בשבע 479: למרות ניצחון נתניהו – מעמדו של פייגלין בליכוד התחזק

התוצאה היתה צפויה, אבל עם זאת הבחירות הפנימיות לראשות הליכוד הגדילו, כך על פי ההערכות, את כוחו של משה פייגלין במפלגה.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ט' בשבט תשע"ב

ראש הממשלה בנימין נתניהו ניצח במאבק על ראשות התנועה ברוב של 75% מול 25% שנתנו את קולם לפייגלין. על פי הערכות, מבין מצביעי הליכוד 48% השתתפו בבחירות ומדובר בכ-60 אלף מתפקדים.

היתרון של פייגלין בלט בצורה ניכרת בקלפיות בהתיישבות. במועצה האזורית הר חברון הצביע רק אדם אחד עבור בנימין נתניהו, ו-102 אחרים בעד פייגלין. במטה בנימין הצביעו 759 מצביעים בעד משה פייגלין ו-57 עבור נתניהו. במועצה האזורית שומרון הפער גם כן גדול: 673 לפייגלין ורק 100 לנתניהו. תוצאה מפתיעה אחרת היא דווקא בירושלים – 2455 הצביעו לנתניהו אך 1433 נתנו את קולם לפייגלין, יותר ממחצית. גם בערים נוספות ניתן לראות התחזקות של פייגלין: בבית שמש הצביעו רוב אנשי הליכוד בעדו.

יום הבחירות נפתח בתלונות של אנשי פייגלין על כך שקלפיות רבות ביהודה ושומרון נפתחו באיחור בן שעתיים ושלוש מסיבות טכניות שונות. אחוז ההצבעה לאורך היום היה נמוך, וראש הממשלה יצא מגידרו ואף נאם בשידור חי וקרא לאנשיו לבוא ולהצביע. בשל אחוז ההצבעה הנמוך אף הוארך משך הזמן שהוקצב להצבעה בשעה נוספת, והקלפיות ברבים מהיישובים נסגרו בשעה אחת עשרה בלילה.

פייגלין עצמו היה נשמע מאוד מרוצה ביום שאחרי הפריימריז: "עשינו את הבלתי יאומן בתנאים שאותם הציב בפנינו ראש הממשלה - שיפרנו את מקומנו בליכוד. מבחינתנו מדובר בניצחון. אחד מכל ארבעה ליכודניקים בא ואמר אתמול שהוא דוגל בדרך היהודית, הלאומית והגאה". פייגלין אף ציין כי מדובר בהישג בלתי רגיל, לנוכח העובדה שכל מנגנוני הליכוד "התגייסו למען ראש הממשלה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שלאורך כל ההכנות לפריימריז נקט בגישה ממלכתית ולא יצא חזיתית נגד המתחרה, שמר על אותה ארשת גם בנאום הניצחון שלו: "היום הליכוד האמיתי ניצח. הוכחנו שכוחנו באחדותנו. נמשיך במנהיגות אחראית להוביל בחינוך, בכלכלה ובביטחון למען כל אזרחי מדינת ישראל". הוא הוסיף כי "הליכוד מחוייב להתיישבות בארץ ישראל וכי ההתיישבות מושרשת בעתידה של המדינה". נתניהו גם ניסה להזים את השמועות כי הוא מתכוון להקדים את הבחירות, וציין כי יש עוד זמן רב עד ליום הבוחר.

במערכת הפוליטית מעריכים כי כוחו של פייגלין במפלגה עתיד להתחזק, זאת בשל העובדה שנציגי החטיבות המזוהות עם העמדות הימניות יותר במפלגה יצברו כוח רב בוועידה ובמרכז. עם זאת, אומרים גורמים פוליטיים כי תידרש אחדות של כל מחנות הימין בתוך הליכוד, כדי להוביל מהלכים משותפים משמעותיים בתוך המנגנון הפנים-ליכודי.

בבוקסה

 

פרשנות

 

פייגלין – רוץ לכנסת/ עמיאל אונגר

 

הבחירות בליכוד לא שינו דבר ביחסי הכוחות בתוך מפלגת השלטון. משה פייגלין לא היווה אפילו יריב אימונים ראוי לראש הממשלה. לכן אי אפשר גם לומר שהניצחון הזה יקדם את נתניהו, בצורה דומה לזו של שלי יחימוביץ', לאחר שזכתה בהנהגת מפלגת העבודה, או למומנטום בו עשוי לזכות המנצח בקדימה, במאבק בין ציפי לבני ושאול מופז.

נתניהו הקדים את הבחירות הפנימיות במפלגה שלו כדי להבטיח לעצמו שקט תעשייתי בליכוד ותו לא.

משה פייגלין יכול להמשיך ולהשמיע את הטקסט הקבוע שלו, לפיו מהתמודדות להתמודדות כוחו רק עולה, אבל התחזקותו הפעם כמעט ולא הורגשה. גם אם היתה נרשמת ירידה בכוחו, משה פייגלין היה ממשיך לדקלם שהוא יודע לרוץ למרחקים ארוכים והמרוץ עדיין בעיצומו. הגישה שלו מזכירה את הסיסמא שהתנחמנו בה לאחר הגירוש מגוש קטיף: "עם הנצח אינו מפחד מדרך ארוכה".

ההבדל הוא שעם ישראל באמת נצחי, בעוד שילד הפלא מתנועת 'זו ארצנו' הוא כמעט בן חמישים, ובקצב הזה הוא יהיה בגילו של זלמן שובל כאשר יחצה את רף השלושים אחוזים.

בכל מפלגה קשה יותר להתמודד מול ראש ממשלה או נשיא מכהן. אפילו ג'ימי קרטר הצליח להביס את בן המשפחה האגדית טד קנדי, למרות הכלכלה החורקת והבושות שספגה ארצות הברית בשל ניהול כושל של מדיניות החוץ בזמן כהונתו. אלא שבניגוד לקרטר, נתניהו נחשב במפלגתו לראש ממשלה מוצלח.

כמי שהצביע עבור משה פייגלין וסבור שיש לו באמת מה לתרום למחנה הלאומי, אני נאלץ לומר שההתמודדות שלו על תפקיד ראש הממשלה היא צעד אחד יותר מדי. האחוזים של משה פייגלין כללו אנשים שביקשו לשגר מחאה ואות אזהרה לנתניהו (והישגיו של פייגלין מול נתניהו ביישובי יו"ש מעידים שהמצביעים שם ביקשו לשגר מחאה). אם היו באמת סבורים שהם מכתירים את משה פייגלין כראש הליכוד, ידם הייתה רועדת.

המסלול הקבוע בפוליטיקה הישראלית מחייב מעבר בתפקידים פוליטיים זוטרים - עוזר פרלמנטרי, ח"כ, שר זוטר - לפני שמתמודדים על ראשות הממשלה. אפשר לעקוף את המסלול הזה רק אם אתה רמטכ"ל מוערך או נושא הילה של מסבירן אגדי מהאו"ם, בעוד שמתחריך כולם סוחבים חבלות ממלחמת המחנות, כפי שאירע לדוד לוי כאשר התמודד לראשונה מול נתניהו. לא תמיד בטוח שעקיפת התור מיטיבה עם הפוליטיקאי המצוי. הגיע הזמן שמשה פייגלין ישלב נוכחות קבועה בכנסת יחד עם הכוח הארגוני שצבר.

אי אפשר לסיים בלי התייחסות להאשמה שמצביעי פייגלין אינם ליכודניקים אמיתיים. למה לא שומעים את הטיעון הזה לגבי כוחו של המגזר הערבי במפלגת העבודה? הטענה כאילו ביישובי יו"ש יש רק מתפקדי ליכוד ולא מצביעי ליכוד היא מופרכת. בבחירות האחרונות הליכוד ניצח ביו"ש, ואם הליכוד היה משחזר בכל הארץ את הישגיו באיזור - הוא היה מכפיל את ייצוגו בכנסת. את זה גם בנימין נתניהו מבין ונראה שהוא אף הפנים זאת: משה פייגלין אינו ליכודניק אמיתי פחות מדן מרידור או כרמל שאמה-הכהן.

 

***מבזקים

 

עומרי שרון, בנו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון, עתיד לסייע ליושבת ראש "קדימה" ציפי לבני בפריימריז לראשות המפלגה. שרון הבן היה בין מקימי קדימה, וכיהן כחבר כנסת. הוא הורשע במספר עבירות על חוק הבחירות, וריצה עונש מאסר של 7 חודשים.

הממשלה קיבלה לפני כמה חודשים החלטה שיש לטפל בסוגיית המסתננים לישראל, אך גם בחודש ינואר נרשם גידול של ממש בכמות הכניסות הבלתי חוקיות של מי שמנסים להיכנס לישראל שלא כחוק. 2,295 בני אדם הסתננו לישראל בחודש שעבר, וברשות ההגירה מזהירים מפני גידול הולך וגובר בתופעה זו.

הוועדה לפיקוח ואכיפה של המועצה להשכלה גבוהה קבעה כי יש להפסיק באופן מיידי לימודי תלמידים הלומדים לתואר דוקטור או לתואר שני מבלי שהשלימו תואר ראשון. בשל כך יוקפאו גם לימודי הדוקטורט של יאיר לפיד, שאינו מחזיק בתואר אקדמי. בבר אילן אמרו כי יערערו על ההחלטה.

רבה הראשי של ישראל הרב יונה מצגר קרא השבוע לפתוח בשביתה בבית הדין הרבני הגדול, עד לאיוש כל התקנים הפנויים בו. כיום מכהנים בבית הדין רק שני דיינים, ובשל אי הסכמות בתוך ועדת המינוי, נוצר חוסר גדול בדיינים שיוכלו לטפל בפניות הציבור.

נתניהו התחרט: יישובי יו"ש יזדקקו לאישור הדרג המדיני כדי להיכלל במפת העדיפויות הלאומיות

ניצן קידר

הלחץ התקשורתי שוב גורם לראש הממשלה בנימין נתניהו לשנות מהלכים: אחרי שביום ראשון השבוע, אישרה הממשלה הצעת החלטה למתן הטבות לאזורי עדיפות לאומית וכללה בהם יישובים ביהודה ושומרון, ואחרי התגובות הנזעמות בשמאל ובתקשורת, החליט נתניהו ביום שלישי בערב לקיים סבב הצבעה טלפוני, ולהחריג את היישובים ביו"ש מתוך התוכנית. מעתה כל הטבה של אזור עדיפות לאומי באזורים אלה, תינתן אך ורק בכפוף לאישור הדרג המדיני.

מדובר בהטבות משמעותיות הכוללות סבסוד בעלות הפיתוח והבנייה, הטבות בנטילת משכנתאות ועוד. יצויין שהטבות אחרות הנובעות מהכללת היישובים במפת אזורי העדיפות הלאומית, כמו הקלות במיסים, סיוע בחינוך ובתעסוקה, לא יימנעו מהתושבים.

גורם מדיני בכיר אמר ל"בשבע" כי הצעד נעשה בשל ההתחייבויות בפני האמריקנים והאירופים בעבר שלא לעודד את הבנייה ביהודה ושומרון, וכי ראש הממשלה החליט לקיים את ההצבעה בעקבות לחץ שהגיע אליו בנושא מצד כמה מן השרים.

בהתיישבות מגיבים בזעם להחלטה הזו. עודד רביבי, ראש מועצת אפרת אומר כי "ממשלת נתניהו נבחרה, בין היתר, על ידי תושבי יהודה ושומרון. אם שריה רוצים להיבחר פעם נוספת הם לא צריכים לצאת בהצהרות נגד יהודה ושומרון".

במועצה האזורית שומרון נדהמו מהפרסום על ההצבעה הטלפונית החוזרת, והחלו לפעול מול השרים במפלגות השונות בנושא. יושב ראש המועצה גרשון מסיקה הבהיר כי הוא רואה את העניין בחומרה רבה. "מדובר בצעד דרקוני ואנטי ציוני, המעיד על חולשה רבה בלשכתו של ראש הממשלה. תושבי יו"ש אינם אזרחים סוג ד', ואנחנו לא ניתן למהלך הזה לצאת אל הפועל".

ביקשנו מלשכת ראש הממשלה הבהרות באשר לאי פרסום ההחלטה השנייה לאחר המשאל הטלפוני. בלשכה העדיפו להתעלם מהשאלה, וציטטו דברים שאמר נתניהו בנושא בשיחה עם מזכ"ל האו"ם. "לא המקומות קבעו את הקריטריונים, הקריטריונים קבעו את המקומות - וזו הייתה החלטה שקיבלנו, אבל יש לה סעיף נוסף שכבר מופעל בנסיבות אחרות, וזה שכל סיוע ממשלתי, כל תמיכה ממשלתית ליישובים, חייב לעבור דרג מיניסטריאלי וזו הייתה התוספת שפשוט לא הוכנסה להחלטה...לא קיבלנו שום פנייה משום גורם ממשלתי או גורם זר, ואת התיקון עשינו לפני שהנושא הזה בכלל צף בתקשורת", לשון תגובת לשכת נתניהו.