בשבע 480: לידיעת מפעילי התנורים

קראקוב הוחלפה אמנם בפתח תקווה, אבל הסיפור על היהודי שחיפש אוצר במרחקים ומצא אותו בתנור שבביתו הפך לסרט שמצולם ומשוחק היטב

אמציה האיתן , ט"ז בשבט תשע"ב

 'האוצר מתחת לגשר'

אם הייתם בקראקוב, קרוב לוודאי שביקרתם בבית הכנסת אייזיק, מבנה גדול ומרשים, שבולט עד היום על רקע בתיה הישנים של קראקוב. המדריך בוודאי סיפר לכם על רבי אייזיק יעקעלעס מקראקוב. יהודי שחלם על אוצר שנמצא בפראג, מתחת לגשר הגדול. לאחר טלטלות רבות הגיע לפראג הגדולה וכשחפר מתחת לגשר, נעצר על ידי הקצין השומר במקום. הקצין ששמע את סיפורו של אייזיק ליגלג ואמר: גם אני חלמתי שבקראקוב בביתו של אייזיק מתחת לתנור יש אוצר. נו, אז מה? נראה לך שאסע לשם לחפש? הוא סילק את רבי אייזיק מהמקום, והלה מיהר לביתו שבקראקוב, חפר מתחת לתנור ומצא אוצר גדול. בכספו הוא בנה בית כנסת מפואר, והסיפור או שמא האגדה על האוצר, הפך לאחד מנכסי צאן ברזל של עולם הסיפור היהודי. את המשמעות אתם יכולים לנחש בעצמכם – האוצר שוכן בקרבו של כל אדם ואדם, והשיטוטים שאנחנו עושים למרחקים כדי למצוא את מה שבעצם נמצא אצלנו ממש מיותרים.

והנה הגיע גם זמנו של הסיפור הזה להפוך לסרט, ואם כבר סרט, עדיף שיהיה בידיהם המיומנות של אנשי 'ניצוצות של קדושה'. אייזיק מקראקוב הפך ליעקב מפתח תקווה. פראג (או ורשה, לפי חלק מהגירסאות) הפכה משום מה לוינה, ואת דמותו של הגיבור משחק שי אזנקוט - שחקן אופי נהדר, שבצפייה ראשונה ממש התאהבתי בו. במשך רוב הסרט הוא השחקן היחיד על המסך, תפקיד מאוד לא פשוט, והוא עושה את זה בחן רב, בהבעות פנים רגישות ובמשחק מאוד אמין. פחות התחברתי לרצף הנפילות לאחור, שמתאימות יותר לליצן בקרקס מאשר לשחקן אופי כמותו.

לאלה המצויים בתחום הסרטים קל מאוד לזהות שהסרט צולם כולו באולפן, כשברקע מסך ירוק, והסביבה המצטלמת היא בעצם מצויירת ומולבשת על הסרט לאחר הצילומים. אולם הרמה המקצועית כל כך גבוהה, שהצופה הממוצע בהחלט יכול להתבלבל ולחשוב שהסרט אכן צולם באזורים המשליגים של וינה, ובדרך ההררית המובילה מפתח תקווה לשם. חיתוך הדמות המצולמת והשילוב שלה בתוך הרקע המצוייר, יחד עם הרמה המאוד גבוהה של ציור הרקעים נותנים תחושה אמיתית, ולכן מאוד עשירה, של הסביבה שבה (כאילו) צולם הסרט.

נדמה לי שדווקא בקטע של המסר העובר מהסרט, הצופה הצעיר יצטרך עזרה של מבוגר אחראי. ללא העזרה, אל תתפלאו אם הילדים יתחילו לחפור מתחת לתנור בביתכם, כדי למצוא אוצר של מטבעות ותכשיטים. אמנם היוצרים ניסו להעביר את המסר באמצעות שיר הסיום, אך מה לעשות והסיפור עצמו נקלט הרבה יותר בקלות אצל הצופים, מאשר המסר המורכב.

בקיצור, 'האוצר מתחת לגשר', הוא סרט שהילדים יהנו לצפות בו שוב ושוב, ובינינו, גם המבוגרים לא יסבלו.

האוצר מתחת לגשר ניצוצות של קדושה

seret@etrog.tv