בשבע 479: השקעה משתלמת

מהאריזה, דרך השירה והנגינה ועד העריכה - אלבומו החדש של החזן צודיק גרינוולד מושקע במיוחד

אמציה האיתן , ט' בשבט תשע"ב

לפני שאגש לאלבום של השבוע, יש לי חובה נעימה להשלים. לא מזמן סיפרתי בעמוד זה על פרויקט השינון של תלמוד תורה אלון מורה, 'בשינון ובניגון'. מכיוון שמדובר במיזם ייחודי ולא באלבום רגיל של מוזיקה, יהיה זה ראוי להזכיר עוד שני פרויקטים דומים שנעשו בשנים האחרונות. האחד שייך למשפחות בן שחר ואדלשטיין שהוציאו דיסק הנקרא 'שירינון', בו הם משננים בנעימה את שמות החומשים, הפרשות ועוד ספרים מהארון היהודי. השני נעשה על ידי הרב יצחק שרביט מכוכב יעקב, ומדובר בהשקעה עצומה בכל שלבי ההפקה: הכתיבה, ההקלטה, העריכה ואפילו החוברת של המילים. באלבום הכפול 'הדרן עלך' משנן הרב שרביט עם תלמידיו את הפרשיות, המסכתות אבל גם נושאים אחרים חשובים, כמו אבות מלאכת שבת, הדרכים שהתורה נקנית בהן ואפילו התכונות שיש בחכם והיפוכיהן שבגולם. ועל כל האלבומים האלה ניתן לומר כל המרבה הרי זה משובח, שהרי כולם נועדו רק להגדיל תורה ולהאדיר.

ומכאן חזרה לאלבום שמתארח השבוע במדור, 'אחים' של צודיק גרינוולד. אם השם צודיק לא מוכר לכם, כנראה שאינכם מצויים בעולם החזנות. מהפעם הראשונה ששמעתי את צודיק (נדמה לי שהיה זה במופע שהפיק לוי כנס יחד עם יותם סגל) התחברתי לקול המיוחד שלו ולעוצמה שניחן בה, מבלי לפגוע בנעימות וברגש. מדובר באמת בחזן בעל סגולות מיוחדות, צעיר יחסית, ומאוד מוכשר מבחינה מוזיקלית. האלבום החדש שהוציא דווקא אינו מתמקד בחזנות הקלאסית, אלא בשירה החסידית על סגנונותיה השונים. צודיק החליט להתחשב באלה שאינם מסוגלים לשמוע חזנות יותר מהזמן הממוצע של תפילת 'כתר', וחבר למלחין יוסי גרין לאלבום מושקע ברמה יוצאת דופן.

למרות שמדובר בפרט לכאורה שולי, כבר באריזת האלבום ובחוברת ניתן להרגיש שיש פה משהו מיוחד. מניסיוני הדל למדתי שפעמים רבות ההשקעה באריזה החיצונית יכולה בהחלט להעיד על הרמה של התוכן המוכנס בה. לצידו של יוסי גרין תוכלו לשמוע את העיבודים של טובי אנשי המקצוע - מונה רוזנבלום, מנחם בריסטובסקי, שוע פריד, משה לאופר ואפילו קן ברג'ס, בשיר באנגלית, שמלווה על ידי להקת הכושים העבריים מדימונה.

גם בנגנים לא חסך צודיק, ואזכיר רק חלק מהשמות: פטר ורטהיימר בכלי הנשיפה, סינגולדה בגיטרות, פלדר על החצוצרה ואבידני על התופים - מטובי הנגנים בתחומם.

התוצאה בהחלט מרהיבה (אם ניתן להשתמש בביטוי הזה על מוזיקה). הקול הנעים של צודיק, העוצמה שלו במקומות הנצרכים והעיבודים המקוריים, חוברים יחד למלאכת מחשבת של מוזיקה חסידית, קצבית ואף מרגשת.

אישית, הייתי מעדיף לשמוע עוד כמה חלקים חזניים בתוך השירה החסידית. הפתיחה של השיר הראשון נשמעה מבטיחה לחובבי החזנות, אבל בהמשך כמעט שלא מצאתי משפטים שלמים בסגנון הזה. בקיצור, מי שרוצה לשמוע חזנות קלאסית מפיו של צודיק, יצטרך להגיע אל אולם הקונצרטים, אבל חובבי השירה החסידית ייהנו מאוד מהאלבום 'אחים'.

 

גם האריזה מוצלחת. 'אחים'

 

 

seret@etrog.tv