בשבע 480: שטח מגזרי

חדשות הציבור הדתי

רבקי גולדפינגר , ט"ז בשבט תשע"ב

ראש הממשלה נפרד מראש מערך הגיור הממלכתי, הרב דרוקמן

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש אתמול (ד') בלשכתו עם הרב חיים דרוקמן, לרגל סיום כהונתו כראש מערך הגיור הממלכתי. ראש הממשלה הודה לרב על הקמת מערך הגיור לפני שמונה שנים.

נתניהו אמר לרב דרוקמן: "אתה עזרת להקים את המערך עבור העולים מחבר העמים ומאתיופיה ולמען חיילי צה"ל, וכל זאת בשיתוף פעולה עם הרב הספרדי הראשי לישראל שלמה עמאר. עמדת בגאון מול כל המשברים והביקורת על הגיור הממלכתי למען השבת הבנים האובדים. עשית זאת ברוח טובה של אהבת ישראל וקירוב לבבות". הרב דרוקמן ציין בפני ראש הממשלה כי במהלך שנות עבודתו באגף הגיור חתם על כ- 50 אלף תעודות גיור.   

50 אלף תעודות גיור נתניהו והרב דרוקמן

 

שבת ארצית לזכר הרב צבי יהודה קוק זצ"ל

לרגל שלושים שנה לפטירתו של הרב צבי-יהודה קוק זצ"ל תצוין השבת בקהילות ברחבי הארץ 'שבת ארץ הצבי'.

במהלך השבת יתארחו כמאה רבנים בקהילות השונות. הרבנים ילמדו בבתי הכנסת ממשנת הרב צבי-יהודה ויעבירו שיחות לבני הנוער. השבת הינה פרי שיתוף פעולה של הארגונים 'מרימים את הדגל', רבני 'דרך אמונה', בית הרב קוק, תנועות הנוער ועוד.   

הרב אלי בן דהן, תלמידו של הרב צבי-יהודה ומהיוזמים המרכזיים של הפעילות, מסביר ל'בשבע' כי הוא חש שיש להשיב לרב צבי-יהודה את מקומו הראוי בציונות הדתית. "כולנו חייבים לרב את כל אותם יסודות איתנים שהוא העניק לנו כחברה דתית-לאומית בפרט וכעם יהודי בכלל", אומר בן דהן. "בשבת הקרובה נתכנס יחד בכל מקום: בקצרין, אילת, עפולה, טירת הכרמל, שדרות, מודיעין ועוד וביחד נבטא את החיבור של העם והארץ ברוח דבריו של הרב צבי-יהודה". מטרת השבת, מסביר בן דהן, היא לטעום מתורתו של הרב צבי-יהודה זצ"ל. לקראת השבת אף הוצאה חוברת 'הוא היה אומר', המרכזת אמירות של הרב בנושאים רבים ומגוונים.

מארגני השבת מתכננים פעילויות נוספות במהלך השנה. "יש לנו עוד תוכניות רבות לעתיד", אומר בן דהן. "כינוס ממלכתי בכנסת, כנס של תלמידי הרב בבנייני האומה, וברמת השטח אנחנו בונים מערכי שיעורים שיילמדו ברשתות התיכוניות של הציבור הדתי לאומי ובתנועות הנוער. הגיע הזמן להחזיר לרב צבי-יהודה את המעמד לו הוא ראוי", מסכם בן דהן.

תיכון אמי"ת בר-אילן מוביל במספר הבוגרים שהתגייסו לעתודה

השבוע פרסם צה"ל את רשימת התיכונים המובילים במספר הבוגרים שהתגייסו לעתודה הצבאית. בשנה האחרונה התגייסו לעתודה כאלף תלמידי תיכון, ובכללם גם בוגרי מוסדות החינוך הדתיים.

במקום הראשון בין מוסדות החינוך הדתי בארץ במספר התלמידים הממשיכים לעתודה בצה"ל, דורג בית הספר אמי"ת בר אילן ברמת גן, המדורג במקום הרביעי בארץ. אחריו ברשימה, במקום השני, הישיבה התיכונית קריית הרצוג בבני ברק, במקום השלישי ישיבת חורב בירושלים, במקום הרביעי תיכון אמי"ת באר שבע ובמקום החמישי, המוסד האחרון שנכנס לרשימת עשרים המובילים בארץ, ישיבת יבנה חיפה. המגמות הנבחרות השנה היו הנדסת חשמל, הנדסת מכונות, אווירונאוטיקה ולימודי המדעים (מתמטיקה, פיזיקה וכימיה).

מנהל בית הספר אמי"ת בר אילן, הרב יוני ברלין, אומר כי הוא גאה בתלמידיו המשלבים את מיצוי יכולותיהם הגבוהות יחד עם התפתחות אישית ותרומה למדינה: "מבחינתי הדבר החשוב מכל הוא כשתלמידים הממשיכים בעתודה חוזרים ללמוד תורה לשמה בבית המדרש שבבית הספר, למרות הלחץ הגדול של הלימודים בעתודה".

ערב לימוד לזכרו של לוחם השייטת יוחנן הילברג הי"ד

ערב לימוד לזכרו של לוחם השייטת יוחנן הילברג הי"ד נערך בישיבת ההסדר "תורה בציון" בירושלים. הוריו ומוקירי זכרו התכנסו לערב התייחדות עם דמותו של יוחנן הי"ד ולטקס חלוקת מלגות על שמו ללומדי הישיבה.

יוחנן הי"ד, אשר נהרג באסון השייטת, גדל ביישוב נצר חזני שבגוש קטיף, שם פגש לראשונה בים. "זאת היתה אהבה ממבט ראשון ומאז כל קיץ ובכל הזדמנות מיהר יוחנן, שחש כדג במים, לים", מספרים בני משפחתו.

יוחנן היה בוגר הישיבה התיכונית אור עציון שבמרכז שפירא והמכינה הקדם-צבאית בבית יתיר. למרות מבנה גופו הצנום הצליח לעבור את המסלול המפרך של ההכשרה ללוחם שייטת, וזאת בזכות כוח רצון עז. לאורך כל חודשי ההכשרה נחשב יוחנן לחניך מצטיין על-ידי מפקדיו וחבריו. באלול תשנ"ז נפל רס"ל יוחנן בקרב בלבנון, כאשר הוא ועוד אחד-עשר לוחמי שייטת נפגעו ממטען צד בדרכם לפעילות מבצעית. בן עשרים ושלוש היה יוחנן בנופלו.

בערב לזכרו נשאו דברים: הרב הצבאי הראשי לשעבר הרב אביחי רונצקי, האם בריינה, אשר הדגישה את נחישות בנה להגשמת מטרות אותן הציב לעצמו. כמו כן, נשא דברים הרב יצחק נריה מראשי הישיבה, שציין בהערכה את העוצמה הנפשית הגדולה של יוחנן הי"ד.        

נטיעות עם ילדי החינוך המיוחד

קהילת 'צור ישראל', המונה כ-40 משפחות צעירות מהציבור הדתי-לאומי במושב עזריאל שבשרון, נערכה ביום שישי האחרון לפעילות בבית ספר לחינוך מיוחד 'אגם' ברעננה. חברי הקהילה פנו למשתלות מהאזור בבקשה לתרומות, והללו תרמו עצים ושתילים לאירוע. ביום שישי האחרון, כאמור, ערכו חברי הקהילה טקס נטיעות וסדר ט"ו בשבט לכבוד התלמידים, עם צוות בית הספר.

לאחר דברי ברכה, יצאו התלמידים מלווים בחברי הקהילה לנטיעות בשטח בית הספר. "מרגש היה לראות את הילדים חווים את ט"ו בשבט בצורה כה מוחשית ושמחה", אומר אבי, חבר הקהילה.

לאחר חזרת הילדים מן הנטיעות החל סדר ט"ו בשבט מיוחד אשר כלל קטעי קריאה ושירי ארץ ישראל. באירוע שרו ורקדו יחדיו הילדים וחברי הקהילה, מתוך שמחה והתרגשות. מנהלת בית הספר, תמר דוד, אמרה בסיום האירוע: "חברי קהילת 'צור ישראל' באו לנטוע עצים, אך לא רק עצים. הם נטעו בבית ספר 'אגם' גם נטיעה חברתית וקהילתית. החיבור ביניהם ובין הילדים והחוויה המרוממת, יישארו בליבנו לאורך זמן".   

 

הרב לאו חנך ספרייה בישיבה התיכונית בעיר לוד

במעמד הרב הראשי לישראל לשעבר ורבה של תל אביב-יפו, הרב ישראל מאיר לאו, רבנים, אישי ציבור ותלמידים, חנכה הישיבה התיכונית אלישיב בלוד ספרייה לזכרו של עו"ד משה אורנשטיין ז"ל, אביו של יוסי אורנשטיין, חבר הגרעין.

בטקס ציין הרב לאו את ייחודו של המעמד, שמחזק את הישיבה התיכונית בעיר, ותיאר את דמותו של עו"ד אורנשטיין ז"ל, אותו הכיר באופן אישי כאחד מאנשי העשייה המרכזיים בתל אביב.

במהלך הביקור בישיבה נפגש הרב לאו גם עם אהרון אטיאס, יו"ר עמותת הישיבה התיכונית, אשר סקר בפניו את פעילות העמותה. הרב לאו התרשם מהפעילות הרבה בישיבה ומצמיחתה של הקהילה הדתית בעיר. עוד השתתפו באירוע: הרב ישראל סמט, רב הגרעין התורני בעיר, ראש הישיבה התיכונית הרב שלום מרקוביץ, מנכ"ל עיריית לוד עו"ד יאיר רביבו, יו"ר הגרעין צור שפיר ומנכ"ל הגרעין שילה אדלר.

 

 *מבזקים:

-נפש בריאה בגוף בריא: בישיבת בני עקיבא נחלים עסקו במשך החודש האחרון בנושא מודעות לבריאות. במהלך החודש למדו התלמידים על תזונה נכונה ואורח חיים בריא, ובסיומו התקיים השבוע (א') מרוץ לכלל תלמידי הישיבה והצוות החינוכי. ראש ישיבת נחלים הרב שמואל לורנץ ציין שהמסר לתלמידים הוא כי שמירת הגוף היא חלק בלתי נפרד מעבודת ה'.

-מגורשי גוש קטיף מפריחים את השממה: רב העיר קריית ארבע חברון, הרב דב ליאור, ערך השבוע (ג') סיור ביישובים החדשים של מגורשי גוש קטיף בדרום הארץ. הרב העביר שיעורים ביישובים בני נצרים, שלומית ונווה ובמכינה הקדם צבאית 'עוצם'. הרב בירך את ברכת "מציב גבול אלמנה" וסייר בחממות ובשטחים הנרחבים בהם גדלים ירקות המיועדים לייצוא. הרב התפעל מכך שאותם שטחים היו צחיחים לגמרי, עד אשר בעקבות הגירוש הגיעו לאזור המתיישבים החדשים והפריחו את השממה.