בשבע 479: ערלה ומעשרות בפירות מהשוק

ערלה ומעשרות בפירות מהשוק

יהודה הלוי , ט' בשבט תשע"ב

שאלה:

אני נשוי טרי ומתגורר בפתח תקווה ליד השוק. מבדיקה שלי, אף דוכן בשוק אינו מחזיק בתעודה על הפרשת תרומות ומעשרות. אשמח לקבל תשובה והדרכה מדויקת וברורה, מה צריך לעשות עם הירקות? מה נוסח הפרשת תרומות ומעשרות? מה עניין המטבע? נושא זה חשוב לי מאוד כי הוא יומיומי.

תשובה:

מצער לשמוע שאין תעודות כשרות בחנויות בשוק, אולם צריך לברר את הנושא מול המועצה הדתית פתח תקווה, שלהם כנראה יש את התשובות היותר טובות לשאלה זו.

אם אין תעודות כשרות בחנויות הנ"ל, יש לדאוג לשני דברים: א. ערלה, שהיא מדאורייתא בזמן הזה (לרוב הפוסקים). ב. תרומות ומעשרות, שהם מדרבנן בזמן הזה, אבל יש להקפיד עליהם ואפילו על ספקות.

לגבי חשש ערלה, אין לקנות פירות אלא במקומות מפוקחים. ברשתות הגדולות, שבהן יש פיקוח על ערלה מטעם הרבנויות, המצב הרבה יותר טוב מאשר בחנויות ובשווקים, שם הפיקוח קשה יותר. כמו כן, מכיוון שקשה למגדלים לשווק את פירות הערלה לצבא או לשוק הרגיל המפוקח - החנויות הצדדיות ובעלי הדוכנים הם המקום המועדף מבחינתם לשווק את התוצרת דרכם. העולה מדברינו שאין לקנות בחנות שאין עליה פיקוח לעניין ערלה. על פי פסיקת הגר"מ אליהו זצ"ל אין משמעות לאחוזי הערלה בפירות הנמצאים בשוק, יש לקנות רק במקומות מפוקחים.

מכיוון שבערלה כל פרי שיש בו ערלה בכמות של פחות מ-0.5% (אחת ממאתיים) אפשר להסתמך על ביטול, על כן יש מיני פירות שאפשר לקנות בשוק גם ללא פיקוח, ואפרטם: אגס, אבוקדו, קיווי, תפוח עץ, אשכולית, לימון, פומלה, תפוז שמוטי וולנסיה.

אם אין חשש ערלה (במינים שהוזכרו לעיל) אפשר לקנות את הפירות בשוק ולהפריש תרומות ומעשרות בבית. מכיוון שדיני הפרשת תרומות ומעשרות מורכבים, אציע לך לרכוש תקליטור "תרומות ומעשרות" (בטל' 08-6847325), שם מבוארים כל הלכות תרומות ומעשרות וכיצד מבצעים בפועל. השנה (תשע"ב) היא שנה רביעית שבה נוהג מעשר שני, אבל עדיין יש פירות (הדרים, תפוחים וכו') שהם שייכים למעשר עני. בכל אופן, כיוון שזו הפרשה מספק - אין לברך. 

לגבי המטבע של מעשר שני, אפשר להירשם כמנוי ב'בית האוצר' שליד מכון התורה והארץ, שהם יבצעו בעבורך את הטיפול במטבע וחילולו כל יום, כך שלא תצטרך להתעסק עם מטבע. וכן יעשו בעבורך נתינה של מעשר עני (לפירות וירקות שעוד חייבים בתקופה זו). כל מי שנרשם בבית האוצר מקבל נוסח מסודר ומובן להפרשת תרומות ומעשרות, כך שהאמירה מובנת וידידותית.

הרב יהודה הלוי עמיחי