בשבע 479: נתניהו הודיע על הקמת ועדה לבחינת הקרקעות ביוש

המטה למען מגרון: רק חוק ההסדרה הוא הפתרון

אתר ערוץ 7 , ט' בשבט תשע"ב

ח"כ זבולון אורלב, יוזם החוק להסדרת המאחזים, החליט אתמול (ד') לדחות בשבוע את העלאת הצעת החוק להצבעה במליאה, וזאת במסגרת מאמציו להשיג רוב להעברת החוק. יצוין כי הנהלת הקואליציה החליטה השבוע (ב') להעניק חופש הצבעה על חוק ההסדרה של המאחזים.

נזכיר כי לפי שעה עומדת בעינה התנגדותו של ראש הממשלה נתניהו להצעת החוק, וזאת בטענה שהחוק פוגע בניסיונות להגיע להסדרה מתואמת מול תושבי מגרון וישובים נוספים. עוד נזכיר כי ראש הממשלה מסרב לפי שעה לאפשר לשרי הממשלה חופש הצבעה ודורש מהם להצביע נגד הצעת החוק. בקשתו של השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, למתן חופש הצבעה נדחתה על ידי נתניהו.

בשיחה עם כתב ערוץ 7 שמעון כהן אמר חבר הכנסת אורלב כי לפי שעה אין כל ביטחון שגם בעוד שבוע יושג הרוב הדרוש. "לא אתן לחוק הזה ליפול. על פי הכללים בכנסת, אם החוק ייפול נצטרך לחכות חצי שנה. לא אתן את התענוג הזה לאיש”, הוא אומר ומביע תקווה שהשרים יעמדו מול ראש הממשלה וידרשו ממנו חופש הצבעה שיאפשר את העברת החוק. את החלטת רה"מ שלא לאפשר חופש הצבעה הוא מגדיר כמהלך אנטי דמוקרטי, שנובע מתחושתו שאם יאפשר חופש שכזה החוק יעבור.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר המשפטים פרופ' יעקב נאמן, מינו בראשית השבוע "ועדת ייעוץ לממשלה", אשר תפקידה יהיה "לבדוק סוגיות מקרקעין ביהודה ושומרון". הוועדה תגיש את המלצותיה לראש הממשלה בתוך 3 חודשים.

בראש הוועדה יעמוד שופט בית המשפט העליון בדימוס, אדמונד לוי, ולצידו יהיו חברים בועדה השופטת בדימוס תחיה שפירא, סגנית נשיא בית המשפט המחוזי בתל-אביב, וד"ר אלן בייקר, לשעבר היועץ המשפטי של משרד החוץ ושגריר ישראל בקנדה.

המנדט שניתן לוועדה הוא לדון רק ביישובים אשר עניינם לא עלה בעבר או בהווה בפני שופטי בג"ץ, ועל כן טוענים משפטנים המעורים בנושא כי על מנת להגיע לפתרון לגבי מגרון, עמונה, גבעת אסף וגבעת האולפנה, יש צורך בהעברת החוק בממשלה ובכנסת. נזכיר כי חרב ההרס עדיין מונפת מעל מגרון תוך שבועות ספורים על פי פסיקת בג"ץ, ולכן קיימת דחיפות להעברת החוק, אלא אם יגיעו תושבי מגרון להסכמה עם נציגי הממשלה.

בצלאל סמוטריץ', מראשי מטה המאבק למען קידום חוק הסדרת המאחזים, לא מתפעל מהקמת הוועדה. בשיחה עם ערוץ 7 אמר סמוטריץ' כי נתניהו והסובבים אותו מתייחסים בזלזול מתמשך לחוות הדעת המשפטיות המוגשות להם מטעם תושבי מגרון, וכי "יש תכתיב של השר בגין למגרון ומשמעו להיות או לחדול - או שתועתקו, שזו מילה מכובסת למונח הרס, או שנהרוס. אני יכול לספר שעורך הדין יעקב ויינרוט, כנציגם של אנשי מגרון, מנסה כבר למעלה משבוע לקיים פגישה עם אנשי הפרקליטות והוא לא מקבל. אם זה לא זלזול, אז מהו זלזול?". סמוטריץ' מוסיף כי נתניהו לא מגבה את הצוות המשפטי, וגם אם זה יוקם – המנדט שיינתן לו לא יהיה רלוונטי למאחזים הנתונים בסכנת הרס מיידית.

סמוטריץ' קובע נחרצות כי המענה היחיד שיוכל להינתן כעת לסוגיית המאחזים הוא חוק ההסדרה אותו מקדם חבר הכנסת אורלב, אלא שראש הממשלה מורה לשריו להצביע נגדו, ומנופף מעל ראשם את חרב הפיטורין.

תושבי מצפה אביחי: צה"ל השליך ציוד שלנו למזבלה, הערבים בזזו

שמעון כהן, אתר ערוץ 7

כוחות המינהל האזרחי הגיעו בראשית השבוע למתחם 'מצפה אביחי' (גבעה 18) שליד קריית ארבע, והוציאו מהמקום ציוד השייך למתיישבים שגורשו ממנו לפני כשבועיים. התושבים מספרים כי לתדהמתם התברר להם שהציוד הושלך למזבלה הסמוכה לישוב כרמל ובתוך זמן קצר עטו עליו עשרות ערבים שבזזו מכל הבא ליד.

אריה דיוויס, תושב מצפה אביחי, מספר: "סמוך לאחת בצהריים הגיעו לגבעה משאיות זבל ומשאית אחת של ציוד. הם התחילו להעמיס את הציוד תוך שבירת מה שנשאר שלם. כל מה שנראה היה להם כזבל הם זרקו למשאיות, בין השאר מיטות, ארונות, קולטים... את המקררים הם העבירו למשאית השמורה יותר".

דיוויס מעיד כי זמן קצר לאחר שהגיעו המשאיות למקום, התקבצו תושבים מקריית ארבע וניסו לחסום אותן. כדי לחמוק מהתושבים בחרו נהגי המשאיות בנתיב חלופי בתוך הכפר השכן, ומשם דרומה. "ניסינו לנסוע אחריהם כדי לראות לאן מגיע הציוד שלנו", מספר דייויס. הציוד הגיע לחטמ"ר יהודה, אך מסתבר שלא כל הציוד הגיע לשם.

"ראינו שרק משאית אחת הגיעה לשם. חשבנו שהשאר יגיעו בהמשך. חיכינו אבל הן לא הגיעו. אחר כך התברר לנו שהשאר נסעו למזבלה ליד הישוב כרמל. הגענו לשם, אבל במקום היו כבר יותר ממאה ערבים שעטו על השלל. הם הגיעו עם טנדרים והעמיסו. זה נראה שמישהו הזמין אותם לשם כי ידע שעומד להגיע ציוד. לנו לא נשאר מה להציל. עמדנו שם חמישה תושבים בתוך כמאה ערבים שצוחקים ולועגים לנו, ושואלים אם עוד מעט יבואו עוד נגלות נוספות...".

דייויס מזכיר כי מצפה אביחי הוכרז כשטח צבאי סגור לאחר שהמשפחות שהתגוררו בו פונו באישון לילה לפני כשבועיים וחצי. מאז הגיעו למקום ערבים שהצליחו לגנוב ממנו ציוד רב: מכונת כביסה, כוננית, שטיחים ואפילו שכפ"ץ קרמי. "ביקשנו מהם לאפשר לנו להיכנס לקחת את הציוד, אבל בכל פעם מצאו סיפור אחר. פעם אמרו שאי אפשר כרגע, פעם שאין היום כניסות".

הסירוב לאפשר לתושבים לקחת את הציוד וגם אירועים נוספים מתועדים ומצולמים ובקרוב יפורסמו, אומר דיוויס. עובדת קיומו של תיעוד ברור לאירועים עשויה לגרום לתושבי מצפה אביחי לפנות לבית המשפט, למרות שזה מכבר איבדו את האמון במערכת המשפט הישראלית.

מלשכת דובר צה"ל מגיבים לאירוע ואומרים כי "בעקבות פינוי המאחז הבלתי חוקי, המכונה "גבעה 18" לפני כשבועיים, אושרה הוצאת ציוד מהבתים שהיו מיועדים להריסה. לתושבי המאחז ניתנה אפשרות להגיע ולקחת את רכושם השייך להם. לאחר כשבועיים בהם נמנעו מלעשות כן, הוחלט לפנות את הציוד (לרבות ציוד יקר ערך) אל מחנה החטיבה המרחבית, וזאת על מנת לייתר את הצורך בהצבת חיילים לשמירה על הציוד במקום וכן על מנת למנוע פגיעה בציוד. הציוד פונה בצורה מסודרת, לאחר תיעוד, אל מחנה החטיבה וניתן לקבלו שם גם כיום".

באשר להעברת הציוד למזבלה טוענים בצה"ל שעל פי הידוע והמתועד בידי המפקדים בשטח אין בסיס לטענות.