בשבע 479: שטח מגזרי

רבקי גולדפינגר , ט' בשבט תשע"ב

תושבי חריש מאשימים: ערבים הציתו את בית הכנסת במכוון

בשריפת ענק שפרצה בשבת שעברה לפנות בוקר בבית הכנסת של חסידות ברסלב ביישוב חריש, נשרף כליל מבנה בית הכנסת. ספר התורה, ספרי קודש, תפילין, טליתות וציוד רב עלו באש. מתפללי בית הכנסת משוכנעים כי מדובר בהצתה על רקע לאומני מצד תושבי הכפרים הערביים השכנים, המתנגדים למגוריהם במקום. אולם מחקירה של אנשי הכיבוי והמשטרה עולה כי ייתכן שמדובר בקצר חשמלי.

השריפה פרצה בבית הכנסת המרכזי של חסידי ברסלב, בקהילה המונה כ-45 משפחות. אחד המתפללים סיפר את שקרה: "באנו בשבת בבוקר להתפלל וראינו כבאיות שהיו עסוקות בכיבוי השריפה. אחרי השריפה התגלה מחזה מזעזע של ספר תורה ותשמישי קדושה שנשרפו לגמרי". המראה עורר תחושה קשה בקרב המתפללים: "זה קשה מאוד. בית הכנסת הזה הוא המרכז לכל החסידים, וזה עצוב מאוד". רב הקהילה הכריז על יום תענית, ומתוכנן מסע הלוויה לספר התורה ולספרי הקודש.

לבית הכנסת הגיעו לפנות בוקר צוותי כיבוי מתחנת הכיבוי בחדרה, וחוקר שריפות פתח בחקירה סביב נסיבות השריפה. לפי שעה, הערכת החוקרים היא כי הדליקה נגרמה מקצר חשמלי. אלא שהמתפללים משוכנעים כי לא יד המקרה גרמה לשריפה. לטענתם, על אף שבית הכנסת נשרף לגמרי, עזרת הנשים לא נשרפה לחלוטין ונמצאו שם כמה מוקדים שבהם נעשה ניסיון להצתה. "לנו נראה שמדובר בהצתה מכוונת", הם שבים ואומרים. גם המשטרה פתחה בחקירה בחשד להצתה, אך אינה פוסלת אפשרויות נוספות.

חבר הכנסת יעקב כ"ץ הביע צער עמוק על השריפה, וקרא ללכוד את מציתי בית הכנסת בחריש ולהעמידם לדין. "יש לקוות עתה לחשבון נפש של מובילי העליהום המכוון של אנשי תקשורת שונים, שהפנו אצבע מאשימה וכוזבת כלפי הציבור שלנו כאילו היתה יד יהודית בהצתת מסגדים", אמר כ"ץ.

 

עתירה לבג"ץ: לבטל את הבחירות לרבנות בפתח תקווה

תושב העיר פתח תקווה גיא ששון עתר השבוע (ג') לבג"ץ בדרישה לבטל את הליך מינוים של שני הרבנים הראשיים לפתח תקווה, הרב בנימין אטיאס והרב מיכה הלוי, שנבחרו בבחירות שהתקיימו לפני כשבועיים.

לאחר שלוש שנים בהן לא מכהן בעיר רב נבחרו לאחרונה רבנים חדשים לעיר: כרב ספרדי נבחר הרב בנימין אטיאס וכרב אשכנזי הרב מיכה הלוי. העותר, גבאי באחד מבתי הכנסת בעיר, טוען לאי סדרים בהליך המינוי ובהרכב האסיפה הבוחרת.

העסקה, על פי טענתו, היתה בחירתו של הרב בנימין אטיאס, אחיו של שר השיכון אריאל אטיאס, ובתמורה הובטח כי ימונה הרב מיכה הלוי המוסכם על נציגי המפד"ל בעיר. עוד נטען כי מתוך 48 חברי האסיפה הבוחרת היו 40 חברים ששיתפו פעולה והצביעו בהתאם לעסקה. אי לכך, דרש העותר מבית המשפט לבטל את הליך הבחירות ולהתחיל מחדש בהליך ראוי.

 

שבת בוגרים בישיבת כפר מימון לרגל שנת היובל

בישיבת בני עקיבא 'בית יהודה' שבכפר מימון התקיימה בשבת האחרונה שבת בוגרים לששת המחזורים הראשונים של הישיבה, וזאת כחלק מאירועי היובל לישיבה המתקיימים בשנה זו. עם כניסת השבת ציפתה לבוגרים הפתעה: ראש הישיבה הראשון, הרב יעקב אריאל, הגיע אף הוא להשתתף עימם בשבת המרגשת.

הבוגרים, אשר סיימו את לימודיהם לפני קרוב לחמישה עשורים, הגיעו לשבת יחד עם נשותיהם ושמחו לפגוש שוב חברים, שאת חלקם לא ראו מאז נפרדו דרכיהם בסיום לימודיהם בישיבה.

לאורך השבת התקיימו שיחות ומפגשים, בהם עלו זיכרונות מימיה הראשונים של הישיבה, כשעוד היתה בנויה ממגורונים פשוטים ששימשו למגורי התלמידים. אולם מעבר לתנאים הפיזיים, עלו בעיקר זיכרונות מהאווירה המיוחדת בישיבה של אותם ימים. הבוגרים תיארו אווירה של אהבה ושל אכפתיות לכל תלמיד ותלמיד.

מלבד הרב יעקב אריאל, השתתפו בשבת גם ראש הישיבה לשעבר הרב יוסי שריד, מנהל הישיבה הראשון שבתי זליקוביץ', והר"מים הרב נוימן והרב ליכט. בין הבוגרים נכחו מנכ"ל הרבנות הראשית עודד וינר, מפקח החמ"ד במחוז דרום מאיר סבג ועוד.

 

יום פעילות משותף לכל מגמות היצירה בחמ"ד

תלמידי מגמות התקשורת, הקולנוע, האמנות הפלסטית, התיאטרון והמחול השתתפו ביום חמישי שעבר ביום פעילות מיוחד שנערך מטעם החמ"ד. הכנס התקיים בירושלים וכלל הקרנות סרטים, הצגות, פאנלים בנושאים של יצירה יהודית ומפגשים עם יוצרים. באירועים השונים במשך היום נטלו חלק כ-1,200 איש, ביניהם ראשי החינוך הדתי, מפקחים, מורים, בוגרי מגמות ותלמידים ממגמות היצירה השונות.

ראשי תחומי היצירה במשרד החינוך הגיעו לברך את היוצרים הצעירים ולהתרשם מפירות יצירותיהם. הרב ד"ר אברהם ליפשיץ, ראש מינהל החמ"ד, אמר בכנס: "עלינו קומה. קומה ראשונה היתה בשובנו לציון, והקומה השנייה נותנת ביטוי לחופש מתוך אמונה. זו הפעם הראשונה בה אנו מכנסים את כל מגמות היצירה שבחמ"ד. זו חגיגה אמנותית, חינוכית ואמונית", סיכם ליפשיץ.

 

כנס היסוד של 'בית הלל' - חוג רבנים ונשים ברוח ליברלית

היום (ה') מתקיים כנס יסוד להקמת חוג רבנים חדש בשם "בית הלל - הנהגה תורנית קשובה", הכולל רבנים ונשים מן הזרם הליברלי של הציונות הדתית. בארגון חברים כמאה רבנים וכעשרים נשים העוסקות בתחום התורני. מטרת הארגון היא לייצג עמדות מתונות ופתוחות יותר בשם המגזר הדתי בשיח הציבורי, בנושאים כמו היחס למדינה ולצה"ל, דמוקרטיה, יחס לנשים ועוד.

בין הדוברים בכנס יהיו שר המדע והטכנולוגיה הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ, הרב יובל שרלו, הרבנית מלכה בינה ועוד.

בשיחה עם 'בשבע' מציין הרב שרלו, מראשי ארגון 'צוהר', כי הוא רואה בהקמת חוג הרבנים החדש ניסיון חשוב ומעניין. "אני מאוד מרגיש את המצוקה שהולידה את הצורך הזה. כיום ישנה תחושה שעל רשות הרבים השתלט שיח רבני מסוג מאוד מסוים, ואותם רבנים באו מתוך רצון לתקן. ימים יגידו מה תהיה תרומתם", אומר הרב שרלו ומדגיש כי 'בית הלל' שונה מהארגון שהוא משתייך אליו: "צוהר כארגון גג משתדל לבטא את כל הקולות הרבניים, ואילו בית הלל מנסה לבטא קול מוגדר יותר".

הרבנית פנינה נויברט, החברה בחוג הרבנים, מתייחסת לריבוי הקולות בשיח הציבורי כאל ערך חשוב, אך בד בבד מדגישה כי "החוג שם לו למטרה להשמיע קול צלול וברור בסוגיות הלכתיות והשקפתיות ולהשמיע את קולו של הרוב הדומם". מקור השם 'בית הלל', מסבירה הרבנית נויברט, מנסה לשקף את ייעוד חוג הרבנים החדש: "חשוב להדגיש שההתנהלות ב'בית הלל' נובעת מהרצון לנהל שיח אמיתי וכן, שייעשה מתוך כבוד והערכה רבה למכלול הזרמים בציונות הדתית".

 

מבזקים:
יותר מאלף עצים יינטעו במתחם 'משכן אהוד' באיתמר

למעלה מאלף וחמש מאות אזרחים מכל רחבי הארץ יטיילו בט"ו בשבט בשומרון במסגרת 'שומרון - נעים להכיר', פרויקט הסיורים של המועצה האזורית שומרון. בשיאו של היום צפויים המטיילים לבקר ביישוב איתמר ולנטוע יותר מ-1,000 עצים במתחם בית המדרש 'משכן אהוד', הנבנה בימים אלו לזכר בני משפחת פוגל הי"ד. בניית בית המדרש צפויה להסתיים ביום השנה לרצח, בעוד כחודש.

 

המבחנים בחג הפורים נדחו

'מכללת גורדון לחינוך' בחיפה קבעה מבחן לסטודנטים בחג הפורים. לסטודנטים הדתיים שהתלוננו על כך, השיבה המכללה כי הם ייאלצו בכל זאת לקיים את המבחן במועדו. לאחר התערבות השר דניאל הרשקוביץ, איפשר נשיא המכללה פרופ' יחזקאל טלר לסטודנטים הדתיים להיבחן במועד אחר. כמו כן הובהר כי בשנים הבאות יקפידו במכללה מלכתחילה שלא לקבוע מבחנים בפורים.

 

גרעין תורני חדש ברחובות

ח״כ אורי אריאל ונחי אייל מנכ״ל 'תקומה' קיימו השבוע (ג') ביקור וסיור בעיר רחובות, כהכנה להקמת גרעין משימתי בשכונת קריית משה בעיר. הגרעין, אשר מוקם בתמיכת תנועת 'אורות', עתיד להיקרא על שמו של הרב חנן פורת ז״ל.