בשבע 479: באין אלטרנטיבה

איש מבכירי הליכוד לא השכיל והעז לנצל את הוואקום האידיאולוגי שנוצר מימין לנתניהו ולקרוא תיגר על מדיניותו ועל מנהיגותו

עמנואל שילה , ט' בשבט תשע"ב

 1.  מה שהכי בלט במערכת הבחירות על ראשות הליכוד הוא מה שלא היה בה: מועמד אלטרנטיבי לנתניהו. כלומר, מישהו מבכירי המפלגה שעושה ניסיון פוליטי אמיתי לקחת מידי נתניהו את ראשות הליכוד ואת מועמדותו לראשות הממשלה בבחירות הבאות.

בלי לפגוע בפייגלין, שבאופן כללי שמורה לו אצלי אהדה והערכה עוד מימי 'זו ארצנו', מועמדותו לראשות הממשלה נתפסת כמשהו שבין חזון אחרית הימים לבין קוריוז הזוי. לא ארחיק לכת ואטען שפייגלין חסר הניסיון היה נבהל בעצמו אילו ניצח, אבל הוא טועה כשהוא סופר את כל מצביעיו כמי שתומכים במועמדותו וברעיונותיה של תנועתו. בהיעדר מתמודדים אחרים, אין ספק שרבים הצביעו לפייגלין כהצבעת מחאה נגד נתניהו, אם כדי לשלוח לו איתות אזהרה ימני-אידיאולוגי ואם מטעמים אחרים. הם הרשו לעצמם להצביע לפייגלין לא משום שרצו שינצח, אלא דווקא משום שידעו שלא ינצח. זה לא מבטל את הישגו של פייגלין - שכמובן חלק ממצביעיו אכן תומכים במלוא חזונו - אלא מעמיד אותו בפרופורציות הנכונות.

2.  מועמד ריאלי אלטרנטיבי לנתניהו לא היה בבחירות הללו, לא רק בגלל הקושי להתמודד מול ראש ממשלה מכהן ודי פופולרי, ולא רק בגלל שנתניהו בחר לעצמו את העיתוי הנוח ביותר. כי הסיבות הללו היו יכולות להיות מספקות בימים כתיקונם, אך לא כעת. לא כאשר יו"ר הליכוד בשבתו כראש הממשלה מבצע שבירה חדה שמאלה, מכריז על חזון המדינה הפלשתינית, מתעלל באמצעות שותפו אהוד ברק בחלוצי ההתיישבות במאחזי יו"ש, ומנהל משא ומתן שממנו יוצאות שמועות על ויתורים טריטוריאליים בנוסח 'קדימה'.

כאשר אריאל שרון לקח את הליכוד הרחק שמאלה, קמה לו התנגדות חזקה מימין בתוך מפלגתו בהנהגתו של אחד, בנימין נתניהו. את ההשגות של רוב הח"כים ורבים מהשרים על דרכו המדינית של נתניהו אפשר לשמוע לעיתים קרובות, אך אין ביניהם מי שיודע למנף את ההתנגדות הזאת כדי לגבש מחנה פוליטי וליצור איום אמיתי על נתניהו. איום שאם לא יביא להחלפתו, לפחות יגרום לו להתחשב יותר בדעת חבריו ובעקרונותיה האידיאולוגיים של מפלגתו. סילבן שלום, היחיד שקורא תיגר על נתניהו, עושה זאת בקול ענות חלושה ומסיבות שנתפסות כאישיות. הוא לא מצליח לגבש סביבו מחנה משום שאינו נתפס כאלטרנטיבה אידיאולוגית מימין לנתניהו.

 

3.  מבין מועמדי הליכוד השונים שהצטלמו לפוסטרים שקראו לציבור הדתי-לאומי להצביע למפלגתם בבחירו
אין ספק שרבים הצביעו לפייגלין כהצבעת מחאה נגד נתניהו, אם כדי לשלוח לו איתות אזהרה ימני-אידיאולוגי ואם מטעמים אחרים. הם הרשו לעצמם להצביע לפייגלין דווקא משום שידעו שלא ינצח
ת האחרונות, אין ספק שהמאכזבים ביותר הם הבכירים ביותר - בני בגין ומשה יעלון. הם היו מועמדים טבעיים לקרוא תיגר על נתניהו בעקבות נאום בר-אילן, אך העדיפו לדבוק במשרדיהם דלי המעש ובחיקו החמים של פורום השביעייה. הצטיירותם כסמן ימני וכידידי ההתיישבות גרמה להם להתקבל כמתווכים טבעיים לצורך פתרון בעיית המאחזים. אך למרבה האכזבה מסתבר כי השניים הללו, ובמיוחד בני בגין, עומדים לצד נתניהו וברק כחומה בצורה ומונעים בגופם את החקיקה להסדרת מגרון ושאר המאחזים - בניגוד לדעת רוב מכריע מבין חברי הליכוד בכנסת ובממשלה.

אך גם בהיעדרו של מנהיג בולט, הלחץ המצטבר שמופעל על נתניהו מהימין הפרלמנטרי בתוך מפלגתו ומחוצה לה נושא פירות ומניב הישגים. הוועדה בראשות השופט אדמונד לוי שעל הרכבה המתגבש שמענו השבוע אמנם לא תביא ישועה בסוגיית מגרון, אך היא עשויה להועיל מאוד במקומות אחרים. אגב, מעניין לציין שמבין אנשי משרד המשפטים והפרקליטות לא נמצא ולו משפטן אחד בעל גישה אוהדת להתיישבות שיתאים לכהן בוועדה ולסייע בחיפוש פתרונות משפטיים לבעיית המאחזים. לעומת זאת, כאשר צריך להגיש לבג"ץ תשובה לעתירה של ארגוני שמאל המאמצת את עמדת העותרים ותומכת בהרס מבנים ויישובים, לא חסרים בפרקליטות מי שיודעים ומוכנים לקחת עליהם את המשימה.

אז חבל שלא קמה אלטרנטיבה מימין לנתניהו, אך גם בהיעדרה של חלופה שכזאת ניתן להשיג לא מעט באמצעות לחצים על ראש הממשלה. ואת הכוח המגובש של מחנה הימין בליכוד, שהוכח שוב בבחירות הללו, יש למנף כדי להבטיח שברשימה הבאה של הליכוד ישתבצו עוד כמה אנשי ימין מובהקים. לסמוך עליהם לחלוטין אמנם אי אפשר, ע"ע בני בגין, אבל בכל זאת אפשר להשיג באמצעותם הישגים בלתי מבוטלים.

 

ראש העין? בת-עין!

השנה החלה רק לפני ארבעה חודשים, וכבר יש לנו מועמד רציני לתואר אלבום השנה בז'אנר (החביב עליי) של המוזיקה החסידית האלטרנטיבית, או כפי שאחרים מכנים אותו - מוזיקה יהודית. זהו האלבום החדש והמפתיע 'אגדלך' של המוזיקאי פורת נוב מבת-עין.

נוב (26) הוא בנם של אילן ודבורה נוב, אנשי רוח ואמנות ידועים מהיישוב החסידי והיצירתי בת-עין. פגשתי בו לראשונה לפני אולי עשר שנים כמתופף הצעיר של תזמורת חתונות בהנהגת כוכבא תור, אחיו של היוצר והזמר הידוע סיני תור. התזמורת הזאת צדה מיד את תשומת ליבי ברפרטואר השירים הייחודי שלה ("טובה הארץ מאוד מאוד"), בתלבושתם הפשוטה עד מרושלת של הזמרים והנגנים, ויותר מכל - בהבעת השמחה האמיתית שהיתה שפוכה על פניהם. התחושה שלי היתה שלא מדובר בתזמורת מקצועית ומוקפדת שבאה לעוד ערב של עבודה, אלא בחבורה של צעירים מוכשרים שבאו לשמוח עם החתן והכלה כאילו הם קרובי משפחה. בשלב מסוים פינתה התזמורת את הבמה למקהלת ילדים ששרה שירים תימניים. במקום לנצל את ההפוגה כדי לשבת לאכול, הם ירדו בסנדליהם עם כלי הנגינה והצטרפו בצעד תימני למעגל הרוקדים. אגב, שמועות מלפני שנים דיברו על כך שהמחירים שלהם נוחים במיוחד ושהם מגיעים אל החתונה בטרמפים...

כעת מתגלה המתופף הצעיר והשמח גם כמלחין מחונן. האלבום 'אגדלך' מכיל יבול מרשים של לחניו, שחלקם טובים וחלקם ממש מעולים. כמחצית משירי האלבום מציגים לחנים חדשים לפיוטים קדמונים, בעיקר של רבי שלום שבזי, שמילותיהם לא קלות להבנה. אבל הלחנים המקוריים והיפים, שגם הולמים את אופיו של הטקסט, לוקחים אל תוך המילים גם את מי שביומיום לא ממש נמשך אל שורות קשות לפיענוח כמו "וציון בפז לאמור ללוי תשוררי / וסוד אעלה תגמור הדסים תעוררי" ('הר המור').

האלבום מצטיין בעבודת צוות פורייה וססגונית. פורת נוב הוא הציר המרכזי בהלחנה ובביצוע, אבל שותפים באלבום גם אביו אילן כמלחין של שיר אחד וכמבצע של האחר, וכן גלריה מרהיבה של יוצרים וזמרים מהסביבה הגיאוגרפית, הרוחנית והמוזיקלית של בעל האלבום: סיני תור, שיבי קלר, מרדכי בוימל (יצהרי), ביני לנדאו, משה לוי, יובל סלע ועוד. אולי מסתמן כאן פוטנציאל של איחוד היוצרים הללו ללהקה עמוסת כישרונות יצירתיים שיכולה להגיע רחוק - סוג של תשובה מסיטרא דקדושה ללהקת 'כוורת' ההיסטורית.

ולבסוף, נקודה חיננית במיוחד באלבום הזה היא הצניעות של היוצר והמבצע המרכזי. זה מתבטא בתמונה שלו - שבניגוד למקובל כלל אינה נמצאת לא בעטיפת האלבום ולא בחוברת המצורפת, וביכולת שלו לשתף אחרים ולתת להם לבצע את לחניו. במיוחד מתבטאת צניעותו ברשימת הקרדיטים המופיעה בשולי השירים. כאשר מבצע השיר הוא אחד החברים, הקרדיט על השירה מופיע בראש רשימת המשתתפים בשיר. אבל ברוב השירים נפתחת רשימת הקרדיטים במנגנים בכלי הנגינה השונים, ואז אפשר לדעת שרק בסופה נמצא את שמו של המבצע - פורת נוב.