בשבע 479: הקרב על הקריטריונים

שר השיכון, אריאל אטיאס, הביא השבוע לאישור את הקריטריונים החדשים אשר יסדירו את הזכאות לרכישת דירות המכונות 'דיור בר השגה'.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ט' בשבט תשע"ב

שר השיכון, אריאל אטיאס, הביא השבוע לאישור את הקריטריונים החדשים אשר יסדירו את הזכאות לרכישת דירות המכונות 'דיור בר השגה'. הקריטריונים החדשים, אותם הציג השר, כוללים כמה שינויים לעומת אלה אשר היו נהוגים בעבר. הסיבה לשינוי נעוצה במידה רבה במחאת הקיץ האחרון ובמסקנות ועדת טרכטנברג. אם ננסה לתמצת במילים קצרות את המגמה, מדובר בניסיון להעביר חלק ניכר מהסיוע בדיור מהמעמדות המוחלשים והחלשים ביותר לקבוצת האוכלוסייה המכונה 'מעמד הביניים'. החברים היקרים מרוטשילד שהובילו את מחאת הקיץ, הם אנשים עובדים עם מספר קטן יחסית של ילדים, אשר ביקשו לעצמם חלק ניכר מעוגת הסיוע בדיור. על מנת לבצע את השינוי הציעה ועדת טרכטנברג שינויים בקריטריונים, אשר כוללים בין השאר את "מיצוי כושר ההשתכרות", כלומר עבודה במשרה וחצי למשפחה (מחולקת בין שני בני הזוג), ביטול קריטריון מספר הילדים, הכנסת העדפה ליוצאי צבא ועוד.

אימוץ הקריטריונים שהציגה ועדת טרכטנברג היה גורם להסטה ניכרת של ההטבות לדיור בר השגה מהציבור החרדי לציבור החילוני, בן מעמד הביניים. מצב כזה היה בלתי אפשרי עבור השר אטיאס מש"ס, והוא ביקש לעקוף את המוקש שהטילה לפתחו הוועדה. לצורך כך תפרו אטיאס ואנשיו חליפת קריטריונים שונה, אשר נועדה להקטין את הנזק לציבור החרדי. הצעד הראשון שביצע אטיאס הוא הסרת קריטריון "מיצוי כושר ההשתכרות", שהיה עשוי להזיק יותר מכל לציבור החרדי. בציבור זה משפחות בהן שני בני הזוג עובדים מצויות הרבה פחות מאשר בכל ציבור מקביל - החילוני, הדתי-לאומי, ואפילו הערבי. הצעד השני, הבעייתי אולי יותר, הוא הוספתו של קריטריון חדש לסל הקריטריונים לזכאות לדיור בר השגה: מספר שנות נישואין. מדובר בקריטריון שנועד יותר מכל להעניק יתרון לציבור החרדי. גיל הנישואין הנמוך, המושפע מהיעדר שירות צבאי ומנורמות חברתיות המעודדות נישואין מוקדמים, מקנה לחרדי המצוי יתרון מכריע בקריטריון זה.

החלפת קריטריון מספר הילדים במספר שנות הנישואין הוא בבחינת ניסיון לרקוד על שתי החתונות: גם ללכת בתלם של ועדת טרכטנברג וגם לשמר את יתרונו של המגזר החרדי. הבעיה היא שבסופו של דבר השר אטיאס גם אכל את הדגים המסריחים וגם גורש מהעיר. הניסיון להחליף קריטריון סביר, גם אם בעייתי במקצת, בקריטריון סביר פחות ובעייתי אף יותר, לא צלח את משוכת התקשורת ועורר עליו את זעם השר. גם מתן יתרון ליוצאי צבא ושירות לאומי במחצית מהפרויקטים לדיור בר השגה לא הפיסה את דעתם של המתנגדים. ברגע האחרון, בלחץ ראש הממשלה, הועלה משקל השירות הצבאי והורד משקלן של שנות הנישואין.

השר אטיאס באתר בנייה בירושלים 'פלאש 90'

העלאת שכר הרבנים: העובדות

הקבינט הכלכלי-חברתי, בראשותו של שר האוצר יובל שטייניץ, אישר השבוע את העלאת שכרם של רבני הערים החדשים. זאת על פי הסכמה שהושגה בין שר האוצר ובין השר לשירותי דת, יעקב מרגי. הרבנים החדשים, אשר שכרם יעלה על פי ההחלטה, הם אלו אשר מונו לתפקידם מאז שנת 2006 ומי שימונו לתפקידם במהלך השנים הבאות. המהלך עורר סערה בכוס מים וטענות שונות ומשונות מצד גורמים אינטרסנטיים, אשר זכו להד תקשורתי שאיננו מגובה בידיעתן של העובדות הפשוטות.

על מנת להבין במה מדובר, צריך לחזור שמונה שנים אחורה, לשנת 2004. אז החליטה הממשלה כחלק ממהלך פירוק המועצות המקומיות לקצץ באורח משמעותי את שכרם של רבני הערים אשר ימונו החל משנת 2006 ואילך, ולהצמידו לשכר הממונים על המועצות הדתיות. ההחלטה, אשר היתה אמורה לגרום לקיצוץ עמוק בשכרם של רבנים חדשים, עברה בשקט, פשוט מכיוון שזמן לא קצר אחריה לא מונו רבנים במדינת ישראל. אולם בשנתיים האחרונות מונו שישה רבנים חדשים ברשויות מקומיות ברחבי הארץ והעוול שנגרם לאותם רבנים עלה על סדר היום.

מתברר כי החלטת הממשלה הביאה למצב בו רב של רשות מקומית שבה מתגוררים עד עשרת אלפים תושבים מקבל שכר חודשי בגובה 7,200 שקלים בלבד. רב ברשות שמספר תושביה הוא 50-10 אלף תושבים משתכר 9,975 שקלים בחודש, ברשות שמספר תושביה הוא 100-50 אלף שכרו של הרב עולה ל-14,175 שקלים, וברשות גדולה יותר שבה מתגוררים 250-100 אלף תושבים שכר הרב עומד על 15,750 שקלים. ברשויות שגודלן למעלה מכך שכרם החודשי של הרבנים החדשים עומד על 18,900 שקלים.

ההחלטה שהתקבלה תביא להעלאת שכרם של הרבנים החל מחודש מרץ הקרוב בשיעורים משתנים, כך שיעמוד על 80 אחוזים משכרו של מנכ"ל הרשות המקומית שבה מכהן כל רב. שכר הרבנים בקבוצת השכר הנמוכה ביותר יעלה ל-17,500 שקלים בחודש, זינוק של 143 אחוזים. שכרם של הרבנים בדרגה השנייה יעלה ל-23 אלף שקלים (131 אחוזים), שכרם של הרבנים בדרגה השלישית יעלה ל-26,214 שקלים (85 אחוזים), שכר הרבנים בדרגה הרביעית יעלה ל-26,671 שקלים (69 אחוזים) ובמדרגה החמישית יעלה שכר הרבנים החדשים ל-29,127 שקלים (עלייה של 54 אחוזים).

מה שחשוב לזכור הוא שגם לאחר העלאת שכרם של רבני הערים, הוא עדיין יהיה נמוך יותר משכרם של בכירי הרשות המקומית שבה הם משרתים. בדיון בוועדת הכספים סיפר אחד הרבנים החדשים שמונו כי הוא אינו מסוגל לגמור את החודש עם משכורתו, "יש לי מחויבות גם לתושבים שבחרו בי. רב לא יכול להתנהל עם משכורת כזאת. חס ושלום, זאת לא בכיינות, שקלתי רבות אם בכלל לפנות למישהו בנושא הזה. בתוקף תפקידי אני מוזמן לחתונה ואני צריך לבוא בלי מתנה חס ושלום? זה חילול השם. מישהו לא מזמין את רב היישוב שלו לחתונה? יש הוצאות של דלק או נסיעות או פגישות. כל הדברים הללו הם דברים שהם מתוקף התפקיד 

כלכלת בית

מכונית או מונית

 שי אבו

ההוצאה על רכב פרטי היא אחת ההוצאות החודשיות הכבדות ביותר במרבית משקי הבית, ויש לקחת זאת בחשבון בשעה שמחליטים על רכישת רכב ועל אופי השימוש בו.

השלב הראשון הוא חישוב כדאיות הרכישה, המורכבת מכמה פרמטרים. הראשון הוא גיוס ההון. רכב שנקנה באמצעות הלוואה נושאת ריבית עולה לנו בסופו של דבר יותר כסף מרכב שאת עלותו אנחנו משלמים מחסכונותינו. לעיתים כדאי להמתין תקופת זמן מסוימת, לחסוך את הכסף ורק אז לגשת לרכישה.

שלב שני בבחינת הכדאיות נוגע לשאלה איזה רכב לקנות. בשלב זה עולה שאלת גודל הרכב, מספר המקומות בו וכדומה, בה כדאי להכריע בצורה מושכלת על בסיס חישוב כלכלי (יש הבדל בין מי שמבצע נסיעות משפחתיות פעם בחודש למשפחה שבה נסיעה עם כל בני הבית מתרחשת פעם בחצי שנה).

פרמטר נוסף שצריך להביא בחשבון בשלב זה הוא גיל הרכב. ככלל ניתן לומר שככל שהרכב חדש יותר עלות ירידת הערך גבוהה יותר, אך עלות התיקונים נמוכה יותר. למרות זאת, רכישת רכב מהניילונים היא עניין מאוד לא משתלם, מכיוון שירידת הערך של השנתיים הראשונות גבוהה באופן ניכר מירידת הערך בשנים שלאחר מכן.

לאחר שקילת נתוני הרכב עצמו, חשוב לקחת בחשבון את עלויות התפעול - מה הקילומטראז' המתוכנן וכמה דלק הרכב צורך. שילוב שני הנתונים הללו ייתן לנו כלים לשער באופן כללי את גובה ההוצאה הצפויה על הדלק. בנוסף לכך, חשוב לברר את עלות הרישוי השנתי (טסט) והביטוחים השונים (חובה, צד ג' ומקיף) ברכב הספציפי שאנחנו מתכננים לרכוש. בגזרת הביטוחים כדאי לוודא שהביטוח נרכש בחברה בעלת שירות סביר ללקוח ולשים לב שהביטוח כולל גם גרירה, שמשות וכדומה.

לאחר שהגעתם לחישוב עלות שנתית משוערת נסו לחשב כמה תחסכו אם לא תחזיקו את הרכב (קחו בחשבון עלות נסיעות בתחבורה ציבורית, ירידה מסוימת בהכנסות עקב ויתור על שעות נוספות וכדומה), ואז תוכלו להחליט האם באמת כדאי לקנות את המכונית.

 

הכותב הוא יועץ לכלכלת המשפחה בארגון 'פעמונים'

 

 

מבזקים

חברת דלק נדל"ן שבבעלות יצחק תשובה הגיעה השבוע להסדר חוב עם מחזיקי האג"ח שלה. לפי המתווה יזרים תשובה לחברה כמיליארד שקלים במזומן ובביטחונות והחוב יזכה ל'תספורת' של כ-30 אחוזים.

 

ועדת קדמי לבחינת התחרותיות בענפי המזון והצריכה, פרסמה את המלצותיה בדבר הפחתת המכסים בתחום המזון הטרי והמעובד. על פי ההמלצות, המכס על רוב מוצרי המזון המעובד יופחת ב-75 אחוזים על פני שלוש שנים, ולאחר מכן יקבע שר האוצר את המשך יישום מתווה ההפחתה.

 

מחיר ליטר בנזין 95 אוקטן עלה השבוע ב-23 אגורות והוא עומד על 7.46 שקלים בתדלוק עצמי. עמלת תדלוק במשאבה המיועדת לתדלוק על ידי עובד תחנת התדלוק נותרה 21 אגורות לליטר, ללא שינוי מהחודש הקודם.

 

בית ההשקעות 'מיטב' חנך לאחרונה זרוע פעילות חדשה בעמק הירדן, וגייס כ-40 עובדים תושבי הסביבה. מדובר במהלך חריג בענף בתקופה הנוכחית, שבה מרבית בתי ההשקעות נמנעים מגיוס עובדים חדשים וחלקם אף מצמצמים את מצבת כוח האדם, עקב הירידה בהיקף הנכסים המנוהלים.

 

מחירי החשמל יעלו במרוצת השלוש השנים הבאות ב-31 אחוזים באופן מדורג. כבר בעוד כחודש יעלה מחיר החשמל ב-6.6 אחוזים, והמחיר לקילו-וואט יעלה ב-2.96 אגורות לשעה, מ-44.86 אגורות ל-47.82 אגורות. במהלך שנת 2012 תהיה עלייה נוספת של 2.6 אחוזים.

 

הממשלה אישרה את תוכניתו של משרד התמ"ת למיקוד אכיפת דיני העבודה בהפרות שמבוצעות על ידי מעסיקים של עובדים בשכר נמוך. ראש הממשלה נתניהו ציין, כי "הבעיה הגדולה היא בפגיעה בזכויות העבודה של השכבות החלשות. מכיוון ששם הבעיה העיקרית, שם נפעל, ושם נביא את הפתרון".