בשבע 480: עלייה לצורך עלייה

ספר הזיכרונות של הרב שלמה ריסקין מציג, בלי לייגע או להתנשא, סיפורים מחכימים מחייו בארה"ב ובארץ ועשייה מרשימה

עפרה לקס , ט"ז בשבט תשע"ב

בפתח ספרו כותב הרב ריסקין 'מעין הגבלת אחריות'. תחת הכותרת המעניינת הזאת הוא מזהיר שהסיפורים אליהם עומד הקורא להיחשף אמנם היו ונבראו, אך לא באופן שניתן לאמת את העובדות אחת לאחת. זאת משום שייתכן שהפרטים שונו באופן מכוון כדי לא לפגוע באנשים, או מפני שהמחבר זוכר אותם באופן שבו הם נחוו אצלו ולא אחרת. עם הכניסה אל תוך הספר, האזהרה הזאת כבר לא משפיעה. הכתיבה הקולחת, האנקדוטות המעניינות, הלקחים והמוסר העולים מהם והמגוון המפעים של הנושאים, קוראים לכם לחזור ולעיין בספר ולשאוב ממנו כוח לחלום, להעז, להאמין, ולהישאר עניו.

'ספר הזכרונות' של הרב ריסקין שונה מספרי הז'אנר הרגילים בכמה פנים. ראשית, הוא אינו מייגע. הוא נכתב פרקים פרקים, ובכל פרק מכונסים סיפורים שונים, שבכל אחד מהם תובנה שאיתה הוא הולך הלאה. שנית, אין כאן 'חיסול חשבונות'. כשמוזכרת דמות שפועלה שלילי או ששגתה במשהו, הוא לעולם יכנה אותה באחת מאותיות האל"ף בי"ת ולא יותר.

שלישית, אמנם מתוך הספר נפרשים קורות חיים מרשימים ומרתקים, אבל אין החצנה ולקיחת קרדיט, יש בעיקר תפילה לה', הודיה לה', ובכלל, אווירה של צוותא עם הבורא. יש גם הכרת תודה לכל מי שגמל עימו חסד, החל מהסבים, המשך בהורים, דגש חזק על הרעיה ויקי וכלה בכל מי שנתן יד, חשף לתובנה מעניינת, תרם מזמנו או אפילו פירגן. נראה שהדרך להישגים עוברת לא רק בחלימת חלומות ובשרטוט דרך אופרטיבית להשגתם, כפי שהוא כותב בחתימת ספרו, אלא גם בהפנמה שאדם הוא שליח בעולם הזה, לימוד מכל אדם והכרת התודה.

חייו של הרב ריסקין התחילו בניו יורק, ארצות הברית, במשפחה שאינה שומרת תורה ומצוות. הוא עצמו הגיע אל התורה דרך סבתו האדוקה, איתה בילה שעות רבות, ובשל העובדה שבית הספר היהודי הדתי בשכונה היה טוב מבתי הספר הציבוריים בסביבה. הרב ריסקין בחר ללמוד בישיבה-יוניברסיטי, הוא היה מקורב מאוד לרב סולובייצ'יק, ומי שרוצה לקבל קורטוב מדמותו המרשימה של הרב, יפגוש זאת בספר.

בימים של דיון על סמכות רבנים ואמונת חכמים, מעניין לגלות שהרב ריסקין ביקש לא אחת מן הרב סולובייצ'יק לפסוק לו כך או אחרת, ושהוא היה מחובר לענקי דור נוספים ברמה האישית: הרב משה פיינשטיין, הרבי מלובביץ', וגם עליהם נכתב בהערכה רבה ובהערצה.

הרב ריסקין עשה את צעדיו הרבניים הראשונים בארצות הברית של אמצע שנות ה-60, עת הקונסרבטיביות עשתה שמות בקהילה האורתודוקסית היהודית. באקלים הזה הוא בנה בית כנסת שהמטלה המרכזית שלו הייתה קירוב רחוקים, ומחבורה שלא הסכימה להניח מחיצה בין נשים לגברים, היא הפכה לקהילה אורתודוכסית בת אלף מתפללים בכל שבת.

בספר תמצאו גם סיפורים על יהדות ברית המועצות והמאבק לפתיחת מסך הברזל, החלום על העלייה לארץ ועל בניית אפרת, סיפורי טיסה, איסוף תרומות (דבר שהוא אוהב לעשות), קידום מעמד הנשים, הקשר עם השכנים הערבים וגם התמודדות עם שכול.

פותח אופקים כלליים ופנימיים. שווה.

לא שוכח להכיר תודה 'ציוני דרך

ofralax@gmail.com