בשבע 480: חוזרים לשורשים

שבים ונוטעים בבני נצרים

רבקי גולדפינגר , ט"ז בשבט תשע"ב

כמדי שנה ציינו גם השבוע (ד') תושבי גוש קטיף הפזורים ברחבי הארץ את ט"ו בשבט בנטיעות משותפות. השנה התקיימו הנטיעות ביישוב בני נצרים שבחולות חלוצה. מעבר למפגש התושבים המעורר שמחה והתרגשות, היה השנה טקס הנטיעות מרגש במיוחד: מלבד נטיעת שתילים צעירים נטעו השנה תושבי הגוש עצי זית אשר נעקרו יחד עימם מיישובי הגוש.

באותם ימים סוערים של הגירוש מהבית נעקרו עצי הגוש על ידי הקק״ל והועברו כתחנת ביניים למשתלת גילת ליד העיר אופקים. העצים נשתלו בשתילה זמנית תוך כוונה לשתול אותם כבר בתוך שלוש שנים ביישובי הקבע. מאז עברו למעלה משש שנים, ורק השבוע הם נעקרו שוב ממשתלת גילת ומתיישבי הגוש שתלו אותם ביישוב הקבע החדש של תושבי נצרים.

התחושה בקרב התושבים היתה מעורבת. יו"ר ועד מתיישבי גוש קטיף דורון בן שלומי אמר כי "זוהי סגירת מעגל מרגשת המעידה על חידוש צמיחה וכוחות חיים רעננים הגדלים ושזורים זה בזה במגורשים ובעצים - בעץ ובאדם. אנו מאמינים שבוא יבוא היום בו נשוב לגוש קטיף ויחד איתנו ישובו גם העצים".

ח"כ אורי אריאל שהשתתף בטקס פנה לתושבים ואמר: "כשאני רואה את העשייה והנטיעה במקום הזה, עם כל הנשמה והלב המיוחדים לכם מתיישבים וחלוצים נפלאים, אני בטוח שהחזרה לגוש קטיף לא תיארך 19 שנה כמו בגוש עציון, אלא עוד הרבה קודם".

רבקי גולדפינגר