בשבע 479: ח"כ ציפי חוטובלי / סיעת הליכוד

אם יהיה צורך אוביל את המאבק על סמכויות צוות המאחזים מול ראש הממשלה

שמעון כהן , ט' בשבט תשע"ב

המפלגה שלך, הליכוד, העניקה לנתניהו השבוע 75 אחוזי תמיכה. המשמעות היא לכאורה גיבוי לרעיון שתי המדינות שהוא מקדם.

"משמעות התמיכה בנתניהו היא אחת, בגלריית ההנהגה של מדינת ישראל אין כיום מי שמציג סט כישורים שראוי להתמודד על ראשות הממשלה חוץ מנתניהו. מתפקדי הליכוד לא בוחרים מי שלדעתם הוא זיקוק צרוף של ערכי ארץ ישראל, אלא ראש ממשלה. לכן זו לא הבעת אמון בסוגיית שתי המדינות. ראש הממשלה יכול להיות מתאים לתפקידו, אבל תפקידנו כח"כים ושרים לשמור על גבולות הגזרה שלו. ברור היום בליכוד, דווקא בגלל 25 האחוזים לפייגלין, שיש כאן אשרור מחודש לרעיון הזה. לטעמי, דווקא ה-25 אחוזים של פייגלין הם הנתון המעניין של הבחירות הללו, כי הם מלמדים על הכוחות התת-קרקעיים שפועלים בליכוד ומשפיעים על הח"כים והשרים".

אז כפי שכתב אחד העיתונים בכותרת 'נתניהו נבחר, אבל פייגלין יקבע'?

"פייגלין האיש עשה מעשה משמעותי בראייה ארוכת טווח ביחס הציונות הדתית להנהגה. הוא אמר שאם רוצים להשפיע צריך להגיע למפלגת השלטון ובעבודה סיזיפית של עשר שנים פקד מסה קריטית שמעצבת את רשימת הליכוד בפריימריז. ברור היום לכל שר שלולי כוחות הימין בליכוד הוא לא יוכל להיבחר ובוודאי שלא להגיע למקומות גבוהים, וזה הישג בפני עצמו. צדק אותו עיתון באמירה הזו. פייגלין, כמשל, יקבע".

ואת מקבלת את העקיצה שהוא שולח בכיוונכם, שאלמלא אנשי השטח שלו המאבק שלכם על ארץ ישראל בסיעה היה נראה אולי מעודן הרבה יותר?

"אני לא רואה את זה כעקיצה אלא כמחמאה. פייגלין אומר שבנה תשתית שמשתקפת בח"כים, ואני גאה להיות חלק מהח"כים הללו שמשקפים את האידיאולוגיה האמיתית של הליכוד".

איך את רואה את העובדה שאיש משרי הליכוד לא מצא לנכון להתמודד מול נתניהו?

"אני חושבת שיש בזה צד יפה. לליכוד היו עד היום ארבעה מנהיגים, ורוב השרים צעירים יחסים, בקדנציה השנייה שלהם כשרים, מתבוננים סביבם ורואים אדם עם ניסיון בזירה הבינלאומית, עם קבלות בתחום הכלכלי, שלמד מטעויותיו כראש ממשלה, ואומרים לעצמם במידת מה של צניעות, אם זה מותר בפוליטיקה, שהם לא יכולים להתמודד מול האיש. ייאמר לזכותו של הליכוד שהוא לא נגרר לקרב סכינים, כמו מה שמתרחש בין לבני למופז".

 

אולי הצניעות הזו היא שמאפשרת לנתניהו לבצע משאל טלפוני לילי בין השרים ולהחליט לבטל את מעמד העדיפות הלאומית מהתנחלויות, כפי שהיה השבוע?

"הוא יודע שדבר כזה לא יעבור לו בשקט. ברור לי לגמרי שראש הממשלה יתמודד עם חזית מאוד חזקה של ח"כים שיתנגדו וילכו איתו ראש בראש גם בנושא הזה, כמו גם בנושא המאחזים. זה נכון שרואים יותר אומץ במאבק על ארץ ישראל בקרב הח"כים מאשר השרים, ולא אחת ביקרתי את הנטייה הזו שלהם להתחפר במשרדיהם. יש נטייה למי שמגיע לעמדה בכירה ליישר קו. תפקידנו כח"כים לייצר גלים בכל החלטה לא נכונה. במערכת הבחירות האחרונה נאבקתי בשתי סוגיות, ברעיון הצנחת ברק ועל הקמת צוות המאחזים שצריך היה לקום מזמן כדי להסיר מסדר היום את דו"ח טליה ששון. הרי מי שכתבה אותו זו אישה פוליטית שמבחינתה כל ההתיישבות היא בלתי חוקית".

וצוות המאחזים לא יעזור כנראה למקום כמו מגרון או גבעת אסף, כי היועמ"ש מתנגד שיהיה בכוחו של הצוות לטפל במה שבג"ץ כבר פסק לגביו.

"צריך לזכור שמה שהוכרע בבג"ץ הוכרע בגלל תשובות בעייתיות של המדינה. יש כעת ארבע נקודות עימות שחרב בג"ץ מרחפת מעליהן: מגרון, עמונה, גבעת אסף וגבעת האולפנה. כל אחד מהם הוא סיפור משפטי אחר ויש שמתבלבלים. רה"מ מינה את הצוות והמאבק הציבורי הבא יהיה על מתן מרחב סמכויות נרחב לצוות, ואני יכולה לומר שאם יהיה צורך אוביל את המאבק הזה מול ראש הממשלה. עוד לפני שהצוות מתחיל לעבוד צריך להסדיר את סיפור מגרון כי תאריך ההרס שבג"ץ החליט לגביו כבר מגיע".

כלומר צריך לאשר את חוק הסדרת המאחזים שמציע ח"כ אורלב. אבל ראש הממשלה מתכוון לפטר כל שר שיצביע בעדו.

"הסיבה היחידה שהחקיקה בעניין מגרון לא מומשה בכנסת היא בגלל שמול המתיישבים מתנהל מו"מ אינטנסיבי להסדרה חוקית כולל תב"ע ובניית יישוב חדש. החוק של אורלב הוא הצהרה נכונה אבל לא פרקטית, כי כדי שחוק ייכנס לספר החוקים יחלוף זמן שאין לנו אותו. זהו חוק נכון ברמה הערכית, אבל הוא לא יסייע למגרון".

ואת מצליחה להבין את ההתנגדות של רה"מ לתת חופש הצבעה לשרים?

"ברמה הערכית אני חושבת שלא ראוי שלא לאפשר חופש הצבעה. השרים חייבים להיאבק על כך ולומר לו שאי אפשר לחזור על פרשת עמונה תחת שלטון הליכוד, והם לא יוכלו להיות חותמת גומי. לא לכך הם נבחרו, אבל זה כבר המאבק שלהם. לגבי עמדת נתניהו, היתה לי איתו שיחה רצינית על העניין, והוא באמת רואה את הסדרת ההתיישבות במובן של מציאת קרקע שאינה בעייתית בעיני בג"ץ, גם אם גדולה יותר כמו שער בנימין שנמצא במרחק חמש דקות משם. זו דרכו לפתח את ההתיישבות. הרי תחת הממשלה הזו בונים יותר מכל הממשלות הקודמות ביו"ש, גם אם בעיניי זה לא מספיק ואני סבורה שצריך להחיל ריבונות ישראלית ביו"ש, אבל בונים".

השבוע סיפר לי ח"כ והבה מ'קדימה' כי שמע שעו"ד מולכו מציע לפלשתינים עסקה בשם נתניהו: שמירה על הגושים תמורת אדמה בנגב. זה לא נשמע כמו רעיונות אולמרט?

"בפתח ישיבת הסיעה השבוע ראש הממשלה הודיע נחרצות שכל הדיווחים הללו לא נכונים והוא לא ויתר על כלום. בנוסף, הצד הפלשתיני לא נאמן עלי כדובר אמת. יש להם אינטרסים לספר שישראל מוותרת. בכל זאת לטעמי המציאות של מולכו היא בעייתית. יש משהו לא ראוי בכך שמסתובב שליח שאיש לא בחר בו, אינו שר ואינו אדם פוליטי, ואנחנו כאנשי ציבור לא יודעים על מה הוא מדבר. ראש הממשלה צריך לפרוס בפנינו את המנדט שהוא נותן לו, כדי שנדע בשם איזה עולם ערכים ומתווה גבולות מדבר מולכו".