשון מסיקה, אישי ציבור ותושבים.

 

צדק חברתי על פי התורה

בסוף השבוע הקרוב צפויים להשתתף כ-300 רבנים בכירים בימי עיון בנושא הצדק החברתי. בכנס שנערך השנה במלון נוף גינוסר יעסקו הרבנים בפאנלים בנושאי רווחה, צדק, מאבקים חברתיים ונושאים אקטואליים שונים. בין המשתתפים: הרב הראשי הרב שלמה עמאר, הרב ישראל מאיר לאו, הרב שמואל אליהו ורבנים רבים נוספים.