בשבע 480: שירות בקליק

כמה שניות אחרי שש המקום שאליו רציתי להירשם, היה תפוס. לאחרות האתר קרס ואי אפשר היה להיכנס. התהליך המתסכל חוזר על עצמו מדי שבוע

שמואל אדלמן , ט"ז בשבט תשע"ב

רוני היא תלמידת אולפנה אידיאליסטית הלומדת בכיתה י"ב. כמו רוב חברותיה, היא רוצה לשרת שירות לאומי משמעותי ולתרום למדינה. מקומות השירות מקיימים ימי ראיונות מרוכזים לבנות י"ב, והרישום נעשה דרך אתרי האינטרנט של אגודות ההתנדבות. מכיוון שלחלק מהמקומות יש ביקוש מאוד גדול, חלק מהתהליך כולל הרשמה לימי סיורים על מנת להכיר, להתראיין ולהתרשם. ההרשמה נפתחת בימי שלישי בשעה שש על בסיס כל הקודמת זוכה.

מתברר שבפועל ניסיון הרישום הופך לעיתים לחוויה מתסכלת. "מאות בנות עומדות עם שעון ביום שלישי ומחכות לשעה הייעודה", מספרת רוני. "כמה שניות אחרי שש המקום שאליו רציתי להירשם לסיור כבר היה תפוס. לחברות אחרות האתר קרס ואי אפשר היה בכלל להיכנס. התהליך המתסכל הזה חוזר על עצמו מדי שבוע".

ידעיה לוין, מנכ"ל אגודת 'בת עמי', אומר בתגובה: "נכון שיש בנות שלא מצליחות להירשם למקומות שהן רוצות בעדיפות ראשונה. אך תמיד עומדים ומחכים מקומות אחרים שבהם נעשית תרומה משמעותית אליהם אפשר להמשיך להירשם. גם בת שלא הצליחה להירשם לסיור מבוקש יכולה תמיד להירשם בשבוע שלאחר מכן. נעשו לא מעט תהליכים שחלקם חיצוניים לנו וחלקם שלנו על מנת לסייע לבנות להגיע לשירות שמתאים להן. ובסיכומם של התהליכים נקבעו כללים על מנת לסייע לבנות להגיע ממקום מכבד ומאפשר לימי הסיירות". לוין מדגיש את הרגישות של האגודה לצורכי הבנות ואומר כי "בדרך כלל בת שיש לה חלום חיים לשרת במקום מסוים אנחנו משתדלים לאפשר לה להגיע לאותו מקום על מנת להתראיין ולנסות לבחון האם המקום מתאים לה".

במינהלת השירות הלאומי מודים כי "אכן ישנה בעיה עם הרישום לסיירות באמצעות האינטרנט באופן הקיים כיום". המינהלת מסרה ל'בשבע' כי "אנו עוסקים בכך רבות ובמיוחד בימים אלו. לפני כחצי שנה הקמנו ועדת היגוי לבחינת נושא המיון והשיבוץ לשירות הלאומי, במטרה לתת מענה לבעיות הקיימות ברישום לשירות הלאומי".

בשיחה עם 'בשבע' מציין ראש המינהלת, שר-שלום ג'רבי, כי בעוד כחודש יתקיים יום עיון בירושלים בהשתתפות כל בעלי המקצוע הרלוונטיים, ובו יוקצה מושב מיוחד של דיונים לנושא 'אתגר תהליך המיון והשיבוץ' לשירות הלאומי, ובכלל זה גם הרישום באמצעות אתרי האינטרנט.

לא בטוח שיום העיון יאפשר לרוני להתגבר על המחסום הטכנולוגי שהיא חווה השנה, אבל אולי לשמיניסטיות של שנה הבאה כבר יהיה קל יותר.